UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

Elbląska komenda uhonorowana Kombatanckim Krzyżem Zwycięstwa

 
Elbląg, Elbląska komenda uhonorowana Kombatanckim Krzyżem Zwycięstwa
fot. policja

Kombatancki Krzyż Zwycięstwa dla Komendy Miejskiej Policji w Elblągu to wyjątkowe wyróżnienie. Jest to wyraz szacunku za zasługi dla elbląskich stróżów prawa, ale także podziękowanie za upowszechnianie tradycji kombatanckich. Jego nadanie jest także wyrazem wdzięczności weteranów wobec policjantów, za odzyskanie skradzionego wcześniej sztandaru.

Sztandar to znak wyróżniający oddział, miasto, stowarzyszenie, szkołę czy instytucję,traktowany z wielką czcią. W czasie uroczystości sztandary wyprowadzają specjalnie wytypowane poczty sztandarowe, do których przynależność jest wielkim zaszczytem. Także uroczystość nadania sztandaru wiąże się z pocałowaniem jego płata przez przedstawiciela danej jednostki. W służbach mundurowych utrata sztandaru wiąże się z wymazaniem jednostki z rejestru, z tego powodu w czasie bitew sztandarom poświęca się szczególną uwagę.
       Dzisiejsza uroczystość (9 lutego) nadania Kombatanckiego Krzyża Zwycięstwa dla elbląskiej komendy jest wyrazem szacunku za zasługi dla elbląskich stróżów prawa. Jest także podziękowaniem za upowszechnianie tradycji kombatanckich. Jego nadanie jest także jednocześnie wyrazem wdzięczności weteranów za odzyskanie sztandaru, który wcześniej został skradziony.
       Ta nietypowa sprawa miała miejsce w sierpniu ubiegłego roku. Sztandar został skradziony z siedziby Zarządu Okręgowego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych z ulicy Związku Jaszczurczego w Elblągu. Skradziono go podczas remontu. Policjanci z wydziału prewencji kryminalnej i wykroczeń ustalili podejrzanego. Okazał się nim 38-letni pracownik budowlany, który wykonywał tam prace remontowe. Przyznał się, a policjanci odzyskali skradzione mienie. Okazało się, że trzymał go w domu. W jakim celu? – nie powiedział. Podczas przesłuchania wyjaśnił, że zabrał go, bo wydawało mu się, że jest przeznaczony do wyrzucenia. Mężczyzna był wcześniej karany za kradzieże i włamania. Sprawa zakończyła się aktem oskarżenia.
       Kombatancki Krzyż Zwycięstwa został nadany przez Zarząd Główny Związku Kombatantów w Warszawie. W jego imieniu wręczył go prezes elbląskiego okręgu - pan Józef Nowicki. Na spotkaniu obecni byli, między innymi: senator Jerzy Wcisła, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych oraz Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie – mł. insp. Adam Kall.
       ZKRP i BWP jest organizacją kombatancką o charakterze wielośrodowiskowym, zrzeszającą obywateli polskich, którzy walczyli o wolność, suwerenność i niepodległość Ojczyzny w formacjach Wojska Polskiego, sojuszniczych armii państw koalicji antyhitlerowskiej, podziemnych organizacjach ruchu oporu oraz byłych więźniów hitlerowskich obozów koncentracyjnych i stalinowskich łagrów.
       Kombatancki Krzyż Zwycięstwa - nadawany jest doceniając działania patriotyczne kombatantów, ustanowiony przez Prezydium Zarządu Głównego ZKRP I BWP w dniu 15 kwietnia 2015r. w 70. rocznicę Zwycięstwa Narodów Sprzymierzonych w drugiej wojnie światowej.
      
       Podczas uroczystości Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie – mł. insp. Adam Kall, odznaczył dwóch elbląskich policjantów (asp. szt. Robert Trybuła, asp. szt. Artur Horbatowicz) odznaką - „Zasłużony Policjant”. Jest to polskie odznaczenie cywilne, nadawane policjantowi w uznaniu szczególnych zasług i osiągnięć służbowych, którymi przyczynił się do ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymania bezpieczeństwa lub porządku publicznego. Gospodarzem uroczystości był mł. insp. Robert Muraszko, Komendant Miejski Policji w Elblągu.
      
Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP Elbląg
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem (od najstarszych opinii)
Pokazuj od
najnowszych
Pokazuj od budzących
największe emocje
 • ta sami kombatanci to i się należy :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 0
  (2017-02-09)
 • Faktycznie jest co wyróżniać !? Na wyróżnienia trzeba sobie zasłużyć przede wszystkim sumienną pracą jak i uczciwością, czego niektórym funkcjonariuszom brakuje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2017-02-10)
 • Ten od sztandaru jaki wystraszony LOL :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2017-02-10)
 • Kombatant i milicjant te słowa się gryzą. Jeszcze pamiętamy tych kombatantów bijących robotników gwałcących studentki mordujących księży. Policja chyba zaś za młoda na krzyże kombatantów. Skoro się wcisła to na pewno chodzi o czerwonych i resortowe dzieci. Polecam propagowanie hasła Na łyso.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  PiotrM(2017-02-10)
 • @PiotrMarek - Myślisz, że teraz jest lepiej jak kiedyś??? Tak samo zakłamanie, nierzetelność, kłamstwa i fabrykowanie dowodów przeciwko niewinnym obywatelom. Polskę trzeba budować od podstaw, wypier. .. ć wszystkich i powołać nowych takich, którzy będą przynosić chlubę oraz poważanie obywateli.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  (2017-02-11)
 • Marek -Jurek kiedyś. .. teraz Piotrek-Marek? Ale przeobrażenie na czasie. .. .niestety pozory mylą. .. tak jak Juliusz - Marek?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2017-02-22)
Reklama