Sobota 15-12-2018, imieniny Waleriana, Celiny
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Historia zapisana na murze

 
Elbląg, Historia zapisana na murze Zabytkowe mury mogą poszeptać o swojej historii (fot. Michał Skroboszewski)

Zabytki elbląskiego Starego Miasta odzyskują dawny blask i cieszą oko zarówno mieszkańców, jak i turystów. Ucieszyłyby dodatkowo jednolite oznaczenia obiektów wraz z opisami. Żeby było jasne, co i gdzie mieściło się przed wiekami. Można pokusić się też o umieszczenie na tabliczkach ciekawostek np., że w katedrze św. Mikołaja swoje kaplice mieli słodownicy i tragarze piwa. Wystarczy wziąć udział w akcji "Wspieramy swoich", którą organizuje marka Specjal, a kto wie, może zabytki zostaną oznakowane.

Akcja "Wspieramy swoich" jest skierowana do wszystkich mieszkańców miasta. Jednym z trzech pomysłów na inicjatywę związaną z Elblągiem jest produkcja jednolitych oznaczeń na wszystkich zabytkach elbląskich wraz z ich opisami.
"Zabytek chroniony prawem" tabliczki o takiej treści umieszczono na elbląskich obiektach zabytkowych. W ten sposób oznakowane została m.in. Galeria EL, Muzeum Archeologiczno-Historyczne, Biblioteka Elbląska oraz katedra św. Mikołaja.
     Obok tabliczek poświadczających wiekowość obiektów, na niektórych umieszczone zostały informacje o ich historii. O przeszłości można przeczytać m.in. na murze Bramy Targowej oraz w Ścieżce Kościelnej.
     Ale może warto oznakowanie ujednolicić i dodać opisy z ciekawostkami historycznymi? Na przykład, mało kto wie, że w katedrze św. Mikołaja swoje kaplice mieli słodownicy i tragarze piwa. Do dzisiaj w świątyni znajdują się ołtarze wykonane przez te cechy. W ogóle Stare Miasto w dawnych czasach było pełne małych lokalnych browarów i słodowni. Jedna z nich znajdowała się w budynku Podzamcza, gdzie dzisiaj mieści się Muzeum Archeologiczno-Historyczne.
     A może i duchy przeszłości dadzą o sobie znać i to dosłownie, bo przez siedemset lat w budynku dzisiejszej Biblioteki Elbląskiej mieścił się szpital, a w okolicy znajdował się cmentarz.
     Marka Specjal postawiła na jednolite oznaczenia obiektów na starówce wraz  z opisami, co może wzmocnić historyczne akcenty tej przestrzeni miejskiej, dodać jej uroku, a także ją wzbogacić. Docenią to turyści, którzy przyjeżdżają do Elbląga, a także sami mieszkańcy.
     
     Jak głosować? Wystarczy znaleźć sklep (pełną listę można znaleźć na facebooku marki) z odpowiednią urną do głosowania, wrzucić kapsel dowolnego piwa Specjal do przegródki z wybraną inicjatywą i poczekać na wyniki. Głosowanie zaczęło się 15 lipca i potrwa do 15 sierpnia, natomiast wyniki zostaną ogłoszone 26 sierpnia. Będzie można je odczytać na stronie Elbląskiej Gazety Internetowej portEl.pl, a także na facebooku marki Specjal.
     
     
     

     -----------------------------art. sponsorowany-------------------------------------
     
     
,
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl