Sobota 20-04-2019, imieniny Czesława, Agnieszki
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Elblążanki na V Kongresie Kobiet

 
Elbląg, Elblążanki na V Kongresie Kobiet
Elblążanki na Kongresie Kobiet w roku 2012, fot. nadesłana

14 i 15 czerwca w Warszawie odbędzie się V Kongres Kobiet. Spotka się na nim prawie 10 tys. kobiet z całego kraju. Tradycyjnie nie zabraknie elblążanek, które po raz kolejny będą opiekunkami i organizatorkami jednego z najtrudniejszych merytorycznie panelu dyskusyjnego poświęconego osobom niepełnosprawnych.

- Tematy związane z problemami osób niepełnosprawnych są trudne, mało popularne i wciąż zbyt słabo lobbowane w polskim sejmie. A przecież to oczywiste, że niepełnosprawna część społeczeństwa zasługuje na szczególnie troskliwą opieką Państwa. Niepełnosprawne dzieci same się nie upomną o swoje prawa a ich opiekunom też najczęściej brakuje na to czasu i siły - twierdzi Jadwiga Król, elblążanka, Pełnomocniczka Kongresu Kobiet na Warmii i Mazurach, prywatnie również opiekunka dwóch osób zależnych.
     To właśnie z inicjatywy Jadwigi Król już kilka lat temu na ogólnopolskim forum Kongresu Kobiet rozpoczęto dyskusję o sytuacji osób zależnych i ich opiekunów. Dyskusję, z której wnioski i postulaty trafiły w efekcie na biurko Premiera Rządu. Dyskusję, która zaowocowała podwyższeniem od dawna nie regulowanej kwoty świadczenia pielęgnacyjnego przysługującego opiekunowi prawnemu dziecka niepełnosprawnego.
     - Decyzją rządu świadczenie pielęgnacyjne wzrosło w tym roku z 520 do 820 zł – tłumaczy Jadwiga Król. - To jednak nie koniec. Zgodnie z obietnicą Donalda Tuska, kwota świadczenia ma być nadal stopniowo zwiększana, tak by w ciągu kolejnych 5 lat zrównać się z kwotą minimalnego wynagrodzenia za pracę.
     - Pragnę podkreślić znaczący udział mieszkanek Elbląga w przygotowaniu, nagłośnieniu i konsekwentnym pilotowaniu tematu świadczeń pielęgnacyjnych – podkreśla Jadwiga Król – Nasze starania, nasz głos na kolejnych Kongresach Kobiet, na licznych spotkaniach z osobami decyzyjnymi, miały ogromne znaczenie. Elbląski postulat zyskał poparcie Gabinetu Cieni Kongresu Kobiet a następnie także Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz Pełnomocniczki Rządu ds. Równego Traktowania. Od początku miałyśmy też ogromne wsparcie w elbląskiej posłance Elżbiecie Gelert, która temat lobbowała w sejmie, a w ubiegłym roku, na IV Kongresie Kobiet, bardzo merytorycznie poprowadziła panel dyskusyjny, poświecony problemom osób zależnych i ich opiekunów.
     Temat zabezpieczenia w budżecie państwa pieniędzy na wakacyjne turnusy, na których każde niepełnosprawne dziecko mogłoby wypocząć pod opieką osobistego terapeuty, będzie jednym z tematów, jakie poruszone przez elblążanki na V Kongresie Kobiet. Uczestniczki panelu dyskusyjnego będą też nadal postulować temat uzawodowienia opieki nad osobami zależnymi a także potrzebę budowania mieszkań chronionych dla osób niepełnosprawnych.
     Elbląski panel zatytułowany „ Państwo partnerem osoby niepełnosprawnej” zaplanowano na I dzień kongresu tj. 14 czerwca o godz. 18 w Sali „Trójce” w Pałacu Kultury i Nauki. W dyskusji wezmą udział m.in. Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania Agnieszka Kozłowska – Rajewicz oraz Marszałkini Sejmu Wanda Nowicka.
Anna Kowalska, Kongres Kobiet, Elbląg
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • to raczej kongres Starszych Kobiet niż Kobiet, co te bacie wiedza o problemach współczesnych kobiet? co wiedzą o wychowaniu dzieci, trudnościach ekonomicznych, pracy itd, towarzystwo wzajemnej adoracji,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  kojf(2013-06-13)
 • całkowicie zgadzam się z powyższym komentarzem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  ania z zielonego wzgórza(2013-06-13)
 • Kurcze, myślałem że tylko ja to zauważyłem. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 1
  XIX(2013-06-13)
 • to święta prawda! od dawna o tym piszę i cieszę się, że więcej kobiet i mężczyzn to widzi. Niespełnione aspiracje lub zastój emocjonalny, powrót do lat dziecinnych ale nie w tym wymiarze. Babcie do wnuków i refleksji nad sensem tego co się udało uczynić w życiu. na spokojnie z szacunkiem dla starszych pań. wstyd mi za te elblążanki, które zresztą jadą tam, bo im każą. Za darmochę to i poświecić uzębieniem mogę-tak sobie myślą. przejedzie się, zje na koszt podatnika i stworzy "publiczność" a, że szkodzi w ten sposób młodszemu pokoleniu i najmłodszemu i całym rodzinom, NIE MYŚLI!!!! WSTYD!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  bubka(2013-06-13)
 • kongres kobiet - bynajmniej tych we władzach głównych
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  BNJMK,(2013-06-14)
 • Mam prośbę do osób, które są mało zorientowane w kwestii finansowania wyjazdu. Otórz Uczestniczki wyjazdu ponoszą koszty więc proszę nie pisać, że jadą na koszt podatników. A na marginesie ile podatku TY odprowadziłaś/łeś -sądzę, że większość czasu spędzasz przy komputerze i zajmujesz się krytykowaniem innych. Elblążanki przyczyniły się do wielu pozytywnych działań -zainteresuj się bardziej ich działalnością i wtedy oceniaj. Najwygodniej jest KRYTYKOWAĆ tylko zrobić coś dla innych - to już gorzej. Pozdrawiam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Mamuśka(2013-06-14)
 • Uczestniczki ponoszą koszty udziału w Kongresie, ale samą podróż to mają chyba za nasze pieniądze. Przynajmniej tak było w zeszłych latach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  kaśka.m.(2013-06-14)
 • Siedzę przy kompie 7-15 godzin dziennie (to moje narzędzie pracy) podatki które odprowadzam idą w pewnej części na takie imprezki jak ta na które się panie wybieracie jak by nie można było tego zrobić via net ale co wy wiecie o dzisiejszym świecie i możliwościach jak wy tylko gadać o pierdołkach potraficie w kolejce w mięsnym
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  poDATNIK(2013-06-14)
 • też myślałam, że tylko ja widzę przedział pomiędzy szóstym a siódmym krzyżykiem i wyżej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2013-06-14)
 • Czy polecą na jednej miotle?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  zc(2013-06-14)
 • Bardzo proszę o podanie konkretnych działań na rzecz INNYCH - POTRZEBUJĄCYCH ?! Zarząd Stowarzyszenia jeżdzi za haracz zciągany od innych uczestników. Stać ich również na cenne prezenty ofiarowane górze!! WSTYD ELBLĄŻANKI!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  jedna z WAS(2013-06-14)
 • Tą grupkę najładniejszych, najmądrzejszych, najsympatyczniejszych i niestety nie najmłodszych ambasadorek Elbląga najprawdopodobniej skrzyknęła w ramach kampanii wyborczej Pani Gelert. Super akcja!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2013-06-14)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Pieczątki Trodat
Pieczątki Firmowe
Clinex M9 Strong
Płyn do mycia i dezynfekcji