UWAGA!

Hołd pionierom

Prawdopodobnie późną wiosną ukaże się słownik biograficzny pionierów - ludzi, którzy odbudowywali Elbląg z wojennych zniszczeń.

Z inicjatywą wydania słownika wyszło obchodzące 10-lecie istnienia Koło Pionierów imienia inż. Mieczysława Filipowicza.
     - Chodzi o to, aby ocalić od zapomnienia ludzi, którzy wtedy pracowali i niemal od podstaw tworzyli to miasto, tak straszliwie przecież zniszczone w czasie wojny - wyjaśnia szef komitetu redakcyjnego, historyk prof. Andrzej Groth.
     W słowniku znajdzie się 80 biogramów.
     - Większość z kilku tysięcy pionierów już nie żyje lub pozostała anonimowa, chcemy jednak przypomnieć choć niektórych - tłumaczy jeden ze współautorów książki, Ryszard Tomczyk. - Biogramy nie są suche, zawierają np. nazwiska innych pionierów i barwniejsze elementy z życiorysów i wspomnień, tym bardziej, że samo życie było w tym czasie ogromnie barwne.
     Słownik z biografiami elbląskich pionierów ma się ukazać na przełomie kwietnia i maja. Jego wydanie finansuje Urząd Miejski.
SZ

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Chciałbym skromnie zauważyć, że nasze życie także jest barwne i ciekawe, czasem też niebezpieczne i przerażające, skoro dzieci giną za gadżet... Kto o nas napisze ? Kto się załapie na biogram ?
  • a moim zdaniem Ryszard Tomczyk nie jest odpowiednią osobą, aby w sposób obiektywny mógł się akurat na ten temat wypowiedzieć. Czytałem kiedyś dość interesującą książkę której jednym z głównych bohaterów był właśnie Pan Tomczyk. Myślę, że wiele ciekawych kwestii oraz inicjatyw zostanie celowo pominiętych. Ach .......
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    zniesmaczony_Tomczykiem(2005-02-24)
  • Moi rodzice pracowali przy odgruzowywaniu Elbląga i budowie ulic.Ojciec nie żyje (Spoczywa na cm.Dębica). Mama żyje i ma się dobrze.Mogła by wiele opowiedzieć. Proszę redakcje o kantakt z p.profesorem (z p.Tomczykiem nie koniecznie!).
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    urodzony w EB-45 lat temu(2005-02-25)
  • e-mail znany redakcji.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    urodzony w EB-45 lat temu(2005-02-25)
  • Jak wydana z naszych podatkow to powinna byc rozdawana za darmoche. Ale pewnie ktos bedzie na tym zarabial.
  • zniesmaczony -Tomczykiem ; to jest Twoje zdanie odnośnie do sprawy obiektywizmu, natomiast zdaniem inicjatorów tego wydawnictwa oraz pionierów- właśnie Tomczyk został uznany za odpowiednia osobę do takiego opracowania. Tym bardziej, że wśród wydanych przez Niego publikacji m.in.: - "Rogi Melpomeny" - 2000, "Skaza"- 2003, "Bedeker elbląski"- 2000 "Recenzje literackie" - 2002 "Ocalić od zapomnienia" - edycja zbiorowa 1998 - właśnie ta ostatnia pozycja należy do wyjątkowych. Bo w czasach "świetlanego" PRL-u nikt inny jak właśnie Tomczyk chodził "po ludziach" i skrzętnie odnotowywał ich wspomnienia lub po prostu dostawał od bohaterów wspomnień spisane przez nich ich własne koleje życiowe. Wydanie tych wspomnień to wyłącznie zasługa Ryszarda Tomczyka. A pozycja ta ze względu na unikalność znalazła się we wszystkich dużych bibliotekach w kraju. I nikt z zainteresowanych, ani ich rodzin nie doszukał się tam braku obiektywizmu.Moim zdaniem Tomczyk należy do nielicznych osób w Elblągu, których wiedza humanistyczna jest tak szeroka i bogata.A Jego dorobek jako artysty plastyka to odrębny temat. I jeszcze jedno - czy sie to komus podoba czy nie- Ryszard Tomczyk pisał, pisze i pisać będzie to, co uważa za sensowne i godne utrwalenia dla potomnych.cbdu ..:-))))))
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    egzegeta(2005-02-25)
  • Bardzo śmiała inicjatywa wiem troszkę o odbudowie Elbląga od dziadka i jestem ciekawy ilu zacnych ludzi się pominie w tym temacie , a ilu leserów się wiwinduje kosztem cichych i zapomianych ludzi.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Wisnia(2005-02-25)
  • Znowu "działacze" zostaną upamiętnieni za nasze pieniądze. Prawdziwi budowniczowie miasta leżą na cmentarzach lub są anonimowi. Do nich nikt nie dotarł, bo nie chciał. Cwaniakom napiszemy laurkę a może jeszcze przyznamyhonoraria. Tak działano przez 60 lat PRL-u. Znowu ta sama taktyka.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    elblążanka(2005-02-26)
  • Egzegeta - zapomniałeś napisac, ze "Ocalić od zapomnienia" - opracowanie, którego wydanie jest zasługą wyłącznie R.Tomczyka- jako jedno z nielicznych wydawnictw elbląskich- znajduje sie w bibliotece ONZ. Przypuszczam, że gdyby i tam zabrakło obiektywizmu to na pewno winą za jego brak należałoby obciążyć te osoby, które tę publikację zakwalifikowały tak wysoko, jak i te osoby, które tę publikację umieściły na półce biblioteki w ONZ. Egzegeto, jak pisac o kimś i o czymś to do końca i wyczerpująco.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    zachwycony-Tomczykiem(2005-02-27)
Reklama