Środa 16-01-2019, imieniny Włodzimierza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Jagiellończyk to brzmi dumnie!

 
Elbląg, Jagiellończyk to brzmi dumnie! (fot. Anna Dembińska)
Rek

- Tu nauczono mnie logicznego i samodzielnego myślenia, a także wrażliwości społecznej. W tej szkole pracowali – a trzeba pamiętać, że były to lata 60. - odważni nauczyciele. Profesor Dymczak mówił nam o Katyniu, a na lekcji polskiego można było mieć własne zdanie. Jestem dumny z tego, że jestem absolwentem II LO – mówił podczas dzisiejszej (10 października) gali związanej z jubileuszem 70-lecia II Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu prof. chemii Janusz Rachoń. Inni absolwenci też podkreślali wyjątkowość swojego ogólniaka. Zobacz fotoreportaż.

Sala elbląskiego teatru wypełniła się dziś przed południem Jagiellończykami. Absolwenci różnych roczników: ci, którzy naukę w liceum rozpoczęli w roku 1945 czy 1946, ale i młodsi przybyli, by po latach spotkać się z kolegami z jednej ławki, nauczycielami, dyrektorami. - To szkoła z tradycjami, w murach której kształciły się pokolenia – powtarzano podczas uroczystej gali.
     - Teść, żona, córka oraz dwóch wiceprezydentów: Janusz Nowak i Bogusław Milusz to absolwenci II LO – mówił Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. - To szkoła, która łączy dziś tradycję z nowoczesnością. Życzę nauczycielom i dyrekcji dalszych sukcesów w spełnianiu misji, jaką jest edukacja młodego człowieka.
     Z okazji jubileuszu 70-lecia II LO nagrody prezydenckie otrzymały: dyrektor Agnieszka Jurewicz, a także jej koleżanki z dyrektorskiego pokoju: Renata Świąder i Agnieszka Rumak.
     A tak czasy licealne wspominał profesor chemii Janusz Rachoń: - Tu nauczono mnie logicznego i samodzielnego myślenia, a także wrażliwości społecznej. W tej szkole pracowali – a trzeba pamiętać, że były to lata 60. - odważni nauczyciele. Profesor Dymczak mówił nam o Katyniu, a na lekcji polskiego można było mieć własne zdanie. Jestem dumny z tego, że jestem absolwentem II LO.
     Z sentymentem „Jagiellończyka” wspomina również Monika Borzdyńska, dziennikarka, rzeczniczka prezydenta Jerzego Wilka, a obecnie pracownik biura Rady Miejskiej w Elblągu.
     - Oprócz okresu studiów, liceum to był najpiękniejszy czas w moim życiu. To za sprawą klimatu szkoły, nauczycieli – wskazywała dziś. - Nauczyłam się tutaj wiele i to dla mnie wielka nobilitacja być absolwentką II LO. Chciałabym podziękować tym, którzy we mnie uwierzyli, wychowawcom, a przede wszystkim pani Hani Pietras, która wkładała i nadal wkłada wiele serca w naukę. Uczyłam się w klasie o profilu biologiczno-chemicznym i chciałam studiować medycynę – kontynuowała Monika Borzdyńska. - Jednak wybrałam inną drogę, inny zawód, do którego też zostałam dobrze przygotowana. Zawsze będę wspominała tę szkołę z sentymentem i być może kiedyś będą się w niej uczyły moje córki.
     W gronie absolwentów II LO jest też córka byłego prezydenta Elbląga, a obecnie przewodniczącego Rady Miejskiej, Jerzego Wilka, która jest psychologiem klinicznym. - Pamiętam, jak z drżeniem serca chodziłem na wywiadówki, ale zawsze byłem mile rozczarowany – z uśmiechem przyznał Jerzy Wilk. - To świetna szkoła, a dzięki jej dyrektorem: Izabeli Babraj, Andrzejowi Korpackiemu i Agnieszce Jurewicz stała się najlepszą w mieście.

  Na jubileusz szkoły przybyli młodsi i starsi absolwenci (fot. AD) Na jubileusz szkoły przybyli młodsi i starsi absolwenci (fot. AD)

Uczniowie z roczników 1945 czy 46 podkreślali z kolei wielki wkład w rozwój II LO jego pierwszego dyrektora Bronisława Markiewicza. Były to czas, gdy szkoła ruszała po dramacie wojennym, miasto tonęło w gruzach, a uczniowie po naukę spieszyli jeszcze nie na ul. Królewiecką 42, a do budynku zajmowanego dziś przez Zespół Szkół Gospodarczych.
     Jubileusz 70-lecia II LO stał się okazją do przedwyborczej prezentacji kandydatów na posłów i senatorów. Z miejsca na mównicy skorzystali m.in. Jerzy Wcisła i Piotr Cieśliński z PO oraz Leonard Krasulski z PiS. Oczywiście składali życzenia absolwentom i kadrze pedagogicznej, chwalili osiągnięcia szkoły i chwalili jej szlachectwo, do którego zobowiązuje imię patrona, czyli Króla Kazimierza Jagiellończyka.
     Po gali, Jagiellończycy udali się do gmachu swojej szkoły, a wieczorem będą bawić się na Balu Absolwentów.
     
     

Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym jubileuszu szkoły
     
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • "Tu nauczono mnie logicznego i samodzielnego myślenia, a także wrażliwości społecznej" - święte słowa panie profesorze. Może gdyby nasz pan prezydent chodził do szkoły tej, to też nauczyłby się samodzielnego myślenia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 4
  (2015-10-10)
 • To smutne, że pani dyrektor stawia na rozgłos zapraszając wszystkie bardziej lub mniej znane osobistości nijak związane ze szkołą. Gdzie dawni dyrektorzy na przykład? Nie zostali ani specjalnie powitani ani nagordzeni, wyróżnieni, nawet zaproszeni na scenę. Trochę mijanie się z celem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  15 2
  Absolwentka(2015-10-10)
 • Kto nie był związany ze szkołą? Władze zaprasza się zawsze i zawsze przemawiają. To jest szkoła publiczna, więc ma swoich zwierzchników. Szkoła działa w środowisku i dla środowiska lokalnego. Dyrektorzy zostali wyróżnieni przez naszą panią dyrektor w przemówieniu, obecni byli podczas uroczystości. Mogli wystąpić tak samo jak absolwenci, którzy to pięknie zrobili. Pani dyrektor Babraj kroiła tort. A Korpacki jest absolwentem i dyrektorem innej szkoły -nie wystąpił nawet z innymi dyrektorami, bo zwyczajnie mu się nie chciało.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 5
  (2015-10-10)
 • Wszystko o czym z wielką klasą mówiła pani dyrektor poświęcone było historii szkoły jej poprzednikom, hołdowi tradycji i osobom tworzącym szkołę, podobnie jak przestawienie uczniów. Było pięknie i wzruszająco. Absolwentka chyba nie jest absolwentkom II LO i na gali raczej nie była. Fajnie się hejtuje anonimowo? Było wspaniale.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 5
  (2015-10-10)
 • Szkoła Muzyczna nie podlega miejskiemu Wydziałowi Edukacji, a Korpacki był zaproszony jako były dyrektor II LO , a nie obecny dyrektor muzycznej
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 1
  Kkkkkm(2015-10-10)
 • ,, Absolwentka chyba nie jest absolwentkom. ." O tempora o mores. Jeśli ukończyłeś(aś) II LO nie przyznawaj się do tego, bo to wstyd nie znać rodzimej ortografii. Powinno Ci się odebrać świadectwo maturalne.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 2
  (2015-10-10)
 • Krótka ta historia szkoły, która tylko dwóch dyrektorów miała, a trzeciego ma teraz. Wstyd, bo przez 70 lat to chyba było ich kilku, ale nie aż tak dużo, żeby nie można ich wymienić i uczcić chwilą ciszy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 3
  (2015-10-10)
 • Brakuje mi zdjęcia szkolnego chóru, który pięknie uświetnił tę uroczystość, zarówno w kościele, jak i w teatrze. Może warto dodać!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  uczestnik(2015-10-10)
 • łałłł, absolwenci - dwóch wiceprezydentów, cóż za znakomitości, a jakie osiągnięcia. Pan Nowak to rzeczywiście doświadczony samorządowiec, drugi - zostawię bez komentarza. Za to prof. Rachoń - szacunek
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 1
  (2015-10-10)
 • Naprawdę, a skąd takie wiadomości?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 1
  (2015-10-11)
 • Była i chwila ciszy za zmarłych, w tym niedawno zmarłego dyr. Przybycienia i wielokrotne wskazywanie wszystkich dyrektorów, choćby w przemówieniu dyrektorki. Markiewicz odmieniany był przez wszystkie przypadki
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 1
  (2015-10-11)
 • Pozbyto się dyr. Korpackiego ze szkoły w sposób obrzydliwy, więc wcale Mu się nie dziwię, że nie chciał przyjść.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 3
  (2015-10-11)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Autoryzowany Serwis Skoda Hadm Gramatowski.
Serwis i oryginalne części Audi
Serwis i oryginalne części Seat
Samochody używane HADM Gramatowski