UWAGA!

Elbląska młodzież w Brukseli i Berlinie

 Elbląg, Bundestag w  Berlinie
Bundestag w Berlinie (fot. nadesłane)

Na przełomie lutego i marca uczniowie Zespołu Szkół Pijarskich odwiedzili Parlament Europejski i poznawali pracę Komisji Europejskiej w Brukseli. Młodzież zwiedziła także niemiecki Bundestag.

Był to już dziesiąty udział Zespołu Szkół Pijarskich im. Św. Mikołaja w wymianie międzynarodowej młodzieży ze szkołami partnerskimi Flatow Oberschule z Berlina oraz Teletta Gross Gymnasium z Leer.
       Współpraca zaczęła się w marcu 2007 roku, kiedy to młodzież wyjechała do Berlina i pracowała nad projektem dotyczącym niekonwencjonalnych metod pozyskiwania energii. Tym razem uczniowie pracowali nad projektem, którego temat dotyczył pracy i funkcji Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej w Brukseli. Pracę koordynowali nauczyciele, którzy zorganizowali polsko-niemiecką wymianę: Katarzyna Kostyszyn-Radecka i Agnieszka Bojara z Zespołu Szkół Pijarskich z Elbląga, Rudiger Schwandt z Berlina oraz Christian Goldau z Leer.
       Na czas pracy nad projektem uczniowie byli podzieleni na grupy międzynarodowe, które zbierały informacje dotyczące prac Parlamentu i Komisji Europejskiej, praw konsumenta w Unii Europejskiej, polityki drogowej na terenie unii oraz gospodarki i polityki zagranicznej w zjednoczonej Europie. W tym celu uczniowie z Niemiec i Polski zwiedzali parlament, brali udział w spotkaniach z deputowanymi Parlamentu Europejskiego oraz brali udział w posiedzeniu parlamentu na którym byli obecni Jose Manuel Barroso oraz Van Rompuy. Z tego powodu iż tematyka projektu była ściśle związana z polityką ma on być przekazany kanclerzowi Niemiec Angeli Merkel.
       Głównym celem pozyskania środków finansowych na zrealizowanie wymiany jest napisanie projektu. Praca została zawarta w ponad stustronicowym projekcie, a jej owoce zostały przedstawione na spotkaniu w Bundestagu w Berlinie w obecności niemieckich deputowanych. Dzięki wizycie w Berlinie i Brukseli uczniowie szlifowali język oraz nawiązali nowe przyjaźnie. Na czas pobytu w Berlinie młodzież polska mieszkała u rodzin niemieckich, co pozwoliło na nawiązanie nowych znajomości.
       Współpraca polsko-niemiecka jest realizowana dzięki Fundacji Stowarzyszenie Chrześcijańskich Dzieł Wychowania i Programu Młodzież Polsko-Niemiecka.
       Przyszłość dobrosąsiedzkich stosunków między Polską a Niemcami zależy nie tylko od współpracy na szczeblu rządowym, ale także, a może przede wszystkim od podejmowania inicjatyw regionalnych do których zalicza się wymiana. Dlatego szkoła ma nadzieję na dalszą współpracę, której celem jest nie tylko kontakt z językiem obcym i przezwyciężanie barier językowych uczniów, ale przede wszystkim pokonanie wzajemnych uprzedzeń młodych Polaków i Niemców, wynikających z różnic kulturowych i obciążeń historycznych. Następny projekt planowany jest na wrzesień 2012 roku w Elblągu, a jego tematyka będzie dotyczyła historii Zakonu Krzyżackiego.
      
Katarzyna Kostyszyn-Radecka

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama