Wtorek 26-03-2019, imieniny Emanuela, Teodora
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Hołd oddawany w ciszy

 
Elbląg, Hołd oddawany w ciszy
Pomnik żołnierzy Armii Czerwonej stoi na cmentarzu przy ul. Agrykoli (fot. arch. WS)

10 lutego 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej zdobyli Elbing, późniejszy Elbląg. Wielu z nich straciło życie i znalazło miejsce wiecznego spoczynku na cmentarzu przy ul. Agrykola. Stoi tam też pomnik z czerwoną gwiazdą, przed którym dziś, nieliczni już, składają kwiaty.

Ten temat budzi emocje co roku. 10 lutego 1945 r. Armia Czerwona zdobyła czy wyzwoliła Elbląg? - Historycy mówią o zdobyciu, podobnie, jak uczestnicy tamtych wydarzeń. Biorąc jednak pod uwagę to, że Rosjanie przypuścili szturm, który uderzył w pustkę, bo nad ranem niemiecka załoga miasta opuściła jego granice, to właściwie Elbląg został zajęty – powtarzał wielokrotnie Tomasz Gliniecki z Muzeum Archeologiczno-Historycznego.
     Po zakończeniu II wojny światowej, przez dziesięciolecia, 10 lutego świętowany był jako rocznica wyzwolenia Elbląga. Przed pomnikiem żołnierzy Armii Czerwonej odbywały się uroczystości. Od kilku lat argumenty w dyskusji przeważyły i mówi się o zdobyciu. Świętowanie zamieniło się w cichy hołd dla poległych. W tym roku jednak nie będzie posterunku honorowego, bo, jak wyjaśnia mjr Zbigniew Tuszyński, rzecznik prasowy Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej: - Nie jesteśmy organizatorem uroczystości, a nie było informacji, by taki posterunek wystawić.
     Miasto też skromnie podchodzi do dzisiejszej rocznicy: - O godzinie 9 wiceprezydent Janusz Nowak złoży kwiaty pod pomnikiem żołnierzy Armii Czerwonej, zachęcamy też elblążan do składania kwiatów - mówi Łukasz Mierzejewski z biura prasowego UM w Elblągu.
     Ale 10 lutego to także inna, bolesna rocznica dla Polaków. 75 lat temu, przy trzaskającym mrozie, rozpoczęła się pierwsza masowa deportacja Polaków z Kresów na Syberię. To wydarzenie pozostaje nadal nieupamiętnione.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Przypominam że cmentarze zbrodniarzy radzieckich stworzyli komuniści, pachołki Moskwy na rozkaz Stalina a ruscy żołnierze ginęli nie za Polskę tylko za miłość do ZSRR. Od 17.09.1939 do roku 1989 dla Polski i Polaków byli mordercami, okupantem i agresorem. I niech portel nie próbuje zakłamywać i cenzurować faktów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  36 34
  Histotryk(2015-02-10)
 • Ciekawe w jakim jezyku dziś byś pisał gdyby nie ci żołnierze towarzyszu historyku. Pewnie w języku rosyjskim na czym ci zależy i dlatego prowokujesz Ciekawe po czyjej stronie staniesz jak twoi koledzy przyjadą tu na czołgach? Ich dziadkowie pozwolili nam żyć w Polsce ale twoi koledzy na których czekasz nie będą tacy pobłażliwi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18 20
  wujek(2015-02-10)
 • sowieci wyzwalali swoje radzieckie miasta i tereny, natomiast aż do Berlina jak sobie założyli zdobywali, żeby mieć kontrolę, a zarazem korzyści w przyszłości, był to podział Europy. Kwiaty tylko na polskich cmentarzach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 6
  (2015-02-10)
 • wielu z nich wczesniej napadło na Polskę w 1939 roku i to do spólki z hitlerem, o tym trzeba pamiętać,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  27 0
  dfdf(2015-02-10)
 • odezwał się komunista miłośnik ruskiej swołoczy i konfident. Jak widać komuniści ci dupsko wyprali razem z mózgiem. UBeku twój czas już miną. Ki m byłeś ? milicjantem czy wiernym członkiem PZPR ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 12
  (2015-02-10)
 • Może tego nie wiecie, ale w pierwszych miesiącach okupacji więcej polaków zginęło po ruskiej stronie, niż po niemieckiej (gdzie mieszkało ich również więcej). Gdyby nie napad niemców na ZSRR i jakiś "alians" w dużym cudzysłowie i pobyt w jednej "koalicji" (też w cudzysłowie) rządu polskiego i radzieckiego - za ruska byłoby dużo gorzej niż za niemca. A tak masowe mordy i wywózki na sybir zamieniły się "tylko" na stalinowski terror i komunizm.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 2
  laskipaa(2015-02-10)
 • Jak wynika z poprzednich wpisów w Jelblągu panuje rusofobia - Władimir powinien coś z tym zrobić np zaprosic zielonych ludzików
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 10
  (2015-02-10)
 • Cmentarz to cmentarz i szacunek się należy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  29 8
  cieciorka(2015-02-10)
 • Polska miała propozycje od Niemiec przed 1939 stworzyć koalicje przeciwko Stalinowi a że się nie zgodziła to została napadnięta ze wschodu i zachodu. Jak widać dzisiaj sytuacja jest bardzo podobna tylko po zbrodniczych doświadczeniach z ruskimi patrzymy na zachód co daje nam chociaż minimalne gwarancje bezpieczeństwa. To co dzieje się w Donbasie to rozbiór Ukrainy napaść na suwerenne państwo ale oficjalnie media boją się takich słów i określają jako "aneksja" Łotwa w 2014 roku podrywała ponad 200 razy swoje samoloty ze względu na naruszenie przestrzeni powietrznej przez ruskie samoloty bojowe, POlska zataja takie dane a wychodzą jedynie na jaw jak opublikują to w Szwecji czy na Litwie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  10 5
  (2015-02-10)
 • Jakoś antysowieckość zaślepia ludzi. .. .a 200 000 POLAKÓW wyrżnietych jak zwierzeta przez ukraińskie UPA na Kresach nadal bez GROBÓW. Nawet, ,programowi miłośnicy, ,Kresów też nie pomyśleli o tych dzieciach, kobietach i starcach nasadzanych na płoty, przybijanych do drzew, palonych żywcem w kościołach, cietych piłami, rozrabywanych siekierami. .. .przez ukraińskich sąsiadów. .. .. A na kurhanach pasą się krowy. .. To tak już 72 lata. .. .I co? I nic! To dopiero HUCPA! Namieszali ludziom w głowach i oto sa skutki. Więcej pokory i mysleć, to nie boli!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  15 1
  klmn(2015-02-10)
 • Jakoś nic nie słychać o izraelsko-amerykańskich, ,dotacjach, ,do majdanu Sorosza i o prywatnych armiach oligarchów ukraińskich. .. .. Swiat nadal dzielą interesy polityczne i finansowe. .. Walka pieniądzem też jest i jej nie widać. .. prznajmniej dla zwykłych ludzi. .. Kolejna próba walki wuja sama z rosyjskim niedziedziem. .. .A czy zasłona intergralności pojałtańskich rzeczywistości, czy licytacja liczby ofiar hitlerowskich czy stalinowski nie zmienia faktu iż jesteśmy tylko mięsem armatnim (patrz Irak, Iran, Afganistan, Afryka, Ameryka Południwoa. .. bo do Północnej to nawet na zmywak nas nie zakwalifikowali. .. .)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 0
  klmn(2015-02-10)
 • A tak w ogóle to czy zdajecie sobie sprawe z własnej postwy ? Czy wiecie jaki jest interes Kraju, Narodu, Społeczeństwa i jednostki. .. w tym sterowanym porzez srodki informacji świecie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  (2015-02-10)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

POLO z HAFTEM
Torba z nadrukiem elbląskiej Starówki
Naszywka GODŁO
Ręcznik z haftem