Poniedziałek 10-12-2018, imieniny Bogdana, Julii
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Informatyk mistrzem ortografii

Elbląg, Informatyk mistrzem ortografii Zdobywczyni drugiego miejsca Ewa Jędrzejewska (fot. SDK SM Zakrzewo).

Zsynchronizować, zharmonizować, zhańbiony, donżuan i niby-Francuz - te wyrazy sprawiły największe kłopoty uczestnikom konkursu ortograficznego zorganizowanego w sobotę w Spółdzielczym Domu Kultury Zakrzewo. Zobacz fotoreportaż z imprezy.

W szóstej edycji konkursu sprawdzającego znajomość ortografii i gramatyki wzięło udział ponad 50 osób z Elbląga, Pasłęka, Kwidzyna i Warszawy. Do dyktanda przystąpili uczniowie szkół średnich, studenci, osoby pracujące w różnych zawodach oraz emeryci.
     - Nasze sześcioletnie doświadczenia w zmaganiach z ortografią potwierdziły, że warto sięgnąć po niekonwencjonalne metody, by wzbudzić, nie tylko wśród uczniów, zainteresowanie poprawnością języka pisanego i sprawić, by przestała ona być „piętą achillesową” większości naszego społeczeństwa - mówi Anna Tomczak, kierownik SDK Zakrzewo.
     Autorką dyktanda „Zhańbiony gość” była pani Marzena Barsul, nauczycielka języka polskiego w Gimnazjum nr 1. Specjalna komisja konkursowa złożona z nauczycieli języka polskiego stwierdziła, że najwięcej błędów pojawiło się w pisowni przedrostków w wyrazach „zsynchronizować”, „zharmonizować” i „zhańbiony”. Uczestnicy dyktanda mieli również trudności ze słowami „donżuan” i „niby-Francuz”.
     Ze wszystkimi zawiłościami ortograficznymi najlepiej poradził sobie Grzegorz Piotrkiewicz, informatyk z Warszawy, który tym samym zdobył tytuł Mistrza Ortografii. Drugie miejsce zajęła Ewa Jędrzejewska, psycholog z Elbląga, na trzeciej pozycji uplasował się Mirosław Dziwulski, inżynier ekolog.
     Jury przyznało także wyróżnienia Krzysztofowi Drypie z Kwidzyna, Anecie Bonieckiej z Elbląga, Dorocie Słonieckiej, uczennicy II LO w Elblągu oraz Elżbiecie Skierkowskiej, prawniczce z Elbląga.
     Przed rozpoczęciem konkursu dzieci z teatrzyku działającego przy SDK Zakrzewo zaprezentowały przedstawienie pt. „Ortografolandia”, a gdy komisja sprawdzała dyktanda, oczekującym na wyniki czas umilały występy dziecięcych i młodzieżowych zespołów tanecznych. Fundatorami nagród w konkursie była Spółdzielnia Mieszkaniowa Zakrzewo oraz PKO BP S.A.
     
oprac. OK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Serwis i oryginalne części Audi
Wypożyczalnia aut HADM Gramatowski
Pomoc w przypadku szkody komunikacyjnej
Ubezpieczenia OC i AC