UWAGA!

Hanna Krall wygrała z Molierem

 Elbląg, Dziś pierwszy dzień egzaminów
Dziś pierwszy dzień egzaminów (fot. AD)

„Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall albo molierowski „Świętoszek” to lektury, między którymi mogli wybrać elbląscy maturzyści podczas zakończonego właśnie egzaminu z języka polskiego. By sprawdzić, jak uczniowie poradzili sobie z zadaniem maturalnym, odwiedziliśmy IV Liceum Ogólnokształcące. Jak mogliśmy się przekonać, abiturientom „czwórki” bliżej było do wojennych wspomnień Marka Edelmana niż do francuskiej satyry.

W Elblągu o godzinie 9 do egzaminu dojrzałości przystąpiło ponad 1300 uczniów, w tym 242 w IV LO. Mimo, że na napisanie podstawowego poziomu matury licealiści mieli 170 minut, już przed godziną 11 zaczęli opuszczać sale egzaminacyjne. Zapytani o poziom trudności nie kryli zadowolenia z przystępnego arkusza zadań: - To był całkiem fajny dobór lektur. Spodziewałyśmy się na przykład „Lalki” czy „Potopu”. Cieszymy się więc, że pojawiła się Hanna Krall. Z racji tego, że całkiem niedawno omawialiśmy tę lekturę na lekcjach łatwo było coś na ten temat napisać – powiedziały Patrycja i Martyna, które dodały, że bardziej stresują się egzaminami ustnymi. Patrycja, która zamierza studiować biotechnologię i Martyna, której marzeniem jest weterynaria, jako przedmiot dodatkowy wybrały poziom rozszerzony biologii. Nie są w tym odosobnione, gdyż jak powiedział nam Sylwester Stanicki, dyrektor IV LO, biologia na poziomie rozszerzonym jest najpopularniejszym przedmiotem, zaś na poziomie podstawowym uczniowie najchętniej wybierają geografię.
       Z opinią koleżanek zgadza się Adrianna Konefał, nowa zawodniczka Startu Elbląg. Tak jak one wybrała książkę znanej polskiej reportażystki: - Spodziewałam się, że będzie coś z okresu II wojny światowej. A to, że było to akurat „Zdążyć…” dobrze mi podpasowało. Moliera mieliśmy dość dawno i może dlatego tak chętnie wybieraliśmy właśnie wspomnienia Marka Edelmana. Mam za to mieszane uczucia co do tekstu. Temat był nowoczesny, bo o Internecie, ale pytania były nieco podchwytliwe. Mam jednak nadzieję, że wszystko pójdzie dobrze – powiedziała Adrianna, która swoją przyszłość zamierza poświęcić sportowi, dlatego wybiera się na studia do Akademii Wychowania Fizycznego.
      
       Najważniejszy jest spokój
       Maturzyści z IV LO, z którymi rozmawialiśmy po zakończeniu egzaminu podkreślali, że zarówno tekst, jak i dobór lektur nie był wyjątkowo trudny i liczą na dobry wynik. Takie nadzieje ma również dyrektor Sylwester Stanicki, który trzyma kciuki za pomyślne efekty pracy swoich maturzystów. Zapytaliśmy dyrektora o radę dla maturzystów na jutrzejszy dzień, w którym po raz pierwszy po ponad 25 latach, przyjdzie im się zmierzyć z matematyką: - Z racji swojego wykształcenia matematyka jest mi bliska. Sam też pisałem maturę z matematyki więc pewnie nie przerażałoby mnie to tak bardzo jak na przykład matura z historii. Wiem jednak, że u każdego - zarówno pasjonata matematyki, jak i humanisty – stres, zdenerwowanie może, niestety, wygrać z dobrym przygotowaniem. Dlatego to, co mogę radzić i o co prosić uczniów, to by na spokojnie podeszli do egzaminu, Wewnętrzny spokój i jasność pozwolą podczas egzaminu wydobyć to, czego nauczyli się podczas nauki w szkole. A dodatkowo radziłbym sprawdzić – o ile czas pozwoli – arkusz przed oddaniem go komisji. Uczniowie często po napisaniu oddają szybko prace, by mieć już to za sobą. Ja radziłbym wziąć oddech i ponownie przeanalizować rozwiązane zadania. Może pozwoli to na wyłapanie tych błędów, które wynikają z roztargnienia, a nie z niewiedzy – przekonuje dyrektor.
      
Angelika Kosielska

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • to nie jest egzamin dojrzałości (stara matura) tylko egzamin maturalny
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    zorientowany(2010-05-04)
  • nie masz racji, poczytaj przepisy; )
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    lepiej zorientowany(2010-05-04)
  • Chu*a nie zdam przez tego polaka; (
  • matura to bzdura
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    student0000(2010-05-04)
  • wrzuć na google choćby - egz. dojrzałości zdają ci, którzy nie zdali starej matury, za zgodą kuratora oświaty
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    zorientowany(2010-05-04)
  • Egzamin dojrzałości - nazwa egzaminu państwowego, w formie pisemnej i ustnej, zdawanego na zakończenie nauki w szkole średniej przed rokiem 2005 (w 2005 zdawali go jedynie absolwenci pięcioletnich szkół średnich zawodowych i pięcioletnich liceów dwujęzycznych). W wyniku reformy edukacji zastąpiony w 2005 egzaminem maturalnym w nowej formule.
  • rozporządzenie ministra edukacji w sprawie wzorów świadectw określa, że uczeń zdający egzamin maturalny otryzmuje swiadectwo dojrzałości; ) czyli jest to egzamin dojrzałości
  • Teraz zdają nawet Ci co nic nie wiedzą. Stara matura to było to
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    rokusis(2010-05-04)
  • 3a. Świadectwo dojrzałości, o którym mowa w § 3,wydaje kurator oświaty w przypadku, gdy absolwent zdał egzamin dojrzałości przed państwową komisją egzaminacyjną powołaną przy kuratorze oświaty zgodnie z odrębnymi przepisami. 8.Świadectwa dojrzałości, o których mowa w § 4,oraz aneksy do świadectw dojrzałości wydaje się na podstawie dokumentacji egzaminu maturalnego. Egzaminu dojrzałości nie zdaje się już w Elblągu, tylko w Olsztynie. Od 2005 egzamin jest MATURALNY - patrz punkt 8 Ja o niebie, Ty o chlebie. .. heh
  • no czyli egzamin maturalny, bo w artykule mowa o egzaminie a nie o świadectwie, autor 3 posty wyżej sam sobie zaprzeczył
Reklama