Wtorek 26-03-2019, imieniny Emanuela, Teodora
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Elblążanie w obywatelskim różowym zwierciadle

 
Elbląg, Elblążanie w obywatelskim różowym zwierciadle

Stowarzyszenie ESWIP we wtorek, 24 lutego o godz. 17 zaprasza mieszkańców Elbląga, przedstawicieli władz samorządowych oraz organizacji pozarządowych do Ratusza Staromiejskiego na spotkanie Kawiarenki Obywatelskiej. Tym razem pod hasłem "Elblążanie w różowym zwierciadle: dobre samopoczucie i skrzecząca rzeczywistość".

Mieszkańcy Elbląga wiedzą jakich postaw społecznych oczekuje się od nich. Postrzegają siebie jako dobrych, angażujących się w życie publiczne i aktywnych społecznie obywateli. Czy taki obraz oddaje rzeczywistość, czy jednak obywatelskie zwierciadło, w którym przeglądają się elblążanie jest zbyt różowe? Być może odpowiedź na to pytanie padnie podczas najbliższego spotkania w ramach organizowanej cyklicznie Kawiarenki Obywatelskiej.
     W 2014 roku, na zlecenie Stowarzyszenia ESWIP, Instytut Millward Brown przeprowadził badania perspektyw wzrostu partycypacji obywatelskiej w Elblągu. Zdiagnozowano potrzeby i postawy mieszkańców naszego miasta w sferze aktywności obywatelskiej i społecznej.
     Kolorowy obraz postaw obywatelskich, rysowany przez elblążan, powodowany jest efektem oczekiwań społecznych – deklarujemy bardziej to, czego się od nas oczekuje, niż to, jaka postawę wobec określonego problemu przyjmujemy w rzeczywistości. Faktyczne zaangażowanie w życie publiczne - mierzone np. frekwencją w wyborach samorządowych, udziałem w konsultacjach społecznych, inicjatywami obywatelskimi – w przeciwieństwie do składanych deklaracji, jest o wiele niższe.
     Elbląg wypracował narzędzia zachęcające do udziału w życiu publicznym oraz społecznym. Jedne z nich cieszą się dużą popularnością (np. budżet obywatelski), inne jeszcze nie były wykorzystywane (np. inicjatywa lokalna, obywatelska inicjatywa uchwałodawcza). Liczne zespoły partycypacyjne funkcjonują z różnorodną intensywnością.
     W jaki sposób zarządzać partycypacją obywatelską w naszym mieście, aby wykorzystać potencjał mieszkańców? Jak wykorzystać istniejące już mechanizmy i rozwiązania? W jaki sposób motywować Elblążan do aktywności obywatelskiej i społecznej? Jak wzmacniać poczucie sprawczości i wpływu dialogu z mieszkańcami na podejmowane przez władze decyzje ?
     Tym tematom zostanie poświęcona, organizowana przez Stowarzyszenie ESWIP, Kawiarenka Obywatelska pod nazwą "Elblążanie w różowym zwierciadle: dobre samopoczucie
     i skrzecząca rzeczywistość". Spotkanie, do uczestnictwa w którym zapraszamy mieszkańców Elbląga, przedstawicieli władz samorządowych oraz organizacji pozarządowych odbędzie się we wtorek, 24 lutego  w Ratuszu Staromiejskim o godz. 17.
     
     
Rafał Narnicki, Stowarzyszenie ESWIP
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

POLO z HAFTEM
Torba z nadrukiem elbląskiej Starówki
Naszywka HERB ELBLĄGA
T-shirt biały z Twoim nadrukiem DTG PROMOCJA