Środa 18-07-2018, imieniny Szymona, Kamila
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Play Rzeźba kinetyczna na Modrzewinie Rzeźba kinetyczna na Modrzewinie

Elbląg wyemituje obligacje

 
Elbląg, Elbląg wyemituje obligacje fot. Anna Dembińska
Rek

Na dzisiejszej sesji (14 lutego) radni zgodzili się na emisję przez Miasto Elbląg obligacji o wartości 107 mln zł. Tak jak przypuszczaliśmy, z tą uchwałą nie było problemów, bo jest ona konsekwencją przyjęcia budżetu na 2012 rok, „spiętego” właśnie dzięki obligacjom.

Wyemitowanych ma być 107 tysięcy obligacji o wartości nominalnej 1000 zł każda. Emisja obligacji będzie propozycją ich nabycia skierowaną do indywidualnych adresatów (będzie ich mniej niż 100) – obligacje nie będą posiadały formy dokumentu.
     Wykup obligacji i związane z tym wydatki miasta przypadną na lata 2019-2026. Cena emisyjna obligacji będzie równa wartości nominalnej, obligacje zostaną wykupione również według wartości nominalnej. Zyskiem nabywców obligacji będzie ich oprocentowanie – zmienne, równe stawce WIBOR6M powiększonej o marżę dla inwestorów. Oprocentowanie obligacji wypłacane będzie w okresach półrocznych liczonych od daty emisji. Emisja nastąpi w tym roku.
     Z emisji obligacji ma być sfinansowany planowany deficyt budżetowy, zwłaszcza udział własny miasta w zaplanowanych na ten rok inwestycjach, oraz spłata wcześniej zaciągniętych kredytów i wyemitowanych obligacji. W uzasadnieniu uchwały władze miasta przekonują, że bez zewnętrznych źródeł finansowania nie można by było przeprowadzić tych inwestycji, m.in. remontu dróg 503 i 504, a obligacje komunalne są dla Miasta bardziej korzystne niż komercyjny kredyt bankowy, „przede wszystkim z uwagi na swoją elastyczność w zakresie ustalenia terminów spłaty odsetek i wykupu obligacji, jak i określenia celów emisji”.
     
     Zaciągniecie tak wysokiego długu z pewnością nie było łatwą decyzją, ale jeszcze trudniejszą byłaby rezygnacja z zaplanowanych inwestycji. Decyzja ta stawia jednak Elbląg w nowej sytuacji – miasto bardziej zadłużać się już w zasadzie nie może.
     Przyjmijmy optymistycznie, że te pieniądze pozwolą na inwestycje współfinansowane przez Unię Europejską w latach 2007-2013. Przed nami jednak kolejny okres budżetowy Unii – lata 2014-2020 i zapowiadana pomoc dla Polski w wysokości 80 mld euro, z których aż połowa ma być w dyspozycji samorządów. Będziemy chcieli – jako miasto – z tych pieniędzy skorzystać i znów pojawi się problem środków na udział własny. Wobec wyczerpania możliwości kredytowych, trzeba ich będzie szukać w dochodach miasta, a te, jak wiemy, wielkie nie są.
     Dlatego niezbędna jest teraz polityka racjonalizacji wydatków, ograniczania wydatków stałych miasta, by te środki własne wygospodarować. Posunięcia oszczędnościowe nigdy nie są popularne, w dodatku 2014 rok będzie rokiem wyborczym...
     Byłoby dobrze, gdyby władze Elbląga już dziś zaczęły o tym wszystkim myśleć.

Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Obecne myślą. .. szkoda, że wcześniejsze nie myślały.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ksiegowy(2012-02-14)
 • Najważniejszy jest Park Technologiczny w Elblągu i nowoczesne o nim myślenie, by przyniósł miastu profity !!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-14)
 • A ile wyniesie marża, ew. nominalne oprocentowanie obligacji? Czy zapis o maksymalnej jego wielkości znalazł się w uchwale?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  analityk(2012-02-14)
 • Wyemitować łatwo, znaleźdź takich co kupią nie zawsze łatwo, co będzie jak ludzie nie kupią, firmy nie kupią, banki nie kupią ? Hero.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-14)
 • amfiteatr na dolince juz na przebudowali heheh a gdzie ta inwestycja? przeciez juz miało byc?; -D przed wyborami duuuuzzzooo gadaja, wiadomo
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-14)
 • Chinole wykupią!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-14)
 • Czas najwyższy na wieś emigrować, bo Elbląg zaorany nie za długo będzie, niestety.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  jeszcze NE, ale...(2012-02-14)
 • Zadłużajcie się w imię Boga i historii!. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-14)
 • Obligacje to największy wał jaki się wciska. A wykup za 10 lat ? Może 1000 zł będzie wtedy kosztował bilet tramwajowy ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  STARYDINO(2012-02-14)
 • 3 wice- prezydentów, kasa na wyremontowanie gabinetów, nowa limuzyna dla prezydenta (minimum 195 KM). .itd ot PO prostu całe rządy PO w soczewce. .. .ilu inwestorów "coś" zainwestowało w Elblągu??? Zobaczycie do 2014 roku PO przebije z aferami i"wałkami" w białych rękawiczkach numery SLDowskie. .. ale Polak głupi i tak zagłosuje na IRLANDZKIE fantazje DONKA i jego kumpli
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  EBlinger(2012-02-14)
 • Więcej obligacji co pozwoli na podniesienie pensji prezydentom oraz wszystkim wspaniałym radnym. Bowiem ta grupa ludzi jest szczególnie uprzywilejowana i powinna zarabiać kosztem podatników zdecydowanie więcej. Natomiast my podatnicy, których uważa się za niedorozwojów tyrajmy co na pewno przyniesie nam wielką satysfakcję i przyjemność.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Mini fasola.(2012-02-14)
 • Dajcie sobie spokój z tą całą polityką, my żyjemy już w innym świecie, i kto inny jest "naszym panem", a przy takich "wpadkach" jak ta z ACTA tylko ujawnia się prawdziwa struktura "władzy" współczesnego świata... www.youtube.com ... tymczasem, jeśli przestaniemy wierzyć w ten system i "wartość" tych papierków z cyferkami, staniemy się panami własnego losu... czy to takie trudne?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-14)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

DRZWI PORTA
AMK-Recepcja
Promocja RATY 0%
AMK Szkło ozdobne 5