Wtorek 23-10-2018, imieniny Teodora, Seweryna
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Grozi nam zalanie polskiego wybrzeża?

Elbląg, Grozi nam zalanie polskiego wybrzeża? fot. AD
Rek

- W ostatnich kilkunastu latach zarówno w literaturze naukowej, jak i w mediach często słyszymy różnego rodzaju groźby wynikające z postępującego ocieplenia klimatu – powiedziała prof. dr hab. Halina Piekarek – Jankowska podczas wczorajszego (3 listopada) wykładu na temat globalnego ocieplenia klimatu. Podczas wykładu mogliśmy przekonać się, w jakim stopniu zawiasko to zagraża polskiemu wybrzeżu.

Wczoraj w sali audiowizualnej Biblioteki Elbląskiej im. Cypriana Norwida. w ramach działalności Elbląskiego Towarzystwa Naukowego. odbył się wykład otwarty wygłoszony przez prof. dr hab. Halinę Piekarek-Jankowską pt “Czy globalne ocieplenie klimatu zagraża polskiemu wybrzeżu?”. To jakże istotne dla naszej cywilizacji zagadnienie nurtuje od dawna współczesną naukę, która próbuje rozprawić się z negatywnymi skutkami ocieplenia klimatu dla naszego środowiska.
     W pierwszej części wykładu prof. Piekarek – Jankowska opowiedziała kilka słów na temat ocieplenia klimatu w ogóle, a następnie o skutkach tego ocieplenia dla obszarów nadmorskich, a przede wszystkim dla naszego polskiego wybrzeża.
     - W ostatnich kilkunastu latach zarówno w literaturze naukowej, jak i w mediach często słyszymy różnego rodzaju groźby wynikające z postępującego ocieplenia klimatu. Do globalnego ocieplenia klimatu przyczynia się wzmożenie tzw. efektu cieplarnianego rozumianego jako zjawisko wzrostu temperatury przy powierzchni ziemi spowodowane obecnością gazów cieplarnianych w atmosferze. – kontynuuje pani profesor.
     - W rezultacie wzmożonego efektu cieplarnianego możemy się spodziewać destabilizacji warunków atmosferycznych – dodaje - co niesie ze sobą wzmożenie częstotliwości wszelkiego rodzaju klęsk żywiołowych, zmiany hydrologiczne jezior, lodowców, rzek, topnienie lodowców. W związku z ociepleniem klimatu następują zmiany w cyklu życiowym organizmów żywych czyli wymieranie licznych gatunków roślin i zwierząt, rozwój chorób tropikalnych i epidemii. Ważną kwestią związaną ze wzmożonym efektem cieplarnianym jest również podniesienie poziomu mórz i oceanów. Wraz z podniesieniem poziomu mórz i oceanów następuje zjawisko abrazji czyli zjawisko niszczenia wybrzeża. Zjawisko to ma znaczenie dla rozwoju gospodarki, ponieważ utrudnia funkcjonowanie portów oraz funkcjonowanie turystyki.
     We współczesnej nauce wszechobecny jest spór naukowy wokół ocieplenia klimatu. Część naukowców jest zdania, że grozi nam ochłodzenie klimatu, a co za tym idzie przyjście kolejnej epoki lodowej. Znaczna część sądzi jednak, że mamy do czynienia z ociepleniem klimatu. Wiele bowiem na to wskazuje, a przede wszystkim stale rosnąca temperatura w ostatnim tysiącleciu oraz wysokie współczynniki stężenia dwutlenku węgla w atmosferze.

 


     Najważniejszym przejawem ocieplenia klimatu jest topnienie lodowców, co przyczynia się do podniesienia poziomu mórz i oceanów. Lodowce topnieją w zastraszającym tempie. Na samej Grenlandii pokrywa lodowa zmniejsza się rocznie o obszar wielkości Polski.
     Szacuje się, że związany z topnieniem lodów poziom wód morza Bałtyckiego do 2100 roku w prognozach optymistycznych wzrośnie o 20-50 cm, w prognozach pesymistycznych natomiast o 50-150 cm. Konsekwencje podniesienia poziomu wód morza Bałtyckiego mogą być ogromne. Najważniejszym z nich jest tzw abrazja czyli niszczenie brzegu oraz zasolenie wód podziemnych (co sprawia, ze woda ta nie nadaje się do picia).
     - Zjawisko abrazji na polskim wybrzeżu jest stosunkowo duże – mówi profesor Piekarek-Jankowska. – Brzeg południowego Bałtyku jest szczególnie narażony na abrazję. Jej tempo oceniane jest na od 0,5 m do 1 m na rok. Można powiedzieć więc, że każdego roku ubywa nam trochę Polski. Istnieją w Polsce obiekty, które są przykładem działania abrazji. Jednym z nich są np ruiny kościoła w Trzęsaczu. Kościół ten został wybudowany pod koniec XIV. wieku dwa kilometry od morskiego brzegu. W wyniku niszczenia brzegu przez wody morza Bałtyckiego kościół zawalił się, a dziś można podziwiać jego ruiny.
     Zjawiskiem abrazji dotknięty może zostać również Półwysep Helski. Jeśli poziom morza podniesie się o 1 m półwysep zamieni się w ciąg wysepek, zostanie bowiem częściowo zalany. Zalaniem zagrożone są również obszary Żuław Wiślanych.

dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Żuławy mają przechlapane, Wysoczyzna Elbląska rządzi!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-11-04)
 • No to będzie tak jak przed wiekami. Ale mi nowość; P
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  kałuża(2010-11-04)
 • Co ma być, to choćby za 100lat to i tak będzie powiedziałby o. dyrektor i dodałby, że to przez to, że nie ma zgody na odwierty do wód geotermalnych, ale to inna historia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  a kuku(2010-11-04)
 • Za przeproszeniem ale prof. dr hab. Halinę Piekarek-Jankowska zna sie na zagrożeniu zalaniem wybrzeza oraz zmianami klimatu jak wilk na gwiazdach a wiec naprawde nie rozumiem co ten wyklad mial na celu. Równie dobrze mogla przedstawic wyklad na temat badania zawartości cukru w cukrze lub wpływu księżyca na zycie sexualne chomików syryjskich.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-11-04)
 • W tej katastroficznej sytuacji, nie widzę sensu "parcia na przekop", natura załatwi to za nas.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-11-04)
 • A niech zalewa zaglebie komuchow, przynajmniej spokoj bedzie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Wesoły Romek(2010-11-04)
 • A niech zalewa woda wreszcie warmię i mazury woda rozwali. I bardzo dobrze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  meloman(2010-11-04)
 • Pania Piekarska powinno zalac - moze wkoncu PWSZ by odżylo?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-11-04)
 • Zna się, zna. .. Lepiej zdecydowanie niż miłośnicy sensacji telewizyjnej. Rzetelne wyniki badań pokazała, a nie wymysły chętnych na popularność. A druga sprawa, że co będzie z ociepleniem to się okaże dopiero. .. zero pewności :)))
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  procon(2010-11-04)
 • My ludzie istoty myślące, bezmyślnie niszczymy ta planetę. .. ale kogo to interesuje??? Nasze beznadziejne społeczeństwo nastawione jest na konsumpcje i ma to gdzieś. .. "Równowaga w przyrodzie jest już zachwiana - będziemy umierać jak muchy" JPII
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  godlesia(2010-11-04)
 • procon--->powiniene podpisywac sie pacan -->tak sie zna jak elblaskie towarzystwo naukowe wspomaga rozwoj nauki w elblagu ---->towarzystwo wzajemnej adoracji
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-11-04)
 • a moim zdaniem woda ma to do siebie, że wylewa i potem spływa do morza. Ament
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  mgr 11 dni komorowski(2010-11-04)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

OKOWOKO s.c.
Soczewki progresywne 390zł
Okulary przeciwsłoneczne DEFRAME
Okulary korekcyjne I-D TOKYO