Wtorek 26-03-2019, imieniny Emanuela, Teodora
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Elblążanie mogą chcieć więcej

 
Elbląg, Elblążanie mogą chcieć więcej
Jedną z inwestycji w ramach BO była budowa placu zabaw przy ul. Kościuszki (fot. AD, arch. portEl.pl)

Najczęściej chodzi o budowę nowych miejsc parkingowych, placów zabaw, naprawę nawierzchni dróg i chodników, ale trafiają się i bardziej odlotowe pomysły - zakup smoczych łodzi, zakup kriokomory dla szpitala, budowa wielkiego napisu „Elbląg”, a nawet budowa tężni solankowej w parku Modrzewie. W Budżecie Obywatelskim 2019 mieszkańcy będą mogli poszaleć i chcieć jeszcze więcej, bo do podziału jest więcej pieniędzy. Projekty będzie można składać od 14 maja.

W latach ubiegłych we wnioskach do Budżetu Obywatelskiego w Elblągu dominowały klasyczne propozycje mieszkańców: remont chodnika albo ulicy, oświetlenie chodnika albo ulicy, budowa placu zabaw, ewentualnie boiska przy szkole. Wszystkie są ważne dla małych społeczności i wszystkie podlegają weryfikacji, a niektóre doczekały się nawet realizacji. Tegoroczna edycja BO rusza 14 maja. Mieszkańcy będą mieli miesiąc na złożenie swoich projektów. Mogą nieco poszaleć, bo pieniędzy jest więcej.
     - Zgodnie z ustawą ze stycznia 2018, środki w Budżecie Obywatelskim mają stanowić minimum 0,5 proc. budżetu miasta - wyjaśnia prezydent Elbląga Witold Wróblewski. - Dlatego pula BO 2019 wynosi 3 mln 20 tys. zł [w poprzedniej edycji było to 2,5 mln zł - red.]. Na każdy z pięciu okręgów wyborczych przypada 480 tys. zł, zaś na inicjatywy ogólnomiejskie 620 tys. zł. Zachęcam aktywnych elblążan do tego, by zgłaszali swoje projekty już od 14 maja.
     Jeśli o zgłoszenia chodzi to tu również styczniowa ustawa wprowadza zmiany.
     - Na formularzu muszą być podpisy osób wspierających projekt - w przypadku okręgów 15 osób, a w inicjatywie ogólnomiejskiej - 30. Nie wliczamy do tej liczby podpisu wnioskodawcy - tłumaczy wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak. - Ten obowiązek wyklucza składanie projektów drogą elektroniczną. Konieczne będzie dostarczenie wniosku w wersji papierowej. Nowością jest również możliwość odwołania, jeśli projekt nie przejdzie do etapu głosowania - kontynuuje. -  Prezydent będzie miał 5 dni roboczych na rozpatrzenie takiego zażalenia.
     Będą także konsultacje. Być może podczas takich spotkań znowu "wypłynie" temat zgłaszania do Budżetu Obywatelskiego inwestycji realizowanych na terenie szkół.
     - Głosy są podzielone - przyznaje Witold Wróblewski. - Jedni uważają, że to także inicjatywa dotycząca mieszkańców, inni z kolei twierdzą, że pomysły do zrealizowania na terenie placówek oświatowych nie powinny być finansowane ze środków BO. To było i będzie dyskutowane.
     Czas na składanie wniosków upłynie 15 czerwca. Później zostaną one poddane weryfikacji, a głosowanie nad wybranymi odbędzie się jesienią.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Warto przypomnieć że KAŻDA złotówka z takiego budżetu została wpierw odebrana elblążanom. Tzn odebrane im zostało więcej, bo aby zarządzać takim budżetem potrzeba mnóstwa urzędników, a każdy dostaje pensję z tych właśnie pieniędzy. I ludzie zamiast kupić dzieciom nowy rower, fajną zabawkę czy ładne ubrania, oddali swoje pieniądze i mogą se teraz posiedzieć w smoczej łodzi:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 4
  heniek9(2018-05-10)
 • Jaki budżet obywatelski chyba radnych którzy w ten sposób lansują się.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 3
  (2018-05-10)
 • Wielki napis "Elbląg"? Taką durnotę mogła wymyślić tylko lewica. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 6
  (2018-05-10)
 • Ten budżet to jedna wielka ściema. I tak przechodzi nie to co dobre i rozwojowe dla miasta ale to kto projekt przepchną, kto przyjął i kto ma lepsze wtyki. Nie rzadko sami urzędasy robią to dla własnych korzyści.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 2
  (2018-05-10)
 • I to. .. mi się podoba. : )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 1
  pampi-ZAWADA(2018-05-10)
 • O czym my tu mówimy. .. podstawowe rzeczy jak np. służba zdrowia leżą nie mówiąc o innych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  (2018-05-10)
 • Naprawy chodników także nie powinno być finansowane z BO to powinno być finansowane z innych miejskich źródeł
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  Jajaja(2018-05-10)
 • A mi się marzą rowery miejskie albo przynajmniej jakaś wypożyczalnia rowerowa z prawdziwego zdarzenia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  Ja123(2018-05-10)
 • Wróblewski przecież powiedział,że w kasie miasta nie ma już pieniędzy na sprzątanie bieżące miasta to na B.O. kasę będzie miał? I wy my jeszcze wierzycie w te banialuki,brednie i bajdurzenie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 3
  UrnaDyżurna(2018-05-10)
 • !!!!!!Taki plac jak na fotografii lub inny bardziej atrakcyjny ppowinien powstać na STAROWCE!!! Bo z Bąbelkami na ławce przy wodzie trudno posiedzieć! 10 lat temu był jako taki koło Strzechy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  ?(2018-05-11)
 • Nie wiem po co jezeli nawet jak wygra nie jest realizowany jedna wielka sciema
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Mieszkanka(2018-05-13)
 • Nie wiem po co jezeli nawet jak wygra nie jest realizowany jedna wielka sciema
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Mieszkanka(2018-05-13)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia, a aneks kuchenny
RTV + SZAFA
Kuchnia nowoczesna
Kuchnia nowoczesna III