Niedziela 27-05-2018, imieniny Augustyna, Juliana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Na osiedlu

Gospodarka

Społeczeństwo

Kultura

Sport

Na uczelniach

Zbrodnia i kara

Prasówka

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Dawny Elbląg

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Burza nad miastem. Burza nad miastem.

Inicjatywa radnych PiS: przedszkola, żłobki, parkingi

 
Elbląg, Inicjatywa radnych PiS: przedszkola, żłobki, parkingi Halina Sałata, Marek Pruszak, Jerzy Wilk i Paweł Fedorczyk (fot. AD).
Rek

O wniesieniu trzech projektów uchwał – w sprawie obniżenia opłat za przedszkola, obniżenia opłat za żłobki i powołania zespołu, który poprawi tzw. uchwałę parkingową – poinformował klub radnych Prawa i Sprawiedliwości na dzisiejszej (20 października) konferencji prasowej. Sesja Rady Miejskiej Elbląga za tydzień, 27 października.

Na konferencję stawił się niemal cały klub radnych PiS: wiceprzewodniczący RM Jerzy Wilk oraz radni Halina Sałata, Marek Pruszak i Paweł Fedorczyk. Zabrakło tylko Zdzisława Olszewskiego. Okoliczności upoważniały do tak poważnego potraktowania konferencji.
     Elbląscy radni niezmiernie rzadko występują (zresztą tak było również za rządów prezydenta Henryka Słoniny) z inicjatywą uchwałodawczą. Nawet dziś Jerzy Wilk przyznał, że ponad 99 procent projektów uchwał to dzieło prezydentów i urzędników ratusza.
– Nasza inicjatywa uchwałodawcza dotyczy obniżenia opłat za żłobki i przedszkola – powiedział Jerzy Wilk. – Zrobiono już tak w wielu miastach w Polsce, sugerował to samorządom nawet premier Donald Tusk. Elbląg, jeśli chodzi o wysokość opłat za przedszkola, jest w krajowej czołówce, a dotąd nikt się tym nie zajął. Uważamy, że zgodnie z sugestią Pana Premiera, również w Elblągu warto się pochylić nad tymi opłatami. Przez dłuższy czas czekaliśmy, aż zrobi to Urząd Miasta. Nic takiego nie nastąpiło, więc 29 września nasz klub złożył trzy inicjatywy uchwałodawcze. Pierwsza dotyczy opłat za przedszkola, druga – opłat za żłobki, natomiast trzecia inicjatywa – powołania zespołu do spraw nowelizacji tzw. uchwały parkingowej. Uchwała ta budzi wielkie emocje – nie wszystko nadaje się do zacytowania. Już wiemy, jak ona funkcjonuje i co należy w niej zmienić, a przynajmniej dużą część tej wiedzy już mamy. W związku z tym, że była taka deklaracja pana prezydenta Grzegorza Nowaczyka – że wrócimy do tematu w celu poprawienie tej uchwały – to już chyba najwyższy na to czas.
     Dziennikarze otrzymali już z Biura Rady Miejskiej porządek obrad najbliższej sesji RM. Proponowanych przez PiS projektów w tym porządku nie ma, ale można to zmienić w ostatniej chwili, nawet na początku sesji. Jaką procedurę przewidują radni PiS dla swoich projektów? – pytali dziennikarze.
– Liczymy na to, że będzie zastosowana procedura zgodna ze Statutem Miasta – odpowiedział Marek Pruszak. – Projekty uchwał złożyliśmy jako klub radnych 29 września. Statut mówi, że jest 30 dni na to, by Prezydent je zaopiniował, wtedy Przewodniczący RM kieruje je do poszczególnych komisji Rady. Mamy nadzieję, że projekty trafią pod obrady Rady jak najszybciej, już za tydzień 27 października. Jeżeli nie znajdą się w programie najbliższej sesji, to możemy je wnieść bezpośrednio na sesji i procedować bez odsyłania do komisji.
     Podobnego zdania jest Jerzy Wilk, on też uważa, że już za tydzień możliwa jest debata nad propozycjami radnych PiS. – Komisje zbierają się w przyszłym tygodniu, więc teoretycznie mogą się zająć tymi projektami. To zależy od dobrej woli Prezydenta, bo gdyby się ściśle trzymać zapisów w Statucie Miasta, to ostatnim dniem, kiedy projekty powinny trafić do Rady Miejskiej, jest 29 października. Sesja jest 27 października. Byłoby jednak złośliwością władzy, gdyby do końca przetrzymywała te projekty, bo są one korzystne dla mieszkańców.
     
     Więcej o samych projektach wkrótce.

Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Nowym władzom dobrze zrobi uważna opozycja i należy się cieszyć z przebudzenia opozycji w radzie! W interpelacjach trzeba zapytać dlaczego na stronie www urzędu jest martwa zakładka Rozstrzygnięcia nadzorcze skoro w spółkach miejskich zachodzą zmiany i Prezydent podejmuje tam różne decyzje. To obecnie biała plama informacyjna a raczej nie ma co liczyć że zauważy to znany tropiciel R. Turlej
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-10-20)
 • Poczciwi ludzie z tych Radnych PIS i tacy ludzcy, pewnie chcą także zrezygnować ze swoich diet żeby wspomóc biednych elblążan; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  POlitolog(2011-10-20)
 • A ja mam pytanie, czy radni z PiS w swoich uchwałach wskazują w jaki sposób UM ma pokryć koszty niezależne od miasta, czy to jednak nie populizm. Moim zdaniem ta konferencja to i populizm i odreagowanie na przegrane wybory.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Ja-Za(2011-10-20)
 • No i gitara :) Brawo dla radnych PIS. Oby tak dalej. -LeSeFer
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-10-20)
 • I tego oczekuję wlasnie od radnych opozycji. Mam nadzieję, że kolejna propozycja bedzie próbbs wdrozenia częsci wyborczego programu Jerzego Wilka, a w szczególności pomysł jak najszybszej zabudowy Modrzewiny budownictwem jednorodzinnym, a Środmieścia Elbląga budynkami min. 4 pietrowymi. Niedopuszczlne i nieekonomiczne jest takie wieloletnie marnowanie cennych terenów w Centrum, ktorego prawie polowa jest niezagospospodarowana. Liczę na aktywniejszą niż dotychczas dzialalność radnych PiS.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-10-20)
 • Zobowiązuję pana Wilka do tego, że gdy zostaną cofnięte buble prawne, bzdurne uchwały RM, niech pan przypilnuje, by urzędasy za swe błędy odPOwiedzieli finansowo z swej własnej kieszeni, do wysokości kilkukrotnej pensji urzędniczej. Te pieniądze zasilą budżet miasta. Karać finansowo urzędasów za błędy, obecnie można zgodnie z prawem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Elblążanin-podatnik(2011-10-20)
 • Odwołać Nowaczyka-Nieudacznika z funkcji prezydenta Elbląga. Niech zasili grono bezrobotnych i POżyje kilka miesięcy z zasiłku 500zł. Przez 10miesięcy NIC NIE ZROBIŁ DLA ELBLĄGA!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Wkurzony Kibic(2011-10-20)
 • Widać teraz wyraźnie, że Pan Wilk byłby lepszym prezydentem Elbląga niż ten celebryta Jaś Fasola/Nowaczyk. Współczuję jednak Panu Wilkowi i czasem Panu Rembelskiemu, że nie brak im siły i chce się im jeszcze "babrać w tym bagnie"i naprawiać to co spieprzył Nowaczyk przez 10miesięcy totalnego tumiwisizmu i nicnierobienia w Elblągu, POza jednym-wyciągania łapy PO wypłatę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Opozycja(2011-10-20)
 • To każdy PIS'owiec umie najlepiej rozdawać - najlepiej cudze. A jakiś pomysł czym pokryć mniejsze wpływy do kasy. Jeszcze długo nie będą się nadawać do rządzenia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  arek234(2011-10-21)
 • A ja uważam, ze czas radnych PiS, już przeminął. Dzielić nie swoje i rozsiewać plotki - to wasza dewiza. Oczywiście wszystko w klimacie spisku i internetowych klakierów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  wyborca z e-ga(2011-10-21)
 • to pokazuje tylko nieodpowiedzialność tych ludzi, o takich pomysłach trzeba myśleć w ten sposób, że budżet to wpływy i wydatki i muszą się równoważyć bo św. Mikołaj nam nie dokłada, skoro obniżają wpływy to proszę o informację na czym miasto ich zdaniem ma zaoszczędzić, tylko nie mówcie że na pensjach urzędników, bo to nie przejdzie, diet panowie też sobie nie zabiorą, to z czego to zostanie pokryte, głupie pomysły jak zawsze - pan Wilk i dewiza: mieszamy, plujemy, promujemy się, ot i cały cel zamieszania.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-10-21)
 • Ja osobiście nie lubię PiSu i chyba nigdy nie polubię, ale uważam, że pan Marek Pruszak jest osobą która naprawdę może coś zdziałać. wierzę w niego i w jego możliwości. Wspaniała osoba:) Bardzo cieszyłabym się gdyby te opłaty były faktycznie obniżone. To zgroza płacić tyle za przedszkole!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Dorota z SP 16(2011-10-21)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Hosting WWW BIZNES
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata Mini