Wtorek 23-10-2018, imieniny Teodora, Seweryna
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Elbląg wyemituje obligacje

 
Elbląg, Elbląg wyemituje obligacje fot. Anna Dembińska
Rek

Na dzisiejszej sesji (14 lutego) radni zgodzili się na emisję przez Miasto Elbląg obligacji o wartości 107 mln zł. Tak jak przypuszczaliśmy, z tą uchwałą nie było problemów, bo jest ona konsekwencją przyjęcia budżetu na 2012 rok, „spiętego” właśnie dzięki obligacjom.

Wyemitowanych ma być 107 tysięcy obligacji o wartości nominalnej 1000 zł każda. Emisja obligacji będzie propozycją ich nabycia skierowaną do indywidualnych adresatów (będzie ich mniej niż 100) – obligacje nie będą posiadały formy dokumentu.
     Wykup obligacji i związane z tym wydatki miasta przypadną na lata 2019-2026. Cena emisyjna obligacji będzie równa wartości nominalnej, obligacje zostaną wykupione również według wartości nominalnej. Zyskiem nabywców obligacji będzie ich oprocentowanie – zmienne, równe stawce WIBOR6M powiększonej o marżę dla inwestorów. Oprocentowanie obligacji wypłacane będzie w okresach półrocznych liczonych od daty emisji. Emisja nastąpi w tym roku.
     Z emisji obligacji ma być sfinansowany planowany deficyt budżetowy, zwłaszcza udział własny miasta w zaplanowanych na ten rok inwestycjach, oraz spłata wcześniej zaciągniętych kredytów i wyemitowanych obligacji. W uzasadnieniu uchwały władze miasta przekonują, że bez zewnętrznych źródeł finansowania nie można by było przeprowadzić tych inwestycji, m.in. remontu dróg 503 i 504, a obligacje komunalne są dla Miasta bardziej korzystne niż komercyjny kredyt bankowy, „przede wszystkim z uwagi na swoją elastyczność w zakresie ustalenia terminów spłaty odsetek i wykupu obligacji, jak i określenia celów emisji”.
     
     Zaciągniecie tak wysokiego długu z pewnością nie było łatwą decyzją, ale jeszcze trudniejszą byłaby rezygnacja z zaplanowanych inwestycji. Decyzja ta stawia jednak Elbląg w nowej sytuacji – miasto bardziej zadłużać się już w zasadzie nie może.
     Przyjmijmy optymistycznie, że te pieniądze pozwolą na inwestycje współfinansowane przez Unię Europejską w latach 2007-2013. Przed nami jednak kolejny okres budżetowy Unii – lata 2014-2020 i zapowiadana pomoc dla Polski w wysokości 80 mld euro, z których aż połowa ma być w dyspozycji samorządów. Będziemy chcieli – jako miasto – z tych pieniędzy skorzystać i znów pojawi się problem środków na udział własny. Wobec wyczerpania możliwości kredytowych, trzeba ich będzie szukać w dochodach miasta, a te, jak wiemy, wielkie nie są.
     Dlatego niezbędna jest teraz polityka racjonalizacji wydatków, ograniczania wydatków stałych miasta, by te środki własne wygospodarować. Posunięcia oszczędnościowe nigdy nie są popularne, w dodatku 2014 rok będzie rokiem wyborczym...
     Byłoby dobrze, gdyby władze Elbląga już dziś zaczęły o tym wszystkim myśleć.

Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Obecne myślą. .. szkoda, że wcześniejsze nie myślały.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ksiegowy(2012-02-14)
 • Najważniejszy jest Park Technologiczny w Elblągu i nowoczesne o nim myślenie, by przyniósł miastu profity !!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-14)
 • A ile wyniesie marża, ew. nominalne oprocentowanie obligacji? Czy zapis o maksymalnej jego wielkości znalazł się w uchwale?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  analityk(2012-02-14)
 • Wyemitować łatwo, znaleźdź takich co kupią nie zawsze łatwo, co będzie jak ludzie nie kupią, firmy nie kupią, banki nie kupią ? Hero.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-14)
 • amfiteatr na dolince juz na przebudowali heheh a gdzie ta inwestycja? przeciez juz miało byc?; -D przed wyborami duuuuzzzooo gadaja, wiadomo
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-14)
 • Chinole wykupią!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-14)
 • Czas najwyższy na wieś emigrować, bo Elbląg zaorany nie za długo będzie, niestety.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  jeszcze NE, ale...(2012-02-14)
 • Zadłużajcie się w imię Boga i historii!. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-14)
 • Obligacje to największy wał jaki się wciska. A wykup za 10 lat ? Może 1000 zł będzie wtedy kosztował bilet tramwajowy ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  STARYDINO(2012-02-14)
 • 3 wice- prezydentów, kasa na wyremontowanie gabinetów, nowa limuzyna dla prezydenta (minimum 195 KM). .itd ot PO prostu całe rządy PO w soczewce. .. .ilu inwestorów "coś" zainwestowało w Elblągu??? Zobaczycie do 2014 roku PO przebije z aferami i"wałkami" w białych rękawiczkach numery SLDowskie. .. ale Polak głupi i tak zagłosuje na IRLANDZKIE fantazje DONKA i jego kumpli
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  EBlinger(2012-02-14)
 • Więcej obligacji co pozwoli na podniesienie pensji prezydentom oraz wszystkim wspaniałym radnym. Bowiem ta grupa ludzi jest szczególnie uprzywilejowana i powinna zarabiać kosztem podatników zdecydowanie więcej. Natomiast my podatnicy, których uważa się za niedorozwojów tyrajmy co na pewno przyniesie nam wielką satysfakcję i przyjemność.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Mini fasola.(2012-02-14)
 • Dajcie sobie spokój z tą całą polityką, my żyjemy już w innym świecie, i kto inny jest "naszym panem", a przy takich "wpadkach" jak ta z ACTA tylko ujawnia się prawdziwa struktura "władzy" współczesnego świata... www.youtube.com ... tymczasem, jeśli przestaniemy wierzyć w ten system i "wartość" tych papierków z cyferkami, staniemy się panami własnego losu... czy to takie trudne?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-14)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Serwis i oryginalne części Seat
Serwis i oryginalne części Volkswagen
Ubezpieczenia OC i AC
Serwis i Części VW - HADM Gramatowski