Wtorek 11-12-2018, imieniny Damazego, Daniela
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

Historia, która nadal budzi emocje

 
Elbląg, Historia, która nadal budzi emocje Podczas dzisiejszej promocji książki (od lewej): Dyrektor IPN w Gdańsku Mirosław Golon i historyk Karol Nawrocki (fot. WS)
Rek

- Elbląg był bardzo ważnym miejsce na opozycyjnej mapie kraju w czasach PRL-u – mówił historyk IPN Karol Nawrocki podczas promocji swojej najnowszej książki „Wokół elbląskiej "Solidarności". Dokumenty", która odbyła się dziś (31 stycznia) w Ratuszu Staromiejskim.

W 2010 roku IPN wydał książkę tego samego autora pod tytułem "Zarys historii NSZZ "Solidarność" regionu elbląskiego 1980-1989", która wywołała wiele dyskusji poświęconej historii związku, a szczególnie inwigilacji struktur przez Służbę Bezpieczeństwa PRL. Karol Nawrocki, historyk gdańskiego IPN jest także współautorem wydanej w grudniu ubiegłego roku książki „Trzynastego grudnia roku pamiętnego...Internowani w stanie wojennym z powodów politycznych z województw bydgoskiego, elbląskiego, gdańskiego, słupskiego, toruńskiego i włocławskiego".
     Obecna publikacja przynosi wiele ciekawych i oryginalnych dokumentów z różnych źródeł, a poświęconych początkom związku oraz trudnym czasom stanu wojennego. Jej gdańska promocja odbyła się 13 stycznia w Stoczni, w hali BHP.
     - Elbląg jest miejscem bardzo ważnym na opozycyjnej mapie kraju – mówił dziś Karol Nawrocki. – Czerwiec ’76. Mało kto pamięta, że tu, po Ursusie i Radomiu, przeszła fala protestów. Później Grudzień ’70 i kolejne lata. W książce są sylwetki Edmunda Krasowskiego, który będąc studentem fizyki na Uniwersytecie Warszawskim oddawał się działalności pozycyjnej oraz Ryszarda Kalinowskiego, zastępcy Lecha Wałęsy. Jest Sierpień ’80. Kolejne dokumenty niosą odpowiedź na pytanie, ile zarabiali pierwsi działacze „Solidarności”, jaka była sytuacja społeczno-polityczna w Elblągu w czasie stanu wojennego. Wreszcie – co mnie bardzo cieszy - po raz pierwszy opublikowany został słynny wiersz Elżbiety Duszak, za który była sądzona przez Sąd Marynarki Wojennej. Są też dokumenty związane z Ruchem Polski Niepodległej, w którym działali młodzi ludzie, nawet 17-letni. Mieli bardzo dobre plany, które rozbiły się o młodzieńcze głowy i aresztowania. Jest też również „dorosła” opozycja. Kilka dokumentów kontrowersyjnych. Jest i funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa, przeciętny, zwykły.
     W sali w Ratuszu zebrali się dawni działacze opozycji. Dyskutowali o dokumentach zebranych przez historyka, wspominali dawne czasy – nie bez emocji.

 


     - Na tego typu spotkaniach raczej nie zabieram głosu, ponieważ to, co miało się zdarzyć już się zdarzyło – mówił Tadeusz Chmielewski, jeden z założycieli elbląskiej „Solidarności” (na zdj. w środku). - Jakie dokumenty powstały, takie są. Ale, co ważne, głównie w pierwszym okresie „Solidarności” o lepsze jutro walczyli ludzie, którym podświadomie przyświecała wolność i niepodległość, a nie wolno było wówczas o tym mówić. Ci ludzie mieli jeszcze kilka argumentów, jak: uczciwość, prawdomówność, szczerość, odwaga. I z takim bagażem weszli w stan wojenny - nie z własnej woli. To był ten fundament, że przez lata 80-te większość Polaków zachowywała się porządnie. Wolę więc słuchać a nie komentować dokumenty – stwierdził. - Chciałbym jednak podziękować historykom IPN, w imieniu grupy elbląskiej, bo cały czas było mi w głowie to, w jaki sposób podkreślić rolę ludzi, jak im podziękować? Jak ujawnić ich nazwiska? Nie miałem dobrego pomysłu. W 2007 r. zwróciło się do mnie Stowarzyszenie Pokolenie z pytaniem, czy bym chciał współpracować z encyklopedią „Solidarności”. Ale dostaliśmy limit – 50 nazwisk. Jak można w te sposób podkreślić rolę Elbląga? Już myślałem, że może uda się opublikować nazwiska chociaż 250 delegatów na pierwszy Zjazd Regionu. A tu panowie weszli z ofertą i za nią dziękuję - podkreślił.
     Podczas dzisiejszego spotkania w Ratuszu Staromiejskim można było nabyć najnowszą książkę Karola Nawrockiego, a także inne wydawnictwa IPN.

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • był tak sam wazny jak i dzisiaj - bzdura - dziura
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-01-31)
 • a oto co później robili ci wszyscy mili panowie - bohaterowie ogrągłego stołu z różnych stron jego kantów... www.youtube.com
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-01)
 • Elbląg może i był ważny, gdy był miastem wojewódzkm. Na pewno Elbląg był wtedy bardziej dostrzegany. Dziś. .. Elbląga nie ma nawet na mapie synoptycznej prognoz pogody w gazetach, tv. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Elbląg-MIASTO WIDMO(2012-02-01)
 • iluzja - świat odjechał a Elbląg śpi w nogach i jest mu dobrze
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  MiejscowyAborygen(2012-02-01)
 • Może dzieki AborygenowiMiejscowemu Elblag sie obudzi??!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  miwa(2012-02-01)
 • Elbląg do dziś byłby wielkim i ważnym ośrodkiem przemysłowym gdyby nie idiotyczne pomysły i decyzje rządzących w okresie przemian ustrojowych. Nie małą zasługę w rozwaleniu wszystkiego co cenne mieli ówcześni dyrektorzy, prezesi i po partyjne kacyki czyli farbowane lisy, którzy potrafili się odnaleźć w nowej rzeczywistości i dzisiaj są przedstawiani jak liderzy społeczni pełnia funkcje w samorządzie i parlamencie. Takie zakłady jak „ ZAMECH” , „ Plastyk” . „ Buczek” , ” Furnel” zakłady odzieżowe nie przestały istnieć z powodu kryzysu gospodarczego tylko grabieżczej polityki prywatyzacji-wszystko za 1 zł. Serdeczne pozdrowienia dla Andrzeja, Tadeusza i Zbyszka!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  A.ntyKomuch(2012-02-01)
 • A. ntyKomuch-Zapomniałes ojeszcze jednej elblaskie firmie, naszej marce, którą zniszczono; Zakłady Mięsne "Elmeat", które przetrwały ponad 100 lat a poddały się złodziejskiej przyatyzacji i 'przekształceniom".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Alojzy(2012-02-01)
 • A z uwagi na bardzo wysokie podatki w Elblągu (??) centrale firm ALSTOM i BROWARU przeniesiono do Warszawy i Żywca - gdyż tam mają najniższe podatki w Polsce!!! I można postawić sobie pytanie: a cóż ta Solidarnośc dała Elblągowi? Bo z pewnością za PRLu działo się tutaj o wiele więcej. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Pytania bez odpowiedzi(2012-02-01)
 • Oczywiście Alojzy masz rację. Ja wymieniłem zakłady, które już dzisiaj młodsi internauci nie widzieli i nie słyszeli o nich, a zakłady mięsne to wszak historia z "wczoraj" i nikt za to nie beknaą! Dlaczego???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  A,ntyKomuch(2012-02-01)
 • A, ntyKomuch- Za zniszczenie Zakładów Mięsnych "Elmeat" są winni:Józef gburzynski-były prezydent Elblaga, Witold G. Dziewiałtowski-obecnie poseł, senator, Henryk Słonina-były prezydent Elblaga9ostatnio u schyłku kadencj próbował się zrehabilitować i reanimować zakłady mięsne, i byc może by mu sie udało, gdyby nie przerwana kadencja przez obecnie rządzącego Nowaczyka, który w jawny sposób okrada elblążan wraz ze swoja bandą urzędasów).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Wiem co mówie...(2012-02-01)
 • najdziwniejsza jest, ,prywatyzacja, ,ZAMECHU! Jakoś nikt nie przyznaje się do rozwalenia dobrej branży energetycznej!A bużki i klaty do orderów zawsze były!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  klm(2012-02-01)
 • klm=Dostali nagrody za zniszczenie ZAMECHU, firmy, która budowal nasi dziadowie, ojcowie. Oni to zniszczyli.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Pusty smiech historii(2012-02-01)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Pieczątki Firmowe
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Żarówki LED