Środa 16-01-2019, imieniny Włodzimierza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Hanna Krall wygrała z Molierem

Elbląg, Hanna Krall wygrała z Molierem Dziś pierwszy dzień egzaminów (fot. AD)
Rek

„Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall albo molierowski „Świętoszek” to lektury, między którymi mogli wybrać elbląscy maturzyści podczas zakończonego właśnie egzaminu z języka polskiego. By sprawdzić, jak uczniowie poradzili sobie z zadaniem maturalnym, odwiedziliśmy IV Liceum Ogólnokształcące. Jak mogliśmy się przekonać, abiturientom „czwórki” bliżej było do wojennych wspomnień Marka Edelmana niż do francuskiej satyry.

W Elblągu o godzinie 9 do egzaminu dojrzałości przystąpiło ponad 1300 uczniów, w tym 242 w IV LO. Mimo, że na napisanie podstawowego poziomu matury licealiści mieli 170 minut, już przed godziną 11 zaczęli opuszczać sale egzaminacyjne. Zapytani o poziom trudności nie kryli zadowolenia z przystępnego arkusza zadań: - To był całkiem fajny dobór lektur. Spodziewałyśmy się na przykład „Lalki” czy „Potopu”. Cieszymy się więc, że pojawiła się Hanna Krall. Z racji tego, że całkiem niedawno omawialiśmy tę lekturę na lekcjach łatwo było coś na ten temat napisać – powiedziały Patrycja i Martyna, które dodały, że bardziej stresują się egzaminami ustnymi. Patrycja, która zamierza studiować biotechnologię i Martyna, której marzeniem jest weterynaria, jako przedmiot dodatkowy wybrały poziom rozszerzony biologii. Nie są w tym odosobnione, gdyż jak powiedział nam Sylwester Stanicki, dyrektor IV LO, biologia na poziomie rozszerzonym jest najpopularniejszym przedmiotem, zaś na poziomie podstawowym uczniowie najchętniej wybierają geografię.
     Z opinią koleżanek zgadza się Adrianna Konefał, nowa zawodniczka Startu Elbląg. Tak jak one wybrała książkę znanej polskiej reportażystki: - Spodziewałam się, że będzie coś z okresu II wojny światowej. A to, że było to akurat „Zdążyć…” dobrze mi podpasowało. Moliera mieliśmy dość dawno i może dlatego tak chętnie wybieraliśmy właśnie wspomnienia Marka Edelmana. Mam za to mieszane uczucia co do tekstu. Temat był nowoczesny, bo o Internecie, ale pytania były nieco podchwytliwe. Mam jednak nadzieję, że wszystko pójdzie dobrze – powiedziała Adrianna, która swoją przyszłość zamierza poświęcić sportowi, dlatego wybiera się na studia do Akademii Wychowania Fizycznego.
     
     Najważniejszy jest spokój
     Maturzyści z IV LO, z którymi rozmawialiśmy po zakończeniu egzaminu podkreślali, że zarówno tekst, jak i dobór lektur nie był wyjątkowo trudny i liczą na dobry wynik. Takie nadzieje ma również dyrektor Sylwester Stanicki, który trzyma kciuki za pomyślne efekty pracy swoich maturzystów. Zapytaliśmy dyrektora o radę dla maturzystów na jutrzejszy dzień, w którym po raz pierwszy po ponad 25 latach, przyjdzie im się zmierzyć z matematyką: - Z racji swojego wykształcenia matematyka jest mi bliska. Sam też pisałem maturę z matematyki więc pewnie nie przerażałoby mnie to tak bardzo jak na przykład matura z historii. Wiem jednak, że u każdego - zarówno pasjonata matematyki, jak i humanisty – stres, zdenerwowanie może, niestety, wygrać z dobrym przygotowaniem. Dlatego to, co mogę radzić i o co prosić uczniów, to by na spokojnie podeszli do egzaminu, Wewnętrzny spokój i jasność pozwolą podczas egzaminu wydobyć to, czego nauczyli się podczas nauki w szkole. A dodatkowo radziłbym sprawdzić – o ile czas pozwoli – arkusz przed oddaniem go komisji. Uczniowie często po napisaniu oddają szybko prace, by mieć już to za sobą. Ja radziłbym wziąć oddech i ponownie przeanalizować rozwiązane zadania. Może pozwoli to na wyłapanie tych błędów, które wynikają z roztargnienia, a nie z niewiedzy – przekonuje dyrektor.
Angelika Kosielska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • to nie jest egzamin dojrzałości (stara matura) tylko egzamin maturalny
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  zorientowany(2010-05-04)
 • nie masz racji, poczytaj przepisy; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  lepiej zorientowany(2010-05-04)
 • Chu*a nie zdam przez tego polaka; (
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-05-04)
 • matura to bzdura
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  student0000(2010-05-04)
 • wrzuć na google choćby - egz. dojrzałości zdają ci, którzy nie zdali starej matury, za zgodą kuratora oświaty
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  zorientowany(2010-05-04)
 • Egzamin dojrzałości - nazwa egzaminu państwowego, w formie pisemnej i ustnej, zdawanego na zakończenie nauki w szkole średniej przed rokiem 2005 (w 2005 zdawali go jedynie absolwenci pięcioletnich szkół średnich zawodowych i pięcioletnich liceów dwujęzycznych). W wyniku reformy edukacji zastąpiony w 2005 egzaminem maturalnym w nowej formule.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-05-04)
 • rozporządzenie ministra edukacji w sprawie wzorów świadectw określa, że uczeń zdający egzamin maturalny otryzmuje swiadectwo dojrzałości; ) czyli jest to egzamin dojrzałości
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-05-04)
 • Teraz zdają nawet Ci co nic nie wiedzą. Stara matura to było to
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  rokusis(2010-05-04)
 • 3a. Świadectwo dojrzałości, o którym mowa w § 3,wydaje kurator oświaty w przypadku, gdy absolwent zdał egzamin dojrzałości przed państwową komisją egzaminacyjną powołaną przy kuratorze oświaty zgodnie z odrębnymi przepisami. 8.Świadectwa dojrzałości, o których mowa w § 4,oraz aneksy do świadectw dojrzałości wydaje się na podstawie dokumentacji egzaminu maturalnego. Egzaminu dojrzałości nie zdaje się już w Elblągu, tylko w Olsztynie. Od 2005 egzamin jest MATURALNY - patrz punkt 8 Ja o niebie, Ty o chlebie. .. heh
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-05-05)
 • no czyli egzamin maturalny, bo w artykule mowa o egzaminie a nie o świadectwie, autor 3 posty wyżej sam sobie zaprzeczył
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-05-05)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Naszywka HERB ELBLĄGA
Ręcznik z haftem
Torba z nadrukiem elbląskiej Starówki
Czapka z nadrukiem