Poniedziałek 17-12-2018, imieniny Łazarza, Floriana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

IV Ptasi Piknik zakończony

 
Elbląg, IV Ptasi Piknik zakończony fot. nadesłana
Rek

W miniony weekend, w dniach 4-5 października, na Mierzei Wiślanej odbył się IV Ptasi Piknik. W ramach Europejskich Dni Ptaków, które co roku odbywają się w pierwszy weekend października Lasy Państwowe-Nadleśnictwo Elbląg oraz Stowarzyszenie Obserwatorów Ptaków wędrownych „Drapolicz” zaprosili zainteresowanych ptakami do wspólnej zabawy i poznawania ich świata.

W bieżącym roku każdy na wstępie otrzymał kartę, na której zebrać należało potwierdzenia uczestnictwa w punktach edukacyjnych, przygotowanych przez organizatorów oraz partnerów przedsięwzięcia. Całkowicie wypełniona karta brała udział w loterii, w której szczęśliwcy wygrywali przewodniki do oznaczania ptaków oraz budki lęgowe. Z Ptasiego Pikniku nikt nie wyjechał z pustymi rękami. Za wypełnioną kartę rozdawane były gadżety edukacyjne w postaci plakatu, oraz magnesu ze zdjęciami ptaków z rzędu siewkowych. Karty uczestnictwa mobilizowały uczestników do aktywnego udziału w przygotowanych atrakcjach. Oprócz punktu obrączkarskiego i dwóch punktów obserwacji ptaków, na „górze Pirata” oraz nad morzem, gdzie ornitolodzy opowiadali o awifaunie, na piknikowej łące każdy mógł wziąć udział w zajęciach przyrodniczo-leśnych.
     Namioty edukacyjne przygotowali: Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Elbląg, Park Krajobrazowy Mierzei Wiślanej, WWF, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Grupa Badawcza Ptaków Wodnych „Kuling”, „Ptaki Polskie” oraz Fundacja Akcja Bałtycka.

 

W trakcie Ptasiego Pikniku, tak jak co roku, liczyliśmy migrujące z północy na południe ptaki. Łącznie w ciągu dwóch dni naliczyliśmy ponad 121 tysięcy ptaków ze 105 gatunków.
     Najwięcej zanotowaliśmy zięb bo ponad 50 tyś. osobników, następnie sikora bogatka ponad 28 tyś., na trzecim miejscu grzywacz ponda 15 tyś.
     Z ptaków drapieżnych najwięcej przeleciało krogulców (407) i błotników zbożowych (23), bielików (15) sokołów wędrownych (15), a wszystkich razem było blisko 600 sztuk. Ze względu na niesprzyjające wiatry najsłabiej leciały ptaki morskie. Z ciekawszych gatunków zaobserwowano wydrzyka tęposternego, świstunkę żółtawą, bekasika, słonkę i lodówkę.
     W trakcie obrączkowania, które odbywało się nie tylko na polanie Ptasiego Pikniku, ale także w obozie obrączkarskim „Akcji Bałtyckiej” oraz w trakcie nocnego liczenia sów zaobrączkowano ponad 1200 ptaków z 16 gatunków. Złapały się dwa raniuszki z Estonii oraz raniuszek i sikora bogatka z Rosji. Stowarzyszenie Ochrony Sów złapało 10 sów uszatek.
     Zapraszamy w przyszłym roku na kolejny Ptasi Piknik w pierwszy weekend października.

Jan Piotrowski, Nadleśnictwo Elbląg
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Czapka z nadrukiem
Ręcznik z haftem
POLO z HAFTEM
Polar z haftem