UWAGA!

Gloria victis - chwała zwyciężonym

 Elbląg, Gloria victis - chwała zwyciężonym
(fot. Michał Skroboszewski)

Dziś (1 sierpnia) 74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Wspomnienie heroicznej walki żołnierzy, ale i cywilnej ludności stolicy. - Nie obchodzimy rocznicy klęski, obchodzimy rocznicę tragiczną, ale niezbędną w naszej historii - wskazywała Jolanta Lisewska, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Elblągu. Gloria victis - chwała zwyciężonym. Zobacz fotoreportaż z uroczystości.

Elbląskie uroczystości przy Pomniku Żołnierzy Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego rozpoczęły się punktualnie o godz. 17. Godzinę "W" obwieścił dźwięk syren. Na kilka chwil to miejsce zastygło w milczeniu. Nawet kibice piłkarscy, z płonącymi racami w dłoniach.
       - Gromadzimy się tu dziś, by wspominać heroiczny czyn Polaków, jakim było Powstanie Warszawskie - najbardziej chwalebny i dramatyczny moment w historii Polski XX wieku - mówił Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. - Czyn to krwawy, bo w Powstaniu Warszawskim zginęło 16 tys. żołnierzy, było ok. 150 - 200 tys. ofiar cywilnych. Z bronią w ręku zginęli w większości ludzie młodzi, pokolenie wychowane w II RP, oddające w ten sposób najwyższą ofiarę za Ojczyznę - zauważył prezydent. - Składam dziś hołd żołnierzom, przywódcom powstania, bezbronnym ofiarom cywilnym. Wszystkim tym, którzy na wieść o rozpoczęciu walk przedzierali się do stolicy z różnych stron Polski. Cześć ich pamięci. Chwała bohaterom - zakończył Witold Wróblewski.
       O niezłomnym duchu patriotyzmu unoszącym się nad głowami powstańców mówiła Jolanta Lisewska, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej: - W obliczu klęski, śmierci i zniszczenia ten duch zatriumfował; duch, którego żadna tyrania nie była w stanie zgładzić. Dziś, w wolnej Polsce, poznajemy prawdę o Powstaniu Warszawskim. Możemy spierać się o jego sens, prowadzić bilans zysków i strat, ale zawsze istnieje coś, czego nie da się zmierzyć czy podsumować matematycznym równaniem - zauważyła. - Powstanie Warszawskie nie mogło zakończyć się sukcesem, ponieważ było sprzeczne ze strategią polityczną wielkich mocarstw. Tym bardziej empatia i wyobraźnia są równie konieczne, jak wyważone sądy. Dzisiejsza uroczystość to kolejny akt szacunku, wdzięczności i powinności wobec bohaterów powstania - kontynuowała radna Lisewska. - Dla tamtej odwagi, patriotycznej odpowiedzialności, tamtych wielkich uczuć, emocji i wielkiej tragedii.

  Elbląg, Gloria victis - chwała zwyciężonym
(fot. Michał Skroboszewski)

Jolanta Lisewska podkreślała również naszą, współczesnych, rolę w kultywowaniu pamięci o bohaterach sprzed lat: - O ofierze tego szczególnego zrywu warszawiaków nie wolno nam zapomnieć. Nie obchodzimy rocznicy klęski, obchodzimy rocznicę tragiczną, ale niezbędną w naszej historii. Czcimy bohaterów, wyjątkowo bohaterską armię. Uczmy zatem kolejne pokolenia prawdy, że nie można przechodzić obojętnie obok pomnika Małego Powstańca i zapominać o heroizmie walczących.
       I apel pamięci. Dziś przywoływani byli wszyscy uczestnicy Powstania Warszawskiego - żołnierze różnych formacji oraz ludność cywilna stolicy. Dziś przywołano również pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej, bo "zginęli wypełniając patriotyczny obowiązek".
       Na zakończenie uroczystości delegacje władz samorządowych, parlamentarzystów, środowisk kombatanckich, służb mundurowych, stowarzyszeń i instytucji złożyły kwiaty pod obeliskiem, na którym widnieje kotwica - symbol Polski Walczącej.
      

A

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Czołem Wielkiemu Polin!
  • Ja dobrze przeczytalem, czy w artykule mowa o... Kibicach pilkarskich. Wydarzenie sportowe popier... sie z upamietniajacym histrorie?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    6
    6
    Zaskocz3(2018-08-01)
  • Niech żyje Polska, nie żyje AK. Na pohybel komunista i zdrajca donoszacym w dzisiejszych czasach na nasz ojczyznę.
  • Hołd przywódcom powstania się nie należy. Hołd tylko należy się walczącym żołnierzom i 200 tysiącom ofiar powstania. Przywódcy powstania powinni być za to co zrobili sądzeni.
  • To prawda, zginęło 200 tys ludzi, zburzona doszczętnie Warszawa, akcja nieprzemyślana, porwanie sie z motyką na słońce, bez broni na czołgi. .. tu cud, ze walczyli 63 dni. .ale jakim kosztem. .
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    23
    11
    Tonietak..(2018-08-01)
  • ~"przywódcy" a za co niby mieliby być sądzeni? Za to, że wojnę zaczęli hitlerowcy i komuniści? Czy może za to, że NIEMCY bombardowali miasto pełne ludności cywilnej? Może za rzez Woli? Za te codzienne ofiary? Za łapanki? Palmiry? Za głód? Za wywózki i mordy na Akowcach na wschodzie po wkroczeniu już w styczniu 1944 "wyzwolicieli"? Za co Ty chciałbyś ich sądzić??
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    17
    12
    kwadrat(2018-08-01)
  • Cześć i chwała bohaterom .
  • W Krakowie nie było powstania, ani w Poznaniu, Łodzi, Olsztynie, Pradze, Wiedniu, Budapeszcie itd i jakoś te miasta przetrwały. Po co było wystawiać na pewną śmierć tysiące niewinnych ludzi, dzieci, kobiet, starców, którzy zresztą nie chcieli żadnego powstania, a pewnie nawet nie wiedzieli o nim. .. Bo chyba przywódcy powstania nie mieli złudzeń, że niemieccy bandyci od razu zrobią z miasta marmoladę?
  • ~agall- do jakiejkolwiek szkoły to Ty chodziłeś czy tylko na FB czytać się uczyłeś? Powstanie w Wiedniu? Budapeszcie? Pradze? stolice państw satelickich III Rzeszy? Olsztyn w owym czasie niemieckie miasto. .. Poznań wcielony do III Rzeszy a ludność polska wysiedlona do GG. .. litości. Ty masz jakiś dom? Rodziców co Cię spłodzili? I nic Ci nie przekazali poza pustą głową?
  • Chwała bohaterom. A tak w ogóle to obecność komuszków w tej uroczystości jest niejako chichotem historii bo przecież zawsze negowali zasadność Powstania.
  • Bardzo ładna uroczystość, sądząc z przebiegu uroczystości użycie środków pirotechnicznych niedozwolonych na boiskach przez kiboli i wojska, a także wśród nich parlamentarzyści uświetnili godnie rocznicę, szkoda, że było mało Policji i Duchowieństwa. Cześć Bohaterom !
  • Kolejny smutny dzień w historii Polski, gdzie młodzi oddali życie w pogoni za celami starych cepów. Tyle poświęconych linii genetycznych, tyle niepotrzebnie przelanej krwi. Mało które powstanie niosło za sobą coś więcej niż śmierć młodych i silnych jednostek które mogły mieć olbrzymi wpływ na współczesną ojczyznę.
Reklama