Środa 24-10-2018, imieniny Antoniego, Marcina
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Elbląska młodzież w Brukseli i Berlinie

Elbląg, Elbląska młodzież w Brukseli i Berlinie Bundestag w Berlinie (fot. nadesłane)

Na przełomie lutego i marca uczniowie Zespołu Szkół Pijarskich odwiedzili Parlament Europejski i poznawali pracę Komisji Europejskiej w Brukseli. Młodzież zwiedziła także niemiecki Bundestag.

Był to już dziesiąty udział Zespołu Szkół Pijarskich im. Św. Mikołaja w wymianie międzynarodowej młodzieży ze szkołami partnerskimi Flatow Oberschule z Berlina oraz Teletta Gross Gymnasium z Leer.
     Współpraca zaczęła się w marcu 2007 roku, kiedy to młodzież wyjechała do Berlina i pracowała nad projektem dotyczącym niekonwencjonalnych metod pozyskiwania energii. Tym razem uczniowie pracowali nad projektem, którego temat dotyczył pracy i funkcji Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej w Brukseli. Pracę koordynowali nauczyciele, którzy zorganizowali polsko-niemiecką wymianę: Katarzyna Kostyszyn-Radecka i Agnieszka Bojara z Zespołu Szkół Pijarskich z Elbląga, Rudiger Schwandt z Berlina oraz Christian Goldau z Leer.
     Na czas pracy nad projektem uczniowie byli podzieleni na grupy międzynarodowe, które zbierały informacje dotyczące prac Parlamentu i Komisji Europejskiej, praw konsumenta w Unii Europejskiej, polityki drogowej na terenie unii oraz gospodarki i polityki zagranicznej w zjednoczonej Europie. W tym celu uczniowie z Niemiec i Polski zwiedzali parlament, brali udział w spotkaniach z deputowanymi Parlamentu Europejskiego oraz brali udział w posiedzeniu parlamentu na którym byli obecni Jose Manuel Barroso oraz Van Rompuy. Z tego powodu iż tematyka projektu była ściśle związana z polityką ma on być przekazany kanclerzowi Niemiec Angeli Merkel.
     Głównym celem pozyskania środków finansowych na zrealizowanie wymiany jest napisanie projektu. Praca została zawarta w ponad stustronicowym projekcie, a jej owoce zostały przedstawione na spotkaniu w Bundestagu w Berlinie w obecności niemieckich deputowanych. Dzięki wizycie w Berlinie i Brukseli uczniowie szlifowali język oraz nawiązali nowe przyjaźnie. Na czas pobytu w Berlinie młodzież polska mieszkała u rodzin niemieckich, co pozwoliło na nawiązanie nowych znajomości.
     Współpraca polsko-niemiecka jest realizowana dzięki Fundacji Stowarzyszenie Chrześcijańskich Dzieł Wychowania i Programu Młodzież Polsko-Niemiecka.
     Przyszłość dobrosąsiedzkich stosunków między Polską a Niemcami zależy nie tylko od współpracy na szczeblu rządowym, ale także, a może przede wszystkim od podejmowania inicjatyw regionalnych do których zalicza się wymiana. Dlatego szkoła ma nadzieję na dalszą współpracę, której celem jest nie tylko kontakt z językiem obcym i przezwyciężanie barier językowych uczniów, ale przede wszystkim pokonanie wzajemnych uprzedzeń młodych Polaków i Niemców, wynikających z różnic kulturowych i obciążeń historycznych. Następny projekt planowany jest na wrzesień 2012 roku w Elblągu, a jego tematyka będzie dotyczyła historii Zakonu Krzyżackiego.

Katarzyna Kostyszyn-Radecka
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne XAVIER GARCIA
OKOWOKO s.c.
Okulary przeciwsłoneczne Roberto Cavalli
Okulary korekcyjne EVA MINGE