Poniedziałek 18-02-2019, imieniny Bernardety, Konstancji
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Ile zarabiają radni?

 
Elbląg, Ile zarabiają radni?
Radni Rady Miejskiej tej kadencji (fot. arch. AD)
Rek

Jeżeli radny nie stawi się na sesji albo na posiedzeniu komisji, jego dieta automatycznie zmniejsza się o 50 proc., natomiast jeśli nie przyjdzie na dyżur, dostanie 25 proc. mniej. Co ciekawe są to żelazne zasady, nie obowiązuje tu nawet zwolnienie lekarskie.

Jak wyjaśnia Biuro Rady Miejskiej zgodnie z regulaminem ustalania miesięcznych diet dla radnych nieobecność na sesji albo na komisji może być usprawiedliwiona tylko wtedy, gdy radny został wysłany w delegację przez Przewodniczącego Rady do wykonywania obowiązków, jakie niesie ze sobą mandat.
     Regulamin ustalania miesięcznych diet radnych Rady Miejskiej w Elblągu mówi, że podstawą do ustalenia diety radnego jest jej maksymalna wysokość przewidziana w ustawie o samorządzie gminnym z 8 marca oraz rozporządzeniu Rady Ministrów z 26 lipca 2000 r.. Jest to 150 proc. kwoty bazowej (tę ustala rząd i od 2008 r. jest to 1766, 46 zł), czyli 2 649, 69 zł.
     W zależności od tego, kto jakie funkcje pełni w Radzie, takie otrzymuje wynagrodzenie. I tak przewodniczący Rady Miejskiej otrzymuje 100 proc. tak zwanej podstawy, czyli 2 649, 69 zł, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej oraz przewodniczący komisji stałych 85 proc. tej kwoty, czyli 2 252, 24 zł, wiceprzewodniczący komisji stałych 60 proc. - 1589, 81 zł, a radni "bezfunkcyjni" 45 proc. podstawy, czyli 1192, 36 zł.
     Diety radnych są nieopodatkowane, czyli wszystkie powyższe kwoty są dokładnie tymi, jakie radni otrzymują.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • czyli Wilk miał 12.300 pensji, a teraz zarabia 2.649,69 - musiało zaboleć i może dlatego tyle ludzkiej zawiści wobec opozycji
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  30 19
  (2014-12-15)
 • Łapczywie od razu 4 komisje złapali. A SLD nic?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 7
  prawi(2014-12-15)
 • tylu Radnych w tak małym mieście, koszt utrzymania ogromny, komu to jest potrzebne jest przecież UM.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  32 5
  bezradny(2014-12-15)
 • @bezradny - rada to organ uchwałodawczy, UM (pod kierownictwem Prezydenta) to organ wykonawczy. Analogicznie jest na górze - parlament (Sejm i Senat) i Rząd (pod kierownictwem Prezesa Rady Ministrów, czyli Premiera). Urzędnicy nie tworzą prawa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 2
  Ross(2014-12-15)
 • za Gazetą Prawną:". .. Nowy York. .. ośmiomilionowa metropolia podzielona jest na pięć dzielnic i ma zaledwie 51 radnych. Z kolei w Los Angeles jest tylko 15 członków rady miasta oraz trzech tzw. city oficerów. Amerykanie wychodzą z założenia, że z mniejszej liczby radnych łatwiej stworzyć specjalistyczny zarząd. Poza tym ponieważ odpowiedzialność rozkłada się tylko na kilkanaście osób, łatwiej jest je rozliczyć z powierzonych zadań". Często ściągamy od Amerykanów, szkoda że tego nie ściągamy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22 2
  analityk(2014-12-15)
 • Radny stał się w tej chwili zawodem, ciekawe czy znajdziemy go w rejestrze zawodów. Swoją drogą, nieźle- 15 radnych w LA, u nas 25;-) Bogate z nas państwo.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  26 4
  biednibogłupi(2014-12-15)
 • Ile wynosi dieta przysłowiowego kierowcy jadącego w delegację, a ile posiadówka tych radnych. Może pora na przeliczenie godzin i uczciwe wypłaty diet. Bardzo łatwo przeliczyć, że stawka godzinowa jest za wysoka do realnych warunków w naszym mieście. Jedna wielka niesprawiedliwość społeczna, którą tak jak wiele innych trzeba zmienić.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21 7
  (2014-12-15)
 • W Polsce jest inaczej nie jakiejkolwiek reprezentatywnej zachodniej cywilizacji specjaliści wyjeżdżają a bezradni rządzą
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 5
  (2014-12-15)
 • A co by sie takiego stało, gdyby ustalili sobie tzw. diety o 50% mniejsze ? Dawniej, ale wcale nie tak w mocno odległym czasie radny otrzymywał wolny dzień płatny w pracy oraz wolne przejazdy środkami komunikacji miejskiej. A na wsi nawet przejazdów darmowych nie było. Sesje się odbywały, uchwały podejmowano i świat się kręcił. Nie można by teraz w biednym mieście?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18 4
  Koniecpolski(2014-12-15)
 • A nue mówiłem, że Kosecka straci i to dużo? Z czego bidna teraz skonczy budowę domu?:) Z samej suchej diety radnej bezradnej? O dyzurach nie wspomnę, bo dyzury rdnej w UM, zawsze jest nie obecna.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 2
  Upierdliwy(2014-12-15)
 • Dieta radnego powinna być rekompensatą za wolny bezplatny dzień w pracy, ktory przysluguje pracujacemu radnemu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19 0
  byłaradna(2014-12-15)
 • poczekajcie niedługo zaliczą to do warunków szkodliwych byleby jeszcze trochę kasy wyrwać
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 5
  jedentaki(2014-12-15)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Promocja RATY 0%
Fronty lakierowane mdf połysk różne kolory RAL
Szkło ozdobne 5
AMK Kuchnia 6