Piątek 14-12-2018, imieniny Jana, Alfreda
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Honorowy matematyk

Profesor Henryk Iwaniec, światowej sławy matematyk, otrzymał podczas dzisiejszej (7 września) sesji Rady Miejskiej tytuł Honorowego Obywatela Elbląga. - Żadne z wyróżnień zawodowych nie jest mi bliższe niż honorowe obywatelstwo - ze wzruszeniem stwierdził profesor Iwaniec. - Czuję się w stu procentach elblążaninem, mimo, że mój dom jest tak daleko.

Profesor Henryk Iwaniec urodził się w Elblągu 9 października 1947 r. Ukończył elbląskie Technikum Mechaniczne. Już w uczniowskim okresie swojego życia wykazywał duże zdolności matematyczne; na XV Olimpiadzie Matematycznej w Sofii w 1966 r. został laureatem drugiej nagrody. W 1971 r. ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie rok później otrzymał stopień doktora nauk matematycznych. W latach 1971-1983 pracował na różnych stanowiskach w Instytucie Matematyki Polskiej Akademii Nauk, pełniąc m.in. funkcję Sekretarza Komitetu Nauk Matematycznych PAN. W roku 1976 obronił rozprawę habilitacyjną. W latach 1976-77 przebywał na stypendium naukowym we włoskiej Accademia Nazionale dei Lincei. W latach 1979-80 pracował na Uniwersytecie Bordeaux. W 1983 r. otrzymał nominację profesorską zostając od tego roku członkiem-korespondentem Polskiej Akademii Nauk. W 1983 r. opuścił Polskę i osiadł w USA. Pracował tam w Instytucie Nauk Wyższych w Princeton, Uniwersytecie Michigan oraz Boulder. W styczniu 1987 r. objął zajmowane do dzisiaj stanowisko profesora matematyki na Uniwersytecie Rutgersa w New Jersey. Prowadzi tam zajęcia dydaktyczne dla doktorantów. W 1995 r. został członkiem Amerykańskiej Akademii Sztuk i Nauk.
     Profesor Iwaniec specjalizuje się w zakresie teorii liczb pierwszych. Jest autorem cenionych na całym świecie 190 opracowań naukowych. Jego droga zawodowa usiana jest spektakularnymi sukcesami i wyróżnieniami, m.in. w 2002 roku uzyskał nagrodę w teorii liczb Amerykańskiego Towarzystwa Matematycznego. Był nominowany do nagrody Fields - odpowiednika Nagrody Nobla dla matematyków. Jest doktorem honoris causa Uniwersytetu Bordeaux.
     - Profesor Iwaniec rozsławia nasze miasto na całym świecie, podkreślając swoje elbląskie pochodzenie - mówi Agnieszka Staszewska, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga. - Cały czas utrzymuje kontakt ze swoim rodzinnym miastem i z dawnymi kolegami. Wystąpił do władz Elbląga z inicjatywą zaproszenia na własny koszt do siebie na roczny pobyt naukowy uzdolnionego matematycznie elblążanina.
     Z prof. Henrykiem Iwańcem rozmawia Marta Hajkowicz:
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Serwis i Części VW - HADM Gramatowski
Autoryzowany Serwis Citroen Hadm Gramatowski
Serwis i oryginalne części Volkswagen
Wyprzedaż rocznika 2017 w salonie Skody HADM