Piątek 14-12-2018, imieniny Jana, Alfreda
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Historia pewnej znajomości

Elbląg, Historia pewnej znajomości fot. AD
Rek

Obaj ubiegają się o urząd Prezydenta Elbląga, odwołują się do podobnego elektoratu, znają się od co najmniej od trzydziestu lat. Najostrzejszym konfliktem tej kampanii wyborczej jest konflikt Henryk Słonina – Witold Gintowt-Dziewałtowski. W środę miała miejsce jego kolejna odsłona.

– Parę dni temu w mediach pojawiła się wypowiedź Pana Prezydenta Henryka Słoniny, który, oceniając kadencję 1994-1998, gdy ja byłem prezydentem miasta, on wiceprezydentem, zasugerował, że w zasadzie prezydent niewiele robił, pracą w urzędzie zajmował się wiceprezydent Henryk Słonina. Przyznam, że bardzo mnie to zaskoczyło i zasmuciło. Zasmuciło, albowiem przynajmniej wtedy wydawało mi się, że jestem oceniany inaczej – stwierdził poseł Witold Gintowt-Dziewałtowski, kandydat na prezydenta Elbląga. To drugi wątek wczorajszej (17 listopada) jego konferencji prasowej.
     
     Świadek Janusz Nowak
     
W konferencji wziął udział Janusz Nowak, wieloletni współpracownik obu prezydentów, polityk SLD, przewodniczący Rady Miejskiej kończącej się kadencji.
– Muszę powiedzieć, że z ubolewaniem i zażenowaniem przeczytałem wystąpienie Pana Prezydenta Henryka Słoniny, który mówi, że to głównie na nim spoczywał ciężar pracy w kadencji, w której był wiceprezydentem – zaczął „świadek”. – Byłem bliskim współpracownikiem Pana Dziewałtowskiego w czasach, kiedy był prezydentem i później posłem i prezydentem, oraz Pana Henryka Słoniny. Pamiętam ostatnie spotkanie po bardzo udanej kadencji 1994-1998, w której Witold Gintowt-Dziewałtowski jako prezydent musiał dźwigać miasto z potężnego kryzysu finansowego i udało mu się to z bardzo dobrym skutkiem, zresztą, przy udziale wiceprezydentów – nie tylko jednego – i wszystkich pracowników Urzędu Miejskiego i podległych jednostek i instytucji.
     Tak to należy traktować – jeden człowiek nie może zrobić wszystkiego, tylko zespół. Z tego, co pamiętam, prezydentura Witolda Gintowt-Dziewałtowskiego to była współpraca bliskich mu ludzi i współpracowników. Pamiętam również, że kiedy dziękowaliśmy Panu Dziewałtowskiemu za udaną kadencję, ówczesny kandydat na prezydenta Henryk Słonina – poproszony o kandydowanie przez SLD, prezydent wybierany był wtedy przez Radę Miejską – uznał, że była to bardzo udana kadencja i ciężko mu będzie, jeśli zostanie wybrany, poprowadzić miasto w taki sposób, w jaki było prowadzone do tej pory. To się Panu Prezydentowi Słoninie, przy udziale współpracowników, udało, jego rządy były korzystne dla miasta, choć nie ustrzeżono się błędów - to jest naturalne. Dlatego, słysząc tamte słowa, które jeszcze dźwięczą mi w uszach, dziwne dla mnie jest to sformułowanie, które dzisiaj czytam. Rozumiem, że jest kampania wyborcza, że nie jest w interesie żadnego z kandydatów chwalić swojego konkurenta, ale wydaje mi się, że wszyscy kandydaci powinni powstrzymać się od tego typu komentarzy, negujących zasługi swoich rywali.
     
     Wspólna przeszłość, przyszłość raczej nie
     
– To jest dla mnie tym bardziej przykre, że Pana Prezydenta Słoninę znam od lat – kontynuował wspomnienia Witold Gintowt-Dziewałtowski. – Razem pracowaliśmy w Urzędzie Wojewódzkim, potem, na początku lat 80., Pan Słonina stracił pracę jako wicekurator. Wówczas zwrócił się do mnie i do mojego przyjaciela z prośba o pomoc w znalezieniu pracy. I my mu takiej pomocy udzieliliśmy – Pan Prezydent Słonina został inspektorem oświaty w Urzędzie Miasta.
     Drugi raz Pan Prezydent Słonina stracił pracę, kiedy prezydentem Elbląga został Józef Gburzyński [w 1990 roku – red.]. Henryk Słonina przestał być wiceprezydentem miasta. Ja byłem wtedy prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej „Zakrzewo”, budowaliśmy Spółdzielczy Dom Handlowy „Jantar”, wykonawcą była firma „Elbrol” kierowana przez Pana Janusza Nowaka. I wówczas zatrudniłem Henryka Słoninę na stanowisku kierownika odpowiedzialnego za nadzór inwestorski.
     Trzeci raz, gdy było wiadomo, że mam być prezydentem Elbląga – takie zapadły uzgodnienia między ugrupowaniami lewicowymi tworzącymi koalicję w Radzie Miasta – w dużym stopniu za namową Marka Gliszczyńskiego, zaproponowałem Panu Henrykowi Słoninie, żeby objął stanowisko jednego z moich zastępców.
     Oczywiście, mam świadomość, że wdzięczność bywa na ogół sierotą, ale jest to jednak dla mnie niespodziewana przykrość. Źle to odebrałem, poczułem się jak człowiek spoliczkowany, naprawdę. Tym bardziej, że wówczas nie wszystkim zajmował się Pan Henryk Słonina, wiceprezydentów było dwóch, był także Zarząd Miasta i zadania było podzielone nieco inaczej niż teraz.
     
Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • od 30 lat się znają, widocznie razem byli działaczami jedynej słusznej parti i sposobu myślenia. doświadczenie oraz nabyta praktyka w takiej organizacji, jaką była PZPR, zbliża ich do siebie tak jak programy które głoszą. to oczywiste. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-11-18)
 • gwint na swojej ulotce wyborczej obiecuje darmowe podręczniki w szkołach podstawowych, boiska ze sztuczną nawierzchnią i tańsze ciepło jednocześnie zamieszcza zdjęcie EC Elbląg czy to nie jest przypadkiem KIEŁBASA WYBORCZA bo jaki wpływ może mieć prezydent miasta na spółkę która mu nie podlega dla tego pana stanowcze NIE
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-11-18)
 • Czy ktoś może już coś wie na temat przyjazdu PALIKOTA do elbląga w grudniu?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-11-18)
 • dobre EPEC-u nie chce prywatyzować a chce obniżać ceny ciepła przecież tam masę etatów mają ludzie protegowani przez ratusz a jak nastaną nowe rządy pewnie powstanie parę nowych stanowisk
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-11-18)
 • Syndrom zastępcy vs. przerost ambicji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Bagatela(2010-11-18)
 • SLD może i tak ale nie dla gwintowta!!! zagłosuję na H. Słoninę
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-11-18)
 • Zamiast konkretów mamy walkę przedszkolaków, jak w dowcipie: "Pani posadziła wszystkie maluchy na nocniczkach i powiedziała, że jak ktos nie zrobi kupy to nie pójdzie na plac zabaw. Po parunastu minutach słyszy płacz. Podchodzi do płaczącego malca i pyta: - co się stało Witku? - Bo plosę pani Henio ukradł mi kupę i poszedł na plac zabaw!" Ot i polytyka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Gawiedź(2010-11-18)
 • A niech się żrą, widać poziom kampanii wyborczej. Jakie społeczeństwo tacy kandydaci :). Ja swoje wiem czas na młodych wykształconych i ze znajomością języków. Tym Panom dziękuje. Wygrał Nowaczyk
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-11-18)
 • Wynika z odpowiedzi, że koleś kolesiowi zalatwiał trzy razy pracę???!!!! Nieźle!!! Ja też tak chcę. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  bezrobotny zdolny(2010-11-18)
 • Opisy PZPRowskiego folwarku. .. .?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-11-18)
 • dwa komuchy walczą o posadę
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  jeez(2010-11-18)
 • Książka, to ważny element, szkoły, biblioteki elbląskie i powiatowe nie mają pieniędzy na książki, nawet nasz Wydział Edukacji też na nie ma !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-11-18)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Torba z nadrukiem elbląskiej Starówki
Polar z haftem
Naszywka GODŁO
Ręcznik z haftem