Piątek 22-03-2019, imieniny Katarzyny, Bogusława
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Teraz ja - Inicjatywa lokalna

 
Elbląg, Teraz ja - Inicjatywa lokalna
Elbląscy radni w uchwale nie ustalili składu Komisji Oceniającej, fot. AD (arch. portEl.pl)

O potrzebie wprowadzenia inicjatywy lokalnej w kręgach zainteresowanych mówiło się od co najmniej pięciu lat. We wrześniu 2014 r. doczekaliśmy się uchwalenia przez Radę Miasta uchwały w sprawie trybu i szczegółowych kryteriów oceny wniosków o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej.

Inicjatywa lokalna to forma realizacji zadań publicznych przez administrację samorządową we współpracy z mieszkańcami wprowadzona do Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w 2010r.
     Wg zapisów uchwały do działań w ramach inicjatywy lokalnej zalicza się realizację zadań publicznych z zakresu m.in. działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych. Kryteriów oceny wniosków o realizacje zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej w naszym mieście dla zadań innych niż inwestycyjne wskazano 9, w tym aż 4 uznaniowe. O punktacji w ramach kryteriów uznaniowych np.: „zgodność wniosku z lokalnymi potrzebami mieszkańców” czy „wartość merytoryczna” decydować będzie Komisja.
     W praktyce wnioskodawca, aby być pewnym, że jego wniosek będzie rozpatrzony musi zdobyć maksymalną liczbę punktów za pozostałe wskaźniki (np.: zgromadzić ponad 3000 beneficjentów). Zakładając jednak dobrą wolę urzędnika miejskiego, nie ma wszak przesłanek by było inaczej, wnioskodawca musi zebrać co najmniej 22 punkty.
     Elbląscy radni w uchwale nie ustalili składu Komisji Oceniającej, lecz powołanie tego ciała powierzyli Prezydentowi miasta. Rajcy w innych miejscowościach zastrzegli w swoich uchwałach, że w skład Zespołu wejdą: przedstawiciele Rady Miasta, Urzędu Miasta i organizacji pozarządowych. Partycypacyjnie, nieprawdaż?
     Jeśli aksjomatycznie przyjmiemy, że o pieniądze publiczne mogą starać się wszyscy mieszkańcy miasta to uchwała, w której władza zastrzega, że „wniosek, który otrzyma mniej niż 22 punkty nie może być realizowany” jest niekonstytucyjna. Radni uchwalili prawo pozwalające elblążanom ubiegać się o fundusze, pod warunkiem … cokolwiek wstawimy zamiast kropek jest przejawem dyskryminacji!
     Samorządowcy z innych gmin zadecydowali, że będą rozpatrywane wszystkie wnioski: „… zespół (…) przyzna punkty, które po podliczeniu pozwolą na ustalenie kolejności realizacji przedsięwzięć. Podstawą do ustalenia kolejności zadań będą te wnioski, którym przyznano największą liczbę punktów.” Czyli wszystkie wnioski będą analizowane, oceniane, a realizowane te najwyżej ocenione. Inaczej rzecz ujmując: może się zdarzyć, że wpłynie tylko jeden wniosek, który zostanie przez komisję oceniony na 21 pkt. Oczko w Elblągu oznacza, że wniosek trafi prosto do śmietnika.
     Takie uprzywilejowanie podmiotów może być zaskarżone do sądu, a pierwszym krokiem zaskarżenia jest wezwanie RM do usunięcia naruszeń. Tylko po co? W budżecie miasta na inicjatywę lokalną przewidziano 0 zł.
Autor Teraz Ja
Liczba publikacji: 25
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
  0 0

..., a moim zdaniem
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne XAVIER GARCIA
okulary korekcyjne Agatha Ruiz de la Prada
Okulary korekcyjne JUST CAVALLI
Okulary przeciwsłoneczne Henko