UWAGA!

Gimnazjaliści, do piór!

 Elbląg, Dziś rozpoczęły się testy gimnazjalne
Dziś rozpoczęły się testy gimnazjalne (fot. Anna Dembińska)

Dziś (19 kwietnia) w gimnazjach w całej Polsce rozpoczęły się testy dla blisko 350 tysięcy uczniów. W Elblągu - dla ponad 900. Na początek musieli zmierzyć się z historią, wiedzą o społeczeństwie oraz językiem polskim. W kolejnych dniach czekać ich będzie sprawdzian wiedzy matematyczno-przyrodniczej oraz znajomości języka obcego. W związku z reformą edukacji jest to jeden z ostatnich egzaminów tego typu. Zobacz fotoreportaż.

Od 19 do 21 kwietnia gimnazjaliści będą musieli zmierzyć się z testami, które podzielone zostały na trzy etapy. Dziś odbył się egzamin z części humanistycznej - z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie oraz z języka polskiego. Jutro uczniowie będą musieli wykazać się wiedzą matematyczno-przyrodniczą (biologia, chemia, fizyka, matematyka i geografia), a w piątek znajomością języka obcego na poziomie podstawowym i rozszerzonym.
       Gimnazjaliści, przed wejściem na salę egzaminacyjną, przyznali, że najbardziej obawiają się pytań z historii.
       - Jeśli chodzi o dzisiejszy egzamin to czuję, że jestem w miarę przygotowany. Niestraszne mi zadania z języka polskiego czy znajomość lektur. Jedyne czego trochę się obawiam to historia, bo mogą pojawić się pytania o różne daty – mówił Przemysław, trzecioklasista z Gimnazjum nr 9 w Elblągu. - Jutro czeka mnie część matematyczno-przyrodnicza i to w niej czuję się najbardziej komfortowo – dodał uczeń.
       Na dzisiejszym egzaminie było dużo tekstów źródłowych i pytań m.in. z zakresu renesansu, starożytności i klasycyzmu. Znalazły się też zadania dotyczące powstania kościuszkowskiego, władzy ustawodawczej, wojny secesyjnej czy traktatu w Verdun. Na części  z języka polskiego znalazły się polecenia związane z Sherlockiem Holmesem, a dodatkowo gimnazjaliści musieli napisać rozprawkę na temat mocy sprawczej marzeń, odwołując się do przykładów z literatury.
       Egzamin gimnazjalny jest obowiązkowy i jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Nie można go jednak nie zdać, ponieważ nie ma minimalnego wyniku, jaki uczeń powinien uzyskać. W związku ze zmianami w systemie edukacji, uczniowie, którzy rozpoczęli naukę w gimnazjum w ubiegłym roku, będą ostatnim rocznikiem, który podejdzie do egzaminu gimnazjalnego.
       W Elblągu działa 12 gimnazjów, w tym: 5 gimnazjów samodzielnych, 5 w zespołach szkół oraz dwa w ośrodkach szkolno-wychowawczych.
      
Agnieszka Pawowicz

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • No właśnie !Historii!I jak oni wytrzymają bez smartfona i pejsbuka!
  • Takie testy z tak ogólnej wiedzy powinni zdawać także ci niby nauczyciele co przemęczyli jakąś tam teologie później aby powiększyć niby swoje kwalifikacje odfajkują zaocznie jakiś tam kierunek. Zakładam że ostra przesiewka by nastąpiła w szeregach w tego spatologizowanego zawodu. Zwą się później tacy nauczycielami a wiedza ich wątpliwą jest w zakresie tego co tam później niby nauczają. Jedną zaletą tej sławetnej reformy jest to że może pozbędziemy się takich cwaniaków i nygusów. Jest też duża część takich co to niby mówią że się nie da bo to program nauczania zbyt duży a na lekcjach pierdołami się zajmują a po niby pracy tłuką kasę na korepetycjach. Lewizna to jest i to nie mała. Dobry temat dla skarbówki bo to na skalę całej polski naprawdę wielka kasa jest
Reklama