Poniedziałek 18-02-2019, imieniny Bernardety, Konstancji
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Giętki język, ale i tęgie umysły

Elbląg, Giętki język, ale i tęgie umysły
Magdalena Hasiura - najlepsza wśród gimnazjalistów (fot. AD)
Rek

Tak można określić laureatów finału V Wojewódzkiego Konkursu Krasomówczego „Mocni w słowie”, który dziś (29 kwietnia) odbył się w sali kameralnej kina Światowid. Zobacz zdjęcia.

Jury konkursu, spośród 71 uczestników eliminacji, wybrało 13 finalistów w kategoriach uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i - po raz pierwszy - w kategorii dorosłych. Zaprezentowali oni swoje mowy na ciekawe tematy – przykładowo: „Aby istnieć, trzeba uczestniczyć.” (Antonie de Saint Exupery), „Nigdy nie będzie szczęśliwym ten, kogo dręczy myśl, że ktoś jest szczęśliwszy od niego.” (Seneka), „W życiu jest coś więcej do zrobienia, niż tylko zwiększać jego tempo.” (Mahatma Gandhi), Czas młodości to czas buntu. „Aby istnieć, człowiek musi się buntować”. (Albert Camus),„To, co wiemy, jest kroplą. To, czego nie wiemy – oceanem.” (Izaak Newton).
     Trzeba przyznać, że poziom był wysoki. Finaliści przygotowani na „szóstkę”, konspekty przemyślane, wnioski interesujące, podobnie zastosowane cytaty, słownictwo. Gorzej niestety z dykcją, intonacją głosu i opanowaniem – często infantylnej – gestykulacji. Mówcy – czasem jak oratorzy starożytni, czasem grzmiący z mównicy sejmowej lub mówiący o swoich marzeniach seniorzy, z drugiej strony zabawny nastolatek czy inteligentna, niebanalna nastolatka.
     Finałowych mów wysłuchał marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas, który objął honorowym patronatem Konkurs Krasomówczy:
     - Jestem pod wrażeniem. To bardzo pouczające – przyznał. - Nie tylko giętki język, ale i tęgie umysły, bo myśli które przekazywali są bardzo cenne i niektóre bardzo na czasie.
     Zapytany o to, czy sam, w sposób szczególny przygotowuje się do wystąpień publicznych marszałek odpowiedział: - Najważniejsze, żeby wiedzieć, co się chce powiedzieć, co się chce przekazać dla słuchających. W przeciwnym razie bylibyśmy jak wędrowiec, który wprawdzie idzie, ale nie widzi celu swojej wędrówki. Oczywiście, czasem, jeśli jest to wystąpienie w temacie, w którym nie jestem za mocny, bo tak też się zdarza, proszę o pomoc swoich współpracowników. Najczęściej zapisują mi pewne tezy bądź też cytaty, które rozwijam i wykorzystuję w swoich wypowiedziach. Bardzo rzadko podpieram się tekstem pisanym. Moi współpracownicy twierdzą, że wtedy się usztywniam i wypadam dużo gorzej. Staram się mówić z tzw. głowy. Na początku chcę przemyśleć, co chcę przekazać i wtedy jest łatwiej.
     Ale to jury (Irena Adamiak – aktorka Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, Marlena Derlukiewicz – konsultant ds. języka polskiego w WM ODN w Elblągu, Agata Janik – dziennikarka, Katarzyna Jarosińska-Buriak – wykładowca PWSZ w Elblągu, Mariola Szczepańska – wicedyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Elblągu) musiało podjąć trudną decyzję, kogo nagrodzić. A nagroda główna atrakcyjna – wyjazd do Brukseli ufundowany przez europosła Krzysztofa Liska. Natomiast laureaci drugich miejsc pojadą na wycieczkę edukacyjną do Warszawy.
     Lista zwycięzców:
     w kategorii szkoły podstawowe:
     1. Bartosz Bem - Szkoła Podstawowa nr 16 w Elblągu, opiekun Renata Sampławska
     2. Anna Bisaga - Szkoła Podstawowa nr 16 w Elblągu, opiekun Renata Sampławska
     2. Maksymilian Michalak – Szkoła Podstawowa nr 18 w Elblągu, opiekun Agnieszka Michalska
     
     w kategorii gimnazja:
     1. Magdalena Hasiura – Gimnazjum nr 3 w Elblągu, opiekun Iwona Studzińska
     2. Kinga Seroczyńska - Gimnazjum nr 8 w Elblągu, opiekun Ewelina Łomnicka
     3. Michał Iwaszkiewicz – Zespół Szkół w Młynarach, opiekun Urszula Białobrzeska
     3. Igor Górski – Gimnazjum nr 6 w Elblągu, opiekun Dominika Zwolińska-Bonin
     
     w kategorii szkoły ponadgimnazjalne:
     1. Karolina Klamka – Zespół Szkół Ogólnokształcących im. K. Jagiellończyka
     w Lidzbarku Warmińskim, opiekun Marcin Zakrzewski
     2. Róża Kamińska - Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego
     w Lubawie, opiekun Izabela Kozłowska
     2. Aneta Psiuk - Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego w Lubawie, opiekun Izabela Kozłowska
     
     w kategorii dorośli:
     1. Tomasz Bil
     2. Krystyna Trudnowska
     3. Halina Ratajewska
     
     Szczególną uwagę wszystkich zwróciła Karolina Klamka, która w luźny, swobodny, ale i pełny przemyśleń sposób zmierzyła się z myślą „W życiu jest coś więcej do zrobienia, niż tylko zwiększać jego tempo.” (Mahatma Gandhi). Inteligentna nastolatka z ciekawą fryzurą bez problemu nawiązała kontakt ze słuchaczami, przekazując im swoje myśli, spostrzeżenia. I wygrała.
     - Sekret tkwi w moich włosach – są nietypowe, oryginalne i to one dają mi siłę do mówienia, a przede wszystkim do działania – mówiła po ogłoszeniu werdyktu jury. – Jak przygotowywałam się do wystąpienia? Stałam na padoku z moimi końmi i do nich mówiłam. No, nie, trochę sobie powtarzałam, starałam się jednak nie mówić z pamięci, bo nie lubię. Starałam się przeprowadzić wykład, a nie recytować. Miałam przygotowany konspekt, który rozwijałam.
     Brałam wcześniej udziały w różnych konkursach, a że przeprowadziłam się niedawno spod Warszawy to stwierdziłam, że spróbuję w innym województwie. Temat? Cóż, przypadł mi do gustu.
     

 


     Finał V Wojewódzkiego Konkursu Krasomówczego „Mocni w słowie” zorganizowany został pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego przez Zespół Szkół nr 1 w Elblągu (nauczycielki Barbarę Magoń, Małgorzatę Kowalską i Marzenę Kurach) oraz Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu.
     Laureaci pierwszych miejsc zostali nagrodzeni wycieczką do Brukseli ufundowaną przez Krzysztofa Liska, posła do Parlamentu Europejskiego, oraz nagrodami rzeczowymi, które ufundował i wręczył Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.
     Drugą i trzecią nagrodą jest wycieczka do Warszawy ufundowana przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” oraz nagrody rzeczowe, których fundatorem jest Urząd Miasta Elbląga (wręczyła je Grażyna Kluge, wiceprezydent Elbląga).
     Organizatorzy serdecznie dziękują Antoniemu Czyżykowi, dyrektorowi CSE „Światowid”, także za pomoc w przeprowadzeniu konkursu.
     
     

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Autoryzowany Serwis Skoda Hadm Gramatowski.
Serwis i oryginalne części Audi
Samochody używane HADM Gramatowski
Serwis i oryginalne części Volkswagen