Czwartek 24-01-2019, imieniny Franciszka, Felicji
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Emocje na bok, teraz chodzi o pieniądze

 
Elbląg, Emocje na bok, teraz chodzi o pieniądze A budynek gimnazjum czeka na remont (fot. Witold Sadowski, arch. portEl)
Rek

Muzeum Archeologiczno-Historyczne pozyskało 10 milionów złotych ze środków unijnych na modernizację budynku gimnazjum. Może ich jednak nie otrzymać, jeśli nie znajdą się środki na wkład własny. Prezydent Witold Wróblewski twierdzi, że dyrektor Maria Kasprzycka wykazała się niesubordynacją i mimo braku jego zgody, wniosek o dofinansowanie złożyła. W budżecie miasta nie ma już możliwości wygospodarowania jakiegokolwiek grosza więc inwestycja jest poważnie zagrożona. - Trzeba wznieść się ponad urazy i emocje i szukać rozwiązania – mówi Piotr Żuchowski, doradca prezydenta Elbląga.

Chodzi o remont kapitalny budynku gimnazjum, ale także o wyposażenie sal ekspozycyjnych i pomieszczeń magazynowych w standardach obecnie wymaganych. Projekt modernizacji opiewa na ponad 12 milionów złotych netto. 10,4 miliona złotych elbląskie muzeum pozyskało w konkursie ogłoszonym przez Zarząd Województwa z Regionalnego Programu Operacyjnego. Problem w tym, że placówka nie ma pieniędzy na wkład własny, a miasto nie stać na taki wydatek.
     - Wniosek muzeum został złożony bez mojej akceptacji, bez analizy finansowej, wyraźnie powiedziałem pani dyrektor, że nie zgadzam się na jego składanie w tej formie, a mimo to został złożony – mówił nam w październiku Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. - Ta inwestycja nie jest wpisana w wieloletni plan inwestycyjny, to jest naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Zresztą, nie mamy w tej chwili takich środków na wkład własny. Inne instytucje też czekają, np. Biblioteka Elbląska, która przygotowuje dokumenty właściwą ścieżką – wskazywał prezydent, który ukarał dyrektor muzeum naganą. - Między innymi za naruszenie dyscypliny finansowej i naruszenie autorytetu prezydenta.
     Dyrektor MAH Maria Kasprzycka przyznała rację prezydentowi w części dotyczącej problemów finansowych miasta:: - Faktycznie jest tak, jak pan prezydent mówi. Miasto nie ma pieniędzy na wkład własny, więc będziemy zabiegać o te pieniądze poza budżetem miasta. Będziemy zabiegać o promesę na ten cel u ministra kultury, do końca listopada są przyjmowane wnioski.
     Tak było miesiąc temu, a teraz sytuacja nabiera tempa. Podczas dzisiejszego (17 listopada) posiedzenia komisji oświaty, kultury, sportu i turystyki Rady Miejskiej, dyrektor Maria Kasprzycka (a także pracownicy muzeum w przesłanym do radnych liście) apelowała o pomoc.
     - W czerwcu radni uchwalili lokalny program rewitalizacji Elbląga 2020 + , a nasz projekt jest w nim wpisany – mówiła dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego. - Tylko rada może więc zdecydować czy zrezygnować czy kontynuować nasze prace. W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego zmniejszono promesę, a wnioski będą rozpatrywane dopiero w lutym przyszłego roku. Tymczasem do jutra Zarząd Województwa oczekuje od nas dokumentu potwierdzającego możliwość wkładu własnego. Dofinansowanie ze środków unijnych jest więc mocno zagrożone – zakończyła.
     Rzecz rozbija się o 1 mln 800 tys. zł (w rozbiciu na dwie kwoty po 900 tys. zł w latach 2017 i 2018. Skarbnik miasta Zbigniew Pater rozwiewa złudzenia: - Wyłożenie takich pieniędzy jest praktycznie niemożliwe. Na pewno nie z tego budżetu.
     - Nie jesteśmy przeciwni temu projektowi, ale może należy odłożyć go w czasie – sugerował radny Jan Redzimski, który zasiada w radzie muzeum.
     - Trzeba odłożyć, ale emocje na bok – to z kolei głos radnego Wojciecha Rudnickiego. - Bo jeśli „nie łykniemy” tych pieniędzy teraz, taka szansa może się nie powtórzyć. Budżet miasta jest co prawda mocno ograniczony – zauważył - ale myślę, że jest cień szansy na to, by znaleźć te pieniądze na wkład własny. Byleby tylko ta sytuacja nie stanowiła wyłomu i nie spowodowała, że następnym razem kolejni dyrektorzy placówek miejskich złożą wnioski o dofinansowanie ze środków UE i tez przyjdą po pieniądze do miasta – zastrzegał radny.
     Na to wskazywał również doradca prezydenta Piotr Żuchowski. Podkreślał, że wniosek dyrektor Marii Kasprzyckiej nie miał zgody prezydenta: - I to nie chodzi tylko o kwestię finansów, ale i zakresu merytorycznego - mówił podczas posiedzenia komisji. Jednak przyznał, że stan budynku gimnazjum jest fatalny i obiekt będzie bezsprzecznie wymagał remontu. - Miasto będzie musiało znaleźć pieniądze i to nie mniej niż 2 mln zł. Trzeba ten węzeł gordyjski rozwiązać i skutecznie złożyć wniosek do ministerstwa o promesę – kontynuował doradca prezydenta. - Projekt muzeum jest bardzo dobry i jego realizacja zmieni możliwości tej placówki w sposób niewyobrażalny – przyznał. - ;Musi zwyciężyć interes miasta i mieszkańców i to ten długofalowy. Trzeba wznieść się ponad urazy i emocje.
     Piotr Żuchowski zapowiedział, że będzie jeszcze rozmawiał o tej sprawie z prezydentem Witoldem Wróblewskim. Radni również zdecydowali, że tematu nie zamykają.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • niech wypier****i ze stu nierobów z łączności 1 i starego miasta, to się i oszczędności znajdą. .. proste to i jasne, ale wróbel tego nie rozumie, musi spłacać długi za kampanię i zatrudniać pociotków
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22 2
  (2016-11-17)
 • Chciałabym by określono statystykę w odwiedzających te muzeum. Byłam sama- raz, podczas nocy muzeów i nie ma co tam oglądać tak naprawdę. Nuda. Wiatr wieje między półkami. Pustki. Czy ktoś tam coś oglada? Poza Niemcami raz na ruski rok? Kupa kasy od lat idzie na muzeum a tam ani nic ciekawego ani nic... może i warto odwiedzić ale tylko raz. Później.. po co iść do kina na ten sam film Nuuuuuda.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  10 21
  (2016-11-17)
 • Podobno zima ma być mroźna, znowu mróz rozerwie pani Kasprzyckiej jakąś rurę, do rana woda zaleje to i owo i wyciśnie się pieniążki na ratowanie kultury czyli niemieckiej tożsamości miasta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 9
  (2016-11-17)
 • Pani Kasprzycka KŁAMIE i robi z radnych idiotów. Po pierwsze: mając decyzję o przyznaniu środków z RPO -NIE MOŻE już składać wniosku o promesę z przyczyn formalnych mimo, że środków na promesę jest więcej a nie mniej. Po drugie: w przypadku dofinansowania dla muzeów, VAT jest wydatkiem niekwalifikowanym zatem chodzi o co najmniej 5 mln złotych. /vat jest rozliczany tylko i wyłącznie dla szkół artystycznych i archiwów państwowych/ Po trzecie: ta pani już raz postawiła miasto przed faktem dokonanym i trzeba było spłacać za nią kredyt.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  11 14
  (2016-11-17)
 • jakby mi ktos chcial dac 10,4 mln pod warunkiem ze znajde 1,8mln to bym na glowie stanal aby zdobyc pieniadze. A Wrobel niech nie xgrywa urazonego, bo popelni blad i miasto wiele straci. Wywalic kilku urzedasow - imbecyli, bo osobiscie wiem ze tacy siedza w um na cieplych stolkach + kilku zupelnie zbytecznych i 500-800 tys jak nic mozna w rok uzbierac. A zaprzepaszczona szansa juz nie powroci
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18 3
  (2016-11-17)
 • p. Wróblewski zawsze jest czas, na ratowanie obiektów, chyba że myśli pan o wyburzeniu?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 2
  wist(2016-11-17)
 • A nie można tych wszystkich zgromadzonych fotografii i eksponatów sfotografować, zdjęcia umieścić w internecie a budynek przerobić na coś bardziej potrzebnego, np. technikum budowlane z solidną nauką języka angielskiego, niemieckiego, norweskiego ? W ramach zajęć praktycznych uczniowie zrobią stabilizację fundamentów, odgrzybianie, izolacje przeciwwodne, nowe tynki itd.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 9
  (2016-11-17)
 • Jakoś nie mogę dostrzec w rejestrze muzeów tego podobno świetnego z Elbląga.Są tam nawet małe pipidówki- może muzealni hejterzy coś napiszą???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 7
  (2016-11-17)
 • To pan prezydent jest historykiem i muzealnikiem aby decydować o merytoryce pracy muzeum, o wystawach?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 1
  Stiopa(2016-11-17)
 • teraz widzimy olsztyn totalnie olewa wszystko co dotyczy dotowanie Elbląga ale że to robi Prezydent to już jest tragiczne. Muzeum w Elblągu z takimi zbiorami i tak traktowane. Żenada rządzący.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 2
  (2016-11-17)
 • A może P. Ż. porozmawia o tym by wreszcie ruszyła rozbudowa Światowida wstrzymana przez PSL.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 1
  (2016-11-17)
 • Nadzieja, že przekroczenie wyłomu będzie jednorazowe jest naiwnością.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  sobiepani(2016-11-17)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Pieczątki Firmowe
Żarówki LED
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy