Piątek 20-07-2018, imieniny Czesława, Małgorzaty
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Elbląg przygotowuje się do kanonizacji Jana Pawła II

 
Elbląg, Elbląg przygotowuje się do kanonizacji Jana Pawła II Pomnik Jana Pawła II stanął przed elbląską katedrą w 2001 roku (fot. arch.)
Rek

Kiedy Jan Paweł II odwiedzał Elbląg 6 czerwca 1999 roku, nikomu nie przeszło przez myśl, że niespełna 15 lat później będziemy się przygotowywać do kanonizacji papieża Polaka. W ramach tych przygotowań zaplanowano wystawy, specjalne nabożeństwa, konkursy. Każdy będzie też mógł z kościołów parafialnych zabrać do domów światełko Iskry Miłosierdzia.

Dzisiaj (2 kwietnia) o godz. 21.37 przypada 9. rocznica śmierci Jana Pawła II. Wspominając wydarzenia sprzed lat, wiele osób przygotowuje się już do udziału w uroczystościach kanonizacyjnych, które odbędą się w Watykanie 27 kwietnia. Każdy może w jakiś sposób włączyć się w przygotowania, by upamiętnić papieża Polaka, który 6 czerwca 1999 roku odwiedził nasze miasto.
     
     Iskry Miłosierdzia dotrą do Elbląga
     Do „rozniecania iskry Bożej łaski” i „przekazywania światu ognia miłosierdzia” wezwał sam Jan Paweł II podczas konsekracji Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach w sierpniu 2002 r. Było to bezpośrednie nawiązanie do słów, które skierował Jezus do św. Faustyny Kowalskiej: „[Z Polski] wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście moje". "W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście! (...) Bądźcie świadkami miłosierdzia!" ‒ mówił wtedy papież. Dlatego w Niedzielę Palmową (13 kwietnia), podczas diecezjalnych uroczystości Światowych Dni Młodzieży, biskupi przekażą pobłogosławioną „Iskrę” delegacjom młodzieży z poszczególnych parafii oraz reprezentantom władz samorządowych i instytucji społecznych takich jak: szpitale, hospicja, domy dziecka, domy pomocy społecznej i więzienia. W dniu kanonizacji Jana Pawła II, czyli w Niedzielę Bożego Miłosierdzia (27 kwietnia), „Iskra” powędruje bezpośrednio do wiernych. Będzie ją można odbierać także w parafiach elbląskich, wykorzystując do tego lampiony i świece. Lampion z kanonizacyjną „Iskrą Miłosierdzia” znajdzie się także przy ołtarzu podczas uroczystości kanonizacyjnych w Watykanie.
     
     Wystawy i konkursy w Elblągu
     Dobro – podaj dalej! Być jak Jan Paweł II - to wspólna nazwa przedsięwzięć, które zaplanowało Centrum Spotkań Europejskich Światowid z okazji kanonizacji Jana Pawła II. Pierwsze działania rozpoczęły się już w marcu, a ostatnie wydarzenia zaplanowane są na czerwiec. W ramach obchodów przewidziano konkursy plastyczne i recytatorskie, wystawy, projekcje filmowe, rajd rowerowy i koncert. 31 marca upłynął termin przysyłania prac na konkurs plastyczny. Niebawem będzie można je oglądać na wystawie. Do piątku (4 kwietnia) uczniowie klas V i VI szkół podstawowych oraz uczniowie szkół gimnazjalnych znający twórczość Jana Pawła II mogą jeszcze zgłosić swój udział w konkursie recytatorskim. Ponadto w dniach kanonizacji odbędzie się rajd rowerowy, którego start i meta planowane są na Placu Jagiellończyka. Długość trasy to 21 km, a czas trwania przejazdu - około 2 godzin. Na 28 kwietnia przewidziano koncert zespołu Góralska Hora. W maju elblążanie będą mogli podziwiać wystawę 3D „Śladami Jana Pawła II”. Natomiast w czerwcu odbędzie się pokaz filmu z pielgrzymki Jana Pawła II do Polski i jego wizyta w Elblągu w ramach cyklu „Elbląg na dużym ekranie” oraz wystawa fotograficzna „Elblążanie Papieżowi”. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne GIANFRANCO FERRE
Płyn Hayne
Okulary korekcyjne EVA MINGE
Okulary korekcyjne JUST CAVALLI