Niedziela 19-08-2018, imieniny Jana, Bolesława
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Żółty M8C przy placu Grunwaldzkim Żółty M8C przy placu Grunwaldzkim

Iskry na elbląskim niebie

 
Elbląg, Iskry na elbląskim niebie (fot. www.dlapilota.pl)
Rek

14 lipca, podczas jubileuszu 100-lecia lotnictwa, na elbląskim lotnisku będzie można podziwiać podniebne wyczyny zespołu akrobacyjnego "Biało-Czerwone Iskry".

Formacja jest kontynuatorem utworzonego w 1969 r. w 60. Lotniczym Pułku Szkolnym w Radomiu zespołu Rombik. Nazwa pochodziła od prezentowanego wówczas ugrupowania 4 samolotów. W 1991 r. zespół przyjął oficjalną nazwę Zespół Akrobacyjny Iskry. Przez lata skład zmieniał się wielokrotnie, na początku istnienia zespół prezentował kunszt pilotażu zespołowego w składzie 4 samolotów, to pod koniec lat 90-tych latał formacją 9 maszyn. Od początku istnienia piloci zespołu latają na samolotach typu TS-11 "Iskra", które w roku 1991 na jego potrzeby zostały zmodernizowane, doposażone w światowej klasy system radiowo-nawigacyjny i pomalowane w narodowe barwy według projektu ppłk. pil. Ireneusza Fibingera.
     W swojej długiej karierze istnienia zespół godnie reprezentował Polskie Siły Powietrzne i lotniczy kunszt pilotów-instruktorów radomskiej jednostki na polskim niebie i międzynarodowych pokazach lotniczych. W związku z reorganizacją lotnictwa polskiego w marcu 2000 r. zespół został przeniesiony do Dęblina do 1 Ośrodka Szkolenia Lotniczego, będącego integralną częścią Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych.
     W tym czasie ulega zmianie także nazwa zespołu na Biało-Czerwone Iskry. Ambicją pilotów zespołu jest wpisać się w świadomość miłośników lotnictwa, nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami, jako narodowy lotniczy zespół akrobacyjny.
     W chwili obecnej w zespole latają: ppłk pil. Jerzy Leń - prowadzący, kpt. pil. Tomasz Czerwiński - prawy prowadzony, kpt. pil. Mariusz Szymla - prawy prowadzony, mjr pil. Jacek Jaworek - lewy prowadzony, kpt. pil. Tomasz Łukaszuk - lewy prowadzony, mjr pil. Dariusz Karwowski - zamykający, kpt. pil. Maciej Kopiel - zamykający i pilotaż indywidualny. Wszyscy piloci zespołu są wytrawnymi pilotami-instruktorami, posiadają najwyższe kwalifikacje (mistrzowską klasę pilota wojskowego), duże doświadczenie lotnicze i motywację do wykonywania bardzo trudnych ewolucji na treningach i podczas pokazów.
     Więcej na temat tej mistrzowskiej formacji, która prezentuje swoje umiejętności w wielu miejscach świata można przeczytać na stronie internetowej. A już 14 lipca będzie można ich zobaczyć w Elblągu. Aeroklub Elbląski zaprasza wszystkich.

Dorota Grygun-Falkowska, asystent dyrektora Aeroklubu Elbląskiego
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Powrót Do Szkoły
Plecaki i tornistry
Pieczątki Firmowe
Clinex Grill