UWAGA!

Elbląg w 2020 r. Miasto przyjazne przedsiębiorcom i turystom

 Elbląg, Elbląg w 2020 r. Miasto przyjazne przedsiębiorcom i turystom
fot. Anna Dembińska

W Elbląskim Parku Technologicznym wznowione zostały prace nad „Strategią Rozwoju Elbląga 2020+”. Dokument, powstający przy udziale licznego grona elblążan zaproszonych do zespołu roboczego, ma określić kierunek rozwoju miasta w najbliższych latach i pomóc w staraniach o środki unijne w nowej perspektywie.

Wczorajsze (3 października) spotkanie otworzył Jerzy Wilk prezydent Elbląga, który wyraził zadowolenie, że wznowione zostały prace zespołu mającego opracować strategię. Po prezydencie z krótką prezentacją wystąpił Paweł Lulewicz dyrektor EPT, który przedstawił osiągnięcia Parku, w tym coraz szersze wykorzystania laboratoriów. W chwili obecnej swoje siedziby w EPT ma 21 firm. Co ważne, to właśnie EPT będzie w nowej perspektywie unijnej miejscem, do którego kierowane będą środki na rozwój badań
       i innowacje.
       W ten sposób zespół dotarł do części zasadniczej. Katarzyna Wiśniewska, dyrektor Departamentu Urbanistyki i Architektury przedstawiła główne założenia dokumentu pn. Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego. O czym mówi ten dokument? W skrócie rzecz ujmując - o tym, co budować, jak i gdzie na terenie Elbląga. Stawiając pytania o rozwój musimy sobie odpowiedzieć jakiego miasta chcemy, czy z tętniącym życiem centrum, czy z rozległymi przedmieściami, do których trzeba doprowadzać wszystkie niezbędne media i usługi publiczne.
       To jaka jest przestrzeń Elbląga i jakie funkcje pełnią w mieście poszczególne jego elementy analizowała Beata Myślińska, kierownik Referatu Planowania Przestrzennego. Zdaniem Pani Myślińskiej miasto powinno rozwijać się o funkcjonujący już układ komunikacyjny i siatkę ulic. Zasadnicze zmiany w tym zakresie mogłyby zmienić charakter miasta. Funkcje centrotwórcze mają w Elblągu takie miejsca jak: Dworzec PKP/PKS z ciągiem usług, Bulwar Zygmunta Augusta, Stary Rynek, Plac Jagiellończyka, ulica Nowowiejska z istniejącymi tam usługami, CH Ogrody, Zielone Tarasy.
       Bartosz Babraj powiązał „Strategię rozwoju Elbląga 2020+” z innymi dokumentami powstającymi dla naszego województwa, powiązał również zapisy Strategii z nową perspektywą unijną, która będzie jednym z głównych motorów napędowych rozwoju Elbląga. Na województwo warmińsko-mazurskie w latach 2014-2020 przeznaczonych zostanie 1,5 mld euro w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.
       Jak określa się wstępnie Elbląg w 2020 roku? To miasto bazujące na swoich specjalizacjach, przemyśle meblowym, metalowym, maszynowym, spożywczym, budownictwie oraz turystyce. Elbląg powinien oferować możliwość rozwoju aspiracji zawodowych, życia społecznego, być przyjaznym przedsiębiorcom i turystom, sprzyjać rozwojowi gospodarki…
       Zdaniem dyskutantów w „Strategii rozwoju” powinno się znaleźć coś, co wyróżnia miasto, które z racji swej wielkość może być liderem regionu.
       Dokument „Strategia rozwoju Elbląga 2020+” powinien być gotowy do połowy 2014 roku.
      
Urząd Miejski w Elblągu

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Proszę nie zapominać że na starym mieście koncesje na alkochol przyznawane są na 4 lata, mało który interes ma szansę spłacić się po 4 latach, co może powodować brak inwestycji pro turystycznych na starym mieście. ..
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    4
    1
    zfrustrowanyograniczeniami(2013-10-04)
  • www.nik.gov.pl Macie link do informacji na temat m.in.tzw."parków technologicznych",które marnują pieniądze ludzi pracy!!!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    uczciwapraca(2013-10-04)
  • bo zwykłych miejscowych obywateli, to my tradycyjnie w d. .. .mamy
  • Zapraszam do przeczytania raportu NIK w dziale aktualności, na temat tzw. "parków technologicznych". Bo nie chcą zamieścić tutaj linku do strony? Jednym słowem hucpa na państwowe pieniądze od znajomków dla znajomków! Nic nie przynoszące obywatelom, twory biurokratów!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    0
    wiemdużonatentemat(2013-10-04)
  • Jestem ciekaw co z tego lansiku pana Wilka wyniknie!?
  • Trzeba by policzyć zyski i straty naszego miasta wynikające z utrzymania parku technologicznego !
  • Napiszcie o konkretach jakie społeczeństwo miasta ma korzyści z działalności tego parku dlaczego wciąż same nic nie mówiące ogólniki a może nie macie się czym chwalić ?
  • szacun dla powyżej - "trzeba policzyć zyski i straty naszego miasta wynikające z utrzymania parku technologicznego" jasno, krótko, konkretnie. Hero.
  • Jeżeli nasze miasto będzie dalej przynależało do tego wątpliwego województwa to czarno widzę wszelkie inicjatywy. Mamy miasto o wielkiej i burzliwej historii i takim w dalszym ciągu powinno pozostać. Wszystko w rękach ludzi zwanych politykami, a tych z prawdziwego zdarzenia jest bardzo mało i to mnie przeraża.
  • A moim zdaniem, dlaczego za prezydentury pana Wilka, ciągle jeszcze nie skończyli remontów dróg. Wszystko rozkopane, niedługo spadnie śnieg, a pan Wilk siedzi sobie w wygodnym fotelu w swoim prezydenckim gabinecie i ma nas Elblążan w głębokim poważaniu!
Reklama