Czwartek 13-12-2018, imieniny Łucji, Otylii
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

Gdzie nie wolno palić?

Elbląg, Gdzie nie wolno palić? fot. Anna Dembińska
Rek

Od poniedziałku (15 listopada) palacze będą musieli zwracać baczną uwagę na to, gdzie chcą „puścić dymka”. Wchodzi bowiem w życie ustawa antynikotynowa, która zabrania palenia papierosów w miejscach publicznych, m.in. w szkołach, zakładach opieki zdrowotnej, obiektach sportowych. W barach, pubach i restauracjach będzie można zapalić, ale wyłącznie w specjalnie wydzielonych salach. Za zlekceważenie zakazu grozi mandat w wysokości nawet 500 złotych.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Elblągu informuje, że 15 listopada wchodzi w życie nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobach tytoniowych. Zgodnie z treścią nowych zapisów bezwzględny zakaz palenia obowiązuje: na terenie Zakładów Opieki Zdrowotnej i w pomieszczeniach innych obiektów, w których udzielane są świadczenia zdrowotne; na terenie placówek oświatowych, obiektów kultury i wypoczynku, w środkach komunikacji publicznej (także w taksówkach), w obiektach sportowych, ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci, na przystankach komunikacji publicznej oraz na terenie jednostek organizacyjnych pomocy społecznej(za wyjątkiem domów pomocy społecznej lub domów spokojnej starości, w których właściciel lub zarządzający może wyznaczyć palarnie).
     Palić papierosów nie będzie można także na terenie uczelni oraz w pomieszczeniach zakładów pracy, chyba, że zostaną w nich wyznaczone palarnie.
     A czym jest według ustawodawcy „palarnia”? To pomieszczenie wyodrębnione konstrukcyjnie od innych pomieszczeń ciągów komunikacyjnych, odpowiednio oznaczone, służące wyłącznie do palenia wyrobów tytoniowych, zaopatrzone wywiewną wentylację mechaniczną lub system filtracyjny, w taki sposób, aby dym tytoniowy nie przenikał do innych pomieszczeń.
     Obostrzenia dotyczą także pubów, barów i restauracji. Tam będzie można zapalić papierosa, ale tylko w osobnej, wyznaczonej, zamkniętej sali wyposażonej w wentylację.
     Właściciel lub zarządzający obiektem lub środkiem transportu, w których obowiązuje zakaz palenia musi umieścić w widocznych miejscach oznaczenia słowne i graficzne, informujące o zakazie.
     W miejscach sprzedaży wyrobów tytoniowych należy umieścić widoczną i czytelną informację o treści „Zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych osobom do lat 18 (art.6 ust.1 ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych)”
     Sprzedaż wyrobów tytoniowych na terenie zakładów opieki zdrowotnej, szkół i innych placówek oświatowo-wychowawczych, obiektów sportowo-rekreacyjnych, a także sprzedaż z automatów oraz w systemie samoobsługowym są zabronione.
     Za nieprzestrzeganie przepisów ustawy antynikotynowej będą kary.
     - Za palenie w miejscach zabronionych może grozić mandat, którego górna wysokość to 500 złotych – zapowiada mł. asp. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu. - Za nieumieszczenie informacji o zakazie palenia - grzywna. Ustawa przewiduje też zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych przez internet.
     - Zmiany w przepisach zaczną obowiązywać od poniedziałku 15 listopada. Policjanci, tak jak to zwykle bywa przy wprowadzaniu zmian prawnych, na początku będą upominać i przypominać o tych zmianach – dodaje mł. asp. Nowacki.
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • I powraca pełny totalitaryzm, zakazy, nakazy itp. A gdzie w centrum miasta mozna zrobic kupe w publivznej-prywatnej toalecie?NIGDZIE. .. .. niech sie tym zajma
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  croll(2010-11-10)
 • bardzo dobrze niech palacze sami wąchają swoje smrody. jak ja puszczam bąka to nikogo nie zmuszam żeby to wąchał, tylko robię to w ustronnym miejscu. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  bob antypalacz(2010-11-10)
 • A ja będę jarał i puszczał bąki gdzie mi się podoba.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-11-10)
 • Na wszystkich filmach, reportażach, kronikach w latach 1950-2000 papieros był głównym atrybutem i dodawał męskości Klosowi, Brunerowi, Lindzie na ekranach a teraz co ? ścieżkę wciągać na przystanku ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  papierośnica(2010-11-10)
 • Niedługo we własnym domu człowiek nic nie zrobi!!! PARANOJA!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  zbulwersowana(2010-11-10)
 • palę elektroniczne i zakazy mnie nie wzruszają:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  joye(2010-11-10)
 • Nie trzeba być Nostradamusem by wywróżyć, że to, co się dzieje w tym kraju źle się skończy dla naszej nieokrzesanej władzy!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  brak słów(2010-11-10)
 • Papierośnica: To nie papieros dodawał męskości Klosowi czy Brunerowi, tylko na odwrót.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Krystus(2010-11-10)
 • Kur. .. a same zakazy w tym kraju i tym popier. .. Elblągu !Ale żeby postawić toalety w miescie to nikt z burakó (czyt. UM ELBLĄG ) nie pomyślał. I teraz tylko krzaczki zostaja, a w krzaczkach. .. czatuje Straż Ochrony Prezia Słoniny i mandacik gotowy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  florek(2010-11-10)
 • Żeby w prywatnej knajpie właściciel zmuszany był do wydzielenia sali dla palących. Ot, czarny humor socjalizmu. Ciekaw jestem co będzie następnym celem troskliwych urzędasów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  liberał wśród zwierząt(2010-11-10)
 • jeszcze troche i PL wladza zmadzeje ze lako i papierosy oraz dopalacze sa grozniejsze dla ludzi niz zwykla naturalna konopia indyjska. sadzic palic zalegalizowac!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  komik(2010-11-10)
 • w wiekszosci krajow UE jest zakaz i nie ma takich lamentow hejterow jak tu. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-11-10)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety z kwiatami
Obraz na płótnie
Naklejki na meble
Obraz na dibond 260x60 cm - Słoneczniki