Sobota 23-03-2019, imieniny Pelagii, Feliksa
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Elblążanie pamiętają o sowieckiej agresji

 
Elbląg, Elblążanie pamiętają o sowieckiej agresji
(fot. Michał Skroboszewski)

- Stoimy tutaj dziś, aby oddać hołd Sybirakom pomordowanym, zagłodzonym na śmierć w obozach, poległym na szlakach bojowych i wielu innych bitwach., milionom ofiar sowieckiej agresji 17 września 1939 r. Pamięć tamtych dni i tamtych ludzi powinna być zawsze żywa, powinna być przestrogą na przyszłość, aby już nigdy żaden Polak nie musiał przechodzić takiej gehenny – mówił dzisiaj przed Krzyżem Katyńskim Czesław Żukowski, prezes elbląskiego oddziału Związku Sybiraków. Elblążanie uczcili tutaj 78. rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę. Zobacz zdjęcia.

W uroczystościach z okazji 78. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę (jest to także Dzień Sybiraka) wzięli udział m.in. wicewojewoda, parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta, Sybiracy, młodzież oraz wojsko. Żołnierze odczytali apel poległych, wystrzelili honorową salwę. Pod Krzyżem Katyńskim złożono kwiaty. a młodzież z Gimnazjum nr 2 im. Sybiraków przygotowała okolicznościowy występ.
     - Nie po to rozdrapujemy polskie rany, by szukać odwetu. Prawda jest warunkiem pojednania, może być więc najtrwalszym fundamentem pokoju i przyjaźni między narodami – mówił podczas uroczystości Czesław Żukowski, prezes elbląskiego oddziału Związku Sybiraków. - Krzyż Katyński, pod którym się spotykamy, jest dla nas Sybiraków symbolem wiary, męczeństwa i zwycięstwa. Oddając hołd poległym i pomordowanym, jesteśmy tu jako znak pamięci naszej wspólnoty, świadomi pokojowego współistnienia narodów i potrzeby budowy przyjaźni między narodami. Pamiętajmy o milionach pomordowanych, bo jeżeli my zapomnimy, to Bóg zapomni o nas.
     - 17 września 1939 roku Związek Radziecki wypełniając ustalenia paktu Ribbentrop – Mołotow wkroczył w granice II Rzeczpospolitej. Ten krótki sojusz przeciwstawnych sobie totalitaryzmów Rosji Sowieckiej i hitlerowskich Niemiec został zawarty po to, by zlikwidować odrodzoną ponad 20 lat wcześniej Polskę. W połowie września 1939 roku zaciekle walczyła z nacierającymi wojskami niemieckim, dzielnie broniła się Warszawa, a na Wschodzie planowane było utworzenie drugiego frontu w obronie przed hitlerowskim najeźdźcą. W tych warunkach wkroczenie ogromnej armii sowieckiej zadało ostateczny cios Polsce i przypieczętowało rozbiór polskich ziem – przypominał Jacek Boruszka, wiceprezydent Elbląga.  

  (fot. MS)
(fot. MS)


     - W latach 1939-41 Sowieci wymordowali tysiące polskich oficerów, policjantów, nauczycieli, księży i wielu innych przedstawicieli inteligencji. Naszym obowiązkiem jest pamięć o tamtych czasach i tamtych ludziach. Jakże wymowny i prawdziwy historycznie jest hymn Sybiraków, opisujący historię zesłań od insurekcji kościuszkowskiej przez losy powstańców styczniowych i listopadowych aż do II wojny światowej i czasów PRL. „A myśmy szli i szli dziesiątkowani, przez tajgę, stepy, plątaniną dróg. A myśmy szli i szli niepokonani, nie zatrzymał nas czerwony kat. Myśmy wciąż do Niepodległej szli i przez ludową przeszliśmy niepokonani, aż wolną Polskę raczył wrócić Bóg - cytował Marek Pruszak, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu, składając wyrazy szacunku elbląskim Sybirakom i dziękując im za pielęgnowanie pamięci o ofiarach agresji.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • 17 wrzesień 1939. A kiedy nadszedł 17 września ruszyła czerwona zaraza ze wschodu wśród ofiar nazistów niemieckiej agresji wśród lasu krzyży ofiar i głodu. Sowiecka swołocz zalała nasz kraj zadała nam podwójny cios przyniosła śmierć terror zniszczenie zmieniła Rzeczypospolitej los. I zapłonęły polską krwią śniegi Syberii sowieckie gułagi obozy śmierci Katynia Miednoje i Ostaszkowa tu zbezczeszczono stan rycerski po jednej kuli we wszystkich głowach. Umierali z honorem i ciągle było słychać ich równy krok miarowy jak szli na śmierć z podniesioną głową pod Katyńskie rowy. Dymiły krematoria i słychać było raus gdy szła kolejna grupa do gazu to znów od wschodu krzyczano wpierod ten był szczęśliwy co umierał od razu. Krwawiła Polska a łzy i krew płynęły jak nasza dumna Wisła och jakże ciężkie były te kajdany gdy nasza wolność nagle prysła. Minęły lata mamy wolny kraj obeschły łzy na twarzach i tylko pamięć w sercach naszych trwa i krzyże zmurszałe na leśnych cmentarzach. Za śmierć naszych synów za ból i łzy za sowieckie gułagi i poniżenie daj nam dziś szczęście kraju nasz nie tylko marzenia i dobrobytu cienie. Henryk Siwakowski
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 3
  (2017-09-17)
 • 17 września. Nadszedł dzień kiedy na polską ziemię gwiazdy czerwone spadły z łoskotem lśniły na czapkach okupanta przyozdobione sierpem i młotem. Ruszyła ze wschodu czerwona zaraza niosąc ze sobą śmierć i zniszczenie choć kraj już krwawił od ran faszystów a pokój pozostał złudzeniem. Nie damy ziemi skąd nasz ród z ust polskich płynęła rota lecz szła do przodu a za nią śmierć sowiecka czerwona hołota. Zapłonęły śniegi Syberii od polskiej krwi las krzyży na zsyłkę znaczył im drogę w okowach mrozu w nieznane szli w ciszy na ustach z Bogiem. Zima była wyjątkowo mroźna sowiecki bełkot leciał jak z nieba grom wy tu zostaniecie na zawsze do śmierci eto wasz dom. Pozostała tylko modlitwa nadzieja w sercu na ocalenie lecz ruska swołocz siała terror narodu polskiego zniszczenie. Henryk Siwakowski.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 3
  (2017-09-17)
 • Ojczyzno Nie miałaś szczęścia biedna Ojczyzno bo wróg już był w twoich granicach a kiedy nadszedł 17 września ruszyła ze wschodu czerwona nawałnica. I uskrzydlona jak orzeł w gnieżdzie z obu stron świata dostawałaś rany a krew płynęła wartkim strumieniem i krzyżowała niecne wroga plany. Nie damy ziemi skąd nasz ród ciągle śpiewały gardła ściśnięte, a łzy płynęły z oczu im gdy płonęła Warszawa miasto wniebowzięte. Las krzyży tylko znaczył drogę, ziemia chłonęła polską krew i oddawali swe życie młode za swą ojczyznę i walki zew. I ciągle słychać było raus i w pierod kiedy to polskie krwawiły rany och jakże ciężkie były wtedy te faszystowskie i ruskie kajdany. I zapłonęły polską krwią śniegi Syberii ruskie gułagi zadrżały ruskich kazamat mury ginęli ludzie polskiej kultury. Zdeptano orły w lasach Smoleńska, Miednoje Ostaszkowa i rozstrzelano kwiat oficerski po jednej kuli we wszystkich głowach. Mroczna ta ziemia i krwią zbroczona przez lud wzgardzona i wyklęta dziś tylko znicze nocą migają w każdą rocznicę, w każde święta i czasem słychać ich krok miarowy jak idą z honorem pod Katyńskie rowy. Henryk Siwakowski
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 3
  (2017-09-17)
 • elblążanie pamietają hm akurat Ci których przedstawia fotka ida tylko i wyłącznie z obowiązku jak cała zgraja z urzędu miejskiego Pani Gelert, Wcisło, Pruszak itp
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  17 2
  (2017-09-17)
 • bo bez propagandy ani rusz;D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 1
  (2017-09-17)
 • dokładnie reszta czyli ja mamy to gdzieś bo po co to komu jak to nie nasza epoka? idą tylko urzędniy dla politycznego lansu bo to w ich pracy polityce pasuje i potem wpis w cv, np. byłęm pod sądem, blokowałem mównicę, broniłem DEMO racji i byłem na jakichś świętach gdzie kładłem wieniec z okazji 22 lipca;D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 8
  (2017-09-17)
 • ci z urzedów to chodza prawie wszędzie bo to ich praca, nic nowego, lans i polityka a innych to nie interesuje
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 3
  (2017-09-17)
 • Wojna odbywa się co dzień - tutaj i teraz - z własnym narodem. Popatrzcie jak Polska staje się powoli totalitarnym krajem - i jakby ktoś miał wątpliwości - to praca zbiorowa POPiSLDPSLUWN. .. .od ponad 2 dekad. .. Znajdźcie to: "Prawdziwa wersja zdarzeń rodziców z Białogardu, których poszukuje policja w Polsce "
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 4
  AspartamE951=śmierć(2017-09-17)
 • Jakim trzeba być idiotą aby napisać : to nie nasza epoka :) Twoją epoką jest Kinder niespodzianka a w środku Angela Merkel albo Junker ? Oby nie zabolał ciebie odbyt :) Możesz jeszcze te czasy wspominać z łezką w oku :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 5
  Historia(2017-09-17)
 • a Wilk co to za niewiasta z Wilkiem ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 4
  (2017-09-17)
 • Na pewno nie wspomniano że był to też efekt słabej Polski i fatalnych rządów, jak obecne które " małpują" II Rzeczpospltą, na pohybel Polakom. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 7
  (2017-09-17)
 • To jest nie wasza epoka bo jesteście głupcy i bezmózgi tylko nażreć się i piwska nażłopać to dzisiejsza młodzież wasi dziadkowie walczyli za ten kraj i oddawali swe życie żeby tak śmierdziel jak ty mógł nażreć sie pizzzy i hot godów gdzie wasz patriotyzm zasrańcy śmierdzacy ruskimi skrętami mówicie tak bo nie zaznaliście jeszcze prawdziwej biedy za takie słowa tylko jedna powinna byc kara miska zupy i kamieniołom
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  14 2
  (2017-09-17)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Naszywki
POLO z HAFTEM
Czapka z nadrukiem
Polar z haftem