Poniedziałek 23-07-2018, imieniny Brygidy, Apolinarego
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Fundusze Europejskie także dla Ciebie!

Elbląg, Fundusze  Europejskie  także  dla  Ciebie! Olsztyn z lotu ptaka.

Regionalne Programy Operacyjne mają służyć realizacji unijnej polityki spójności w latach 2007-2013. Po raz pierwszy to samorządy województw są w pełni odpowiedzialne za ich przygotowanie i realizację.

Regionalny Program Operacyjny Warmia i Mazury na lata 2007-2013 został zatwierdzony przez Komisję Europejską 4 października 2007 roku. Dzięki Programowi do regionu trafi ponad 1 miliard euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Oprócz środków unijnych w jego realizacji zakładany jest także udział środków publicznych krajowych, co daje łączną kwotę ponad 1 miliard 600 milionów euro. Takich pieniędzy do zainwestowania w rozwój Warmia i Mazury nigdy nie miały, jest to więc historyczna szansa dla regionu.
     
     Cel główny RPO WiM zakłada wzrost konkurencyjności gospodarki województwa oraz liczby i jakości powiązań sieciowych i będzie realizowany poprzez działania w osiach priorytetowych: przedsiębiorczość, turystyka, infrastruktura społeczna, rozwój, restrukturyzacja i rewitalizacja miast, infrastruktura transportowa regionalna i lokalna, środowisko przyrodnicze i infrastruktura społeczeństwa informacyjnego. Największe środki przeznaczono na infrastrukturę transportową (34%) i przedsiębiorczość (20%).
     
     Strategiczne znaczenie dla realizacji celu programu mają projekty kluczowe, których w RPO WiM przewidziano 16. Są to m.in. budowa regionalnego portu lotniczego Olsztyn – Mazury, który ma kosztować 74 mln euro (UE ->37 mln), budowa nowej siedziby Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie – ponad 18 mln euro (UE->13,10 mln), rozbudowa i modernizacja infrastruktury wodno-ściekowej w regionie Wielkich Jezior Mazurskich: Masterplan dla Wielkich Jezior Mazurskich – 40,48 mln euro (UE->32,38 mln), Wodne Centrum Rekreacyjno-Sportowe – 19,70 mln euro (UE->8,37 mln), a na działania inwestycyjno-remontowe, konserwatorskie i muzealne, związane z kompleksowym zagospodarowaniem Pól Grunwaldzkich zagwarantowano 8,66 mln euro (UE->5,66 mln). Ważną dziedziną gospodarki regionu jest turystyka, dlatego na budowę, rozbudowę i unowocześnienie bazy szkolnictwa zawodowego gastronomiczno-hotelarskiego z uwzględnieniem dostosowania do standardów unijnych przeznaczono blisko 13 mln euro (UE->10,71 mln).
     
     Poza tym zaplanowano jeszcze m.in. rozbudowę Techno-Parku w Ełku, budowę miejskiej sieci szerokopasmowej w Elblągu, rozbudowę infrastruktury szerokopasmowego dostępu do Internetu i sieci PIAP-ów (z ang. Public Internet Access Points) oraz budowę ekologicznych mini przystani żeglarskich wraz z systemem odbioru i segregacji odpadów na wybranych obszarach regionu Warmii i Mazur. Duże projekty kluczowe nie podlegają procedurze konkursowej. Pozostała część środków dzielona jest w konkursach, których w 2008 roku ogłoszono już 15 z pięciu osi: przedsiębiorczość, infrastruktura społeczna, środowisko, turystyka i transport, na łączną kwotę ponad pół miliarda złotych.
     
     

 


     
     Artykuł sfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.
     
     

-------------------- Artykuł sponsorowany ----------------------

Oprac. Biuro Promocji i Informacji Departamentu Zarządzania Programami Rozwoju Regionalnego.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl