UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Głośno bębni twardym dziobem (Opowieści z lasu, odc. 49)

 
Elbląg, Potomstwem opiekuje się zarówno samica, jak i samiec
Potomstwem opiekuje się zarówno samica, jak i samiec

Jest największym przedstawicielem rodziny dzięciołowatych, występującym na terenie Polski oraz Europy. I bardzo skromnie ubarwionym. Samiec dzięcioła czarnego ma na głowie czerwoną czapeczkę, samica plamkę na potylicy w tym samym kolorze. Reszta ciała, zgodnie z nazwą, jest czarna.

Dzięcioł czarny zamieszkuje stare bory i lasy liściaste, stare, duże parki miejskie i zadrzewienia, a także buczyny. Można go spotkać na terenie Wysoczyzny Elbląskiej czy na Mierzei Wiślanej. Gniazdo zakłada w dziupli samodzielnie wykutej w pniu starego drzewa. Samica raz do roku składa od czterech do pięciu jaj, które wysiaduje na zmianę z samcem. Młode opuszczają swój pierwszy dom po 24 – 28 dniach, przez ten czas rodzice dzielą się opieką nad nimi. Co ciekawe pary są monogamiczne.
       Opuszczone albo niedokończone dziuple wykorzystują również inne zwierzęta, które same nie potrafią ich wykuć. Wśród nich można znaleźć kawkę, szpaka, gołębia siniaka, ale i nietoperze, kuny czy wiewiórki.
       Dzięcioł czarny żywi się larwami, poczwarkami oraz dorosłymi owadami żyjącymi w drewnie. Najpierw lokalizuje je w korowinie, a później kilkoma potężnymi uderzeniami dzioba wydobywa je i wyciąga długim językiem, zaopatrzonym w zadziorki.
       Jak czytamy na portalu ptaki.info: "Dzięcioł czarny bębni bardzo głośno i donośnie wybierając do tego grube i suche konary. Wydaje też szereg innych głosów: metalicznych, wibrujących lub kwilących. Swym potężnym dziobem potrafi rozkuwać obumarłe pnie i wykuwać duże dziuple w zdrowym drzewie". 
       - Przy odrobinie szczęścia można go usłyszeć już teraz, ale najlepiej wybrać się do lasu rano - dodaje Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. - Uderzanie dzięcioła słychać z dużej odległości, dlatego nie trzeba udawać się głęboko w las, można pójść na przykład do Bażantarni.
      
oprac. mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem (od najstarszych opinii)
Pokazuj od
najnowszych
Pokazuj od budzących
największe emocje
Reklama