Niedziela 16-12-2018, imieniny Albiny, Zdzisława
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

I polała się krew...

 
Elbląg, I polała się krew... W Światowidzie można było oddać krew (fot. Michał Skroboszewski)
Rek

Krew to lek, który jest najbardziej potrzebny, a często go brakuje. Dlatego też dzisiaj mobilny punkt poboru krwi przygotowano w Centrum Spotkań Europejskich Światowid. - Liczymy na to, że podczas takich akcji zgłosi się więcej osób – mówi Barbara Słodownik z elbląskiego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Zobacz zdjęcia.

Na twarzach osób czekających na pobranie krwi widać było skupienie, ale  już po wszyscy wychodzili z gabinetu uśmiechnięci.
     - Cieszę się, że mogę pomóc. Tym bardziej, że mam bardzo rzadką grupę krwi – przyznaje pani Gosia, która po raz pierwszy dzisiaj oddawała krew. Jak mówi, nie bała się, a teraz zamierza oddawać krew regularnie.
     Mobilny punkt działał od godz. 8. W ciągu dwóch godzin zgłosiło się ok. 15 osób.
     - Szczególnie latem w magazynach brakuje krwi. Zdarzają się dni, w których szpital potrzebuje nawet 40 jednostek – wyjaśnia Barbara Słodownik. - Teraz dawcy są na urlopach, trudniej jest dostać wolne w pracy, a liczba wypadków wciąż rośnie. Dlatego organizujemy takie akcje. Obecnie każda grupa krwi jest bardzo potrzebna, nawet ta najbardziej popularna.
     Janusz Edmund Koncewicz krew oddaje od 41 lat. 
     - Do oddawania krwi trzeba dorosnąć – mówi. I dodaje, że w tym czasie przekazał już 74 litry tego drogocennego płynu.
     Natomiast Janusz Burnicki ma na koncie 66 litrów oddanej krwi.
     - To duża satysfakcja - opowiada. -  Dawniej krew przechowywano w szklanych buteleczkach, na których było nazwisko dawcy. Moja siostra pracowała wtedy w szpitalu i pewnego dnia powiedziała, że podała dzisiaj moją krew pacjentowi. To niesamowite uczucie, kiedy bezpośrednio widać, że mogłem pomóc. 
     Obaj dawcy są zrzeszeni w klubie Honorowych Dawców Krwi przy Zarządzie Rejonowym PCK w Elblągu. W mobilnym punkcie spotkaliśmy też pana Tomasza.
     - Oddaję krew regularnie od 10 lat. Dzisiaj pomagam, a może kiedyś sam będę jej potrzebował – tłumaczy.
     Jednorazowo pobierane jest 450 mililitrów krwi, cały proces trwa ok. 7 minut, ale wcześniej wykonywane są jeszcze badania. Należy pamiętać, aby zabrać ze sobą dokument potwierdzający tożsamość.
     - Mamy nadzieję, że dzięki takim dodatkowym akcjom zwiększy się zainteresowanie i coraz więcej osób będzie chciało oddać krew – dodaje Barbara Słodownik.
     1 sierpnia na Placu Słowiańskim zaparkuje krwiobus. Rejestracja chętnych osób odbywać się będzie w godzinach od 8 do 12.
Patrycja Ochab
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Żarówki LED
Kalendarz Książkowy z Grawerem