UWAGA!

Ile Elbląg straci na pomysłach rządu

 Elbląg, Ile Elbląg straci na pomysłach rządu
(fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

20 milionów złotych w tym roku, 40 milionów złotych w przyszłym – tyle pieniędzy zabraknie w budżecie Elbląga wskutek zmian wprowadzonych w przepisach przez rząd i Sejm. Samorząd musi znaleźć pieniądze na podwyżki dla nauczycieli, jednocześnie otrzyma mniej pieniędzy z podatków od osób fizycznych i prawnych. I na razie nie ma co liczyć na rządowe rekompensaty z tego tytułu. - Jeśli nic się nie zmieni, to możemy mówić nie o rozwoju miasta, ale stagnacji i regresie. Trudno będzie w takiej sytuacji realizować inwestycje – zapowiedział prezydent Witold Wróblewski.

Witold Wróblewski, prezydent Elbląga, przedstawił dzisiaj na konferencji prasowej wyliczenia finansowych skutków, jakie dla naszego miasta wywoła polityka rządu. Tylko w 2019 roku na 5-procentowe podwyżki dla nauczycieli od 1 stycznia i 9,6-procentowe podwyżki od 1 września elbląski samorząd wyda 9,6 mln złotych. Na zwiększenie dodatków do 300 zł za wychowawstwo w szkołach i przedszkolach – 628 tys. złotych, na dodatki dla stażystów – 64 tys. złotych.

- Te pieniądze oczywiście wypłacimy, ale chcemy pokazać skutki. Proszę zwrócić uwagę, że w 2018 roku na oświatę wydaliśmy 230 mln złotych, w tym na wynagrodzenia 161 mln złotych, a subwencja rządowa wyniosła 129 mln złotych. W 2019 roku wydatki na oświatę wzrastają nam o 47 mln złotych, w tym na wynagrodzenia o 20 mln złotych, a subwencja będzie większa tylko o 8 milionów. Ministerstwo wprowadzało podwyżki, a pokryć te wydatki musimy my jako samorząd. Na dodatek sukcesywnie w Elblągu udział procentowy subwencji w ogólnych wydatkach na oświatę spada – z 60 procent w 2016 roku do 49 procent w 2019 roku. Brzmi to zupełnie przeciwstawnie do tego, co słyszymy od rządu jakoby subwencja rekompensowała podwyżki – wyliczał Witold Wróblewski.

- Nie chcielibyśmy, by to zostało to odebrane jako niezrozumienie sytuacji nauczycieli. Wszyscy uważamy, że podwyżki im się należą - mówi Edward Pietrulewicz, wiceprezydent Elbląga i podkreśla, że władze Elbląga jednakowo potraktowały wychowawców w przedszkolach i szkołach, wypłacając im wyższe dodatki w tej samej wysokości, choć przepisy w tej sprawie nie są jasne. 

Na dodatek wskutek obniżenia przez rząd i Sejm podatków (m.in. obniżenie podatku PIT z 18 na 17 procent, obniżenie CIT-u dla małych i średnich firm z 15 do 9 proc. oraz zwolnienie z podatku PIT osób do 26. roku życia) zmniejszą się również dochody samorządów. W Elblągu, jak wyliczyli urzędnicy, tylko w 2019 roku będzie to 5,4 mln złotych mniej, a w 2020 roku – już ponad 24 mln złotych.

- Samorząd jest postawiony w takiej sytuacji, że zabiera nam się część dochodów, zwiększa wydatki i róbcie sobie z tym, co uważacie. Oceniam to bardzo krytycznie. Jeśli nie uzyskamy rekompensaty od rządu, to w 2019 roku dodatkowe obciążenie finansowe dla budżetu wyniesie 20 mln złotych, a w 2020 roku – 40 mln 600 tysięcy złotych – dodał Witold Wróblewski. - Martwimy się, jak spiąć budżet. Już podjąłem decyzję o wstrzymaniu procedur przetargowych na inwestycję o łącznej wartości 10 mln złotych. Jeśli nic się nie zmieni, to możemy mówić nie o rozwoju miasta, ale stagnacji i regresie. 

Prezydent już raz wystąpił z wnioskiem o rekompensatę kosztów podwyżek dla nauczycieli do ministra edukacji. Ale spotkał się z odmową. Dlatego 19 września, na najbliższej sesji, radni mają przyjąć apel do ministra o wypłatę rekompensat, za czym optują przedstawiciele obu klubów koalicyjnych – KWW Witolda Wróblewskiego i Koalicji Obywatelskiej. I razem z prezydentem chcą jeszcze raz w tej sprawie wystąpić do ministra edukacji.

- 40 milionów w skali roku to powyżej 5 procent całego budżetu. To oznacza wyhamowanie działań inwestycyjnych, ale także niektórych programów miękkich, o których realizację nasz klub zabiegał. Będę apelował do radnych klubu PiS, by podjęli działania u parlamentarzystów ze swojego ugrupowania, które zapewnią nam rekompensaty ze strony rządu – mówił obecny na konferencji prasowej Michał Missan, przewodniczący klubu KO w Radzie Miejskiej.

- Na oświatę wydajemy 43 procent budżetu miasta, a nikt nie zwolnił prezydenta z obowiązku realizacji innych spraw bieżących. Jeśli nie ma inwestycji, nie ma rozwoju, ale teraz musimy zweryfikować plany inwestycyjne, rozłożone przecież na lata – dodał Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej.

Władze miasta nie wykluczają wystąpienia w sprawie rekompensat na drogę sądową. - Z pozwem wystąpiła Unia Metropolii, przyglądam się tej sprawie. Jeśli ta sprawa zakończy się dla samorządów pozytywnie, to się też przyłączymy – zapowiedział Witold Wróblewski.

RG

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Nauczycielom trzeba dać. Nauczyciele są najważniejsi..
  • Bo tacy z was włodarze zarządajcie wreszcie równy podział pieniedzy. a nie wszystko dla olsztyna a na Elbląg resztki. Przecież są dwa równorzedne miasta Elbląg i olsztyn czy fikcja. wszystko zwalacie na rząd pora postwić olsztynowi ultimatum.
  • RobertKoliński Panie Prezydencie, jest rozwiązanie tego impasu na linii rząd-samorząd - należy po prostu zagłosować na Lewicę, która bynajmniej na samorządach i gminach, których mieszkańcy nie głosują na PO-PiS, się nie mści, ale jest zdeklarowaną zwolenniczką zwiększania udziału państwa w wydatkach społecznych, podobnie jak zwiększania transferów publicznych, które nakręcają polską gospodarkę:) PS. Redakcji oraz generalnie elbląskim mediom polecam zainteresowanie się ostatnimi badaniami opinii społecznej, które PO zleciła Uniwersytetowi Warmińsko-Mazurskiemu, z których niezbicie wyszło, że na Lewicę w naszym okręgu (nr 34) chce głosować już 17% wyborców i wyborczyń - ciekawe czy i kiedy się nimi "pochwalą"?:) Hashtagi: #lewica,#postep,#TejSilyJuzNiePowstrzymacie
  • Wróbel sprzeda jeszcze kilka działek deweloperom i kasa będzie Strachy na lachy PiS wie co robi Kaczyński po wsze czasy
  • Niech sie wstydza Ci co go wybrali. Szkoda tylko Elbląga
  • Ale budżet centralny. .. jest zrównoważony. Edukacja powinna być finansowana z budżetu państwa. Ciekawe czy któraś z partii opozycyjnych ma taki zapis w swoim programie? A co na to kandydaci na posłów i senatorów z naszego miasta i regionu?
  • Zagłosuje na lewicę w Elblągu jak przestanie się kojarzyć z postami p. Kolinskiego na portelu..
  • @RobertKoliński - 17% HAAAA takich jak ty lilipucie
  • panie Wróblewski nie przyglądaj się pan, tylko działaj, bo nie po to mieszkańcy pana wybierali żebyś się pan tylko przyglądał i czekał jak inni wywalczą należne pieniądze na Edukację
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    35
    6
    wicia(2019-09-12)
  • Jak widzę kolejny wpis Kolińskiego, to robi mi się niedobrze.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    40
    10
    Qazi(2019-09-12)
  • RobertKoliński @kolo - Oczywiście, mówimy o tym od lat, mówiłem o tym w poniedziałek na konferencji na Starówce - bezpłatną, finansowaną z budżetu państwa gwarantuje Polakom art. 70 Konstytucji RP i nie podlega to dyskusji. Ponadto: 1.Powiążemy nakłady na edukację z PKB. Priorytet dla edukacji musi mieć gwarancje w kształcie budżetu państwa. 2.Wprowadzimy bezpłatne podręczniki w szkołach podstawowych i średnich. Dzieci nie będą musiały nosić do szkoły ciężkich tornistrów – będą mogły przechowywać podręczniki w szkole. 3.Nauczycielkom i nauczycielom zapewnimy godne pensje i stabilność zatrudnienia – w zgodzie z Kartą Nauczyciela. Zakażemy podpisywania dziewięciomiesięcznych kontraktów nauczycielskich, zostawiających młodych pedagogów bez dochodów w czasie wakacji. 4.Zatrzymamy likwidację i prywatyzację szkół. Wykorzystamy niż demograficzny do zmniejszenia liczebności klas. Zwiększymy subwencję oświatową, wesprzemy dodatkowymi funduszami szkoły poza wielkimi miastami. (. .. ) Hashtagi: #lewica,#edukacja,#konstytucja,#rownosc
  • RobertKoliński (. .. ) 5.Aby wyrównywać szanse edukacyjne, zwiększymy obsadę nauczycielską w szkołach 
osiągających gorsze wyniki. Będziemy dążyć do wprowadzenia na szeroką skalę instytucji asystenta nauczyciela, wspomagającego prowadzenie zajęć. 6.Wszystkie zajęcia z dziećmi powinny być prowadzone według programu i przez kadrę z 
uprawnieniami pedagogicznymi. Wprowadzimy obowiązkową i prowadzoną według jednolitego programu edukację seksualną. Przeniesiemy ciężar finansowania nauki religii na związki wyznaniowe. 7.Zmienimy programy nauczania tak, aby spełniały rolę wszechstronnego i obywatelskiego wychowania, a nie były dyktowane przez nacisk kolejnych testów standaryzowanych. 8.Wprowadzimy zakaz dotowania prywatnych szkół z budżetu państwa. Hashtagi: #lewica,#edukacja,#konstytucja,#rownosc
Reklama