UWAGA!

Elbląski chaczkar

Przed elbląskim kościołem Bożego Miłosierdzia zostanie ustawiony chaczkar - ormiański krzyż, który ma upamiętniać trwającą od wielu wieków przyjaźń pomiędzy Ormianami i Polakami.

Wykonany w Erewaniu krzyż odbył naprawdę długą drogę: przez Gruzję, Turcję, Bułgarię, Rumunię Węgry i Słowację trafił do Polski. W najbliższym czasie zostanie przewieziony z Kielc do Elbląga. Chaczkar został wykonany z bardzo pięknego wulkanicznego tufu przez ormiańskiego rzeźbiarza Roberta Howsepiana.
     Idea ustawienia krzyża została poparta przez elbląską społeczność Ormian, w tym przez Gennadija Martyrosiana, prezesa Związku Ormian w Polsce oraz przez księdza Lecha Wasilewskiego, proboszcza parafii św. Jerzego. Wszystko wskazuje na to, że będzie to najpiękniejszy chaczkar w Polsce.
     Krzyż zostanie ustawiony w Elblągu w bardzo ważnym dla narodu ormiańskiego roku. W kwietniu minęło bowiem 90 lat od ludobójstwa Ormian, jakie w 1915 r. zostało dokonane w Turcji. W tym też roku obchodzona jest rocznica powstania alfabetu ormiańskiego. Dokładnie 1600 lat temu mnich Mesrop Masztoc stworzył oryginalne ormiańskie litery, którymi naród ten posługuje się do dzisiaj.
     Ustawienie i poświęcenie ormiańskiego chaczkaru odbędzie się pod patronatem biskupa Jana Styrny.
     
     W korespondencji radiowej ze Zbigniewem Szmurło, inicjatorem postawienia w Elblągu chaczkaru rozmawia Marta Hajkowicz.
MUR

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • heehe nie bede sie chwalil ale juz widzialem ten krzyz :P na obrazku ale widzialem ;-)
  • No to czego "J" śmiejesz się jak głupi do sera?"
  • Panie Zbigniewie niech pan wiecej nie wypowiada glosno swoich mysli - krzyz, kosciol... - malo ich jest w E-gu? Chyba jestesmy w czolowce jesli chodzi o Polske! A moze nie tylko ... 10 rodzin ormianskich w E-gu i...stawiac krzyz??? A tak w ogole o jakiej przyjazni polsko-ormianskiej pan mowi? Pierwszy raz slysze o "odwiecznej przyjazni polsko-ormianskiej". Kojarzy mi sie (co nie znaczy, ze dobrze) z polsko-radziecka? A tez Ormian kojarze sobie tylko z tzw. ruskim rynkiem... Nie odpowiedzial Pan na pytanie p. redaktor: "Skad Ormianie wzieli sie w Elblagu?" Ja dodam jeszcze: po co?...
  • Jako często podpisujący się jako J. chciałbym zaprzeczyć, że pierwsza wypowiedź jest mojego autorstwa. Jestem zupełnie innym J. niż ten pierwszy.
  • ormianie ?? nie wiecie skad sie wzieli ormianie w Elblągu?? jak to skad z armenii! Przyjechali tutaj jak to sie mowi za chlebem, tak jak my wyjezdzamy za granice (Anglia, Niemcy itp) Dla nich Polska to tak jak dla nas Niemcy czy inne zachodnio europejskie panstwo. Poza tym moj wujek ktory pisze doktorat o kulturze i historii armrnii wie wiecej na jej temat niz wy sie spodziewacie!!!! I w... mam na to co piszecie!
  • SHK, tylko, ze niemcy czy anglicy krzyzy nam nie stawiaja...Nie rozumiem po co ta celebracja.
  • ... oj, gamonie, Ormianie żyja w polsce dłużej niż niektórzy są w stanie pojąć; kłania sie historia: o Ormianach w Kamieńcu, Lwowie czy Krakowie pisze już Długosz
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Kaziuk(2005-10-11)
  • Przyjaźń ? No,no . Ciekawe z kim jeszcze się zaprzyjaźnią ludzie aby pokazać że są na tym świecie .
  • Nie zapominajcie, że Ormianie w 301 roku (gdzież byli Polacy) przyjęli Chrześcijaństwo. A w 405 r. wprowadzili własne litery. A stolica Armenii- Erewań jest bagatelka, tylko 2000 lat straszym miastem od naszego Elblaga. W tym roku obchdzą już 2787 rocznicę założenia Erewania.Ormianie mieszkający w Polsce byli też zawsze wiernymi i lojalnymi obywatelami Rzeczypospolitej. Wnieśli ogromny wklad w rozwój kultury, handlu, rzemiosła. Klania się historia , a przy ojkazji i nie należy zapominać o dobrych obyczajach, czy też polskiej gościnności. Poza tym ponoć Elblag i elblążanie szczycą się tradycyjną tolerancją i zawsze gościnnie przyjmowali przybyłych z różnych stron świata. Oprócz tego mieszkający w naszym mieście Ormianie są tak samo pełnoprawnymi obywatelamii Elbląga, posiadają firmy, prawo pobytu stałego. Tutaj rodzą się ich dzieci. I jeszcze jedno- w Polsce Ormianie zaliczani są do mniejszości narodowych i mają pełne prawo do pielęgnowania swojej kultury, tradycji, języka. Różnorodność naprawdę wzbogaca i nie trzeba zamykać się przed innymi.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    polskiprzyjacielOrmian(2005-10-11)
  • Od kiedy to Chrześcijanie -Polacy obawiają się krzyża?! Przecież to właśnie krzyż jednoczy ludzi.
  • A to odkiedy ormianie i my to przyjaciele? Czy już wszyscy zapomnieli co działo się kilka lat temu na elbląskim rynku? Była wielka walka o bazar. Polacy musieli nocami pilnować swoich blaszaków by im ich nie zdewastowali i rozkradli ormianie. Mój sąsiad wtedy pilnował swojego i mało życia nie stracił bo 3 tych polskich pseudo przyjaciół przyłozyło mu nóż do gardła i powiedzieli że jeśli nie zrezygnuje z sprzedaży na bazarze to go zabiją. Ok przyjechali za chlebem ale oni nie chcą na niego zarobić a tylko zabrać nam ten chleb za wszelką cene!!!
  • Szanowny przedmówca raczej na rynku nie był. Było tam odwrotnie. Poza tym Ormianie nie odbierają Polakom pracy, a w niektorych przypadkach zatrudniają mieszkańcow Elbląga. Cała ta wymiana zdań, przede wszystkim wylewanie żółci tych, co wiedzą najlepiej, jest bezsensowna. Ormianie i nie tylko oni są i będą- stali sie elementem naszego życia. Może przy okazji czegoś sie wszyscy nauczymy - tolerancji i otwarcia na innych. Boimy sie, czego? Kogo? Może te strachy wynikają z niewiedzy i zamkniętych, ograniczonych horyzontów. Cieszę się, że pojawi się chaczkar- kamienny krzyż w Elblągu.
Reklama