Czwartek 15-11-2018, imieniny Alberta, Leopolda
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Jak głosować, by głos był ważny

Elbląg, Jak głosować, by głos był ważny fot. AD
Rek

W niedzielę (21 listopada) głosować będzie można od godziny 8 do 22. Idąc do komisji wyborczej, należy wziąć ze sobą dokumentem tożsamości (dowód, paszport, prawo jazdy). W zależności od miejsca zamieszkania, dostaniemy trzy lub cztery karty do głosowania w różnych kolorach.

Głosowanie w wyborach samorządowych, w porównaniu z innymi wyborami, jest najbardziej skomplikowane. Dlatego warto uważać, by nie popełnić błędu i oddać głos ważny.
     
     W Elblągu
     
W Elblągu wyborca otrzyma trzy karty do głosowania. Na białej karcie umieszczone będą listy kandydatów do Rady Miasta. Karta niebieska to karta z listą kandydatów do sejmiku wojewódzkiego. Natomiast na karcie różowej będą nazwiska kandydatów na prezydenta miasta, ułożone w kolejności alfabetycznej.
     Głosujemy, stawiając znak X w kratce przy nazwisku wybranego kandydata. Należy pamiętać, że na każdej karcie stawiamy tylko jeden znak X.
     
     W mniejszych miejscowościach
     
W mniejszych miejscowościach wyborca otrzyma cztery karty do głosowania. Na białej karcie umieszczone będą listy kandydatów do rad gmin lub rad miejskich. Na karcie żółtej znajdą się kandydaci do rad powiatów (w Elblągu żółtej karty nie będzie, bo tu radą powiatu jest rada gminy – Elbląg jest miastem na prawach powiatu).
     Trzecia karta to karta niebieska, z listą kandydatów do sejmiku wojewódzkiego. Na karcie różowej będą nazwiska kandydatów na wójta lub burmistrza, ułożone w kolejności alfabetycznej. I tu głosujemy, stawiając znak X w kratce przy nazwisku wybranego kandydata.
     Mieszkańcy gmin liczących do 20 tysięcy mieszkańców muszą jednak pamiętać, że w ich gminach wybory do rady gminy są większościowe – radnymi zostaną ci, którzy uzyskają najwyższe poparcie. Wyborcy z takich gmin mogą głosować na tylu kandydatów do rady gminy, ilu radnych jest wybieranych w danym okręgu wyborczym, i to z różnych list. Można też oddać głos na mniejszą liczbę kandydatów. Na karcie będzie informacja, ilu radnych wybieranych jest w okręgu, np. w okręgu pięciomandatowym na karcie będzie informacja, że można zagłosować maksymalnie na pięciu kandydatów.
     W gminach do 20 tys. mieszkańców na wszystkich innych kartach również stawiamy tylko jeden znak X – przy nazwisku wybranego kandydata.
     
     Cisza wyborcza
     
Od północy w piątek do godz. 22 w niedzielę obowiązuje cisza wyborcza. W tym czasie nie można już prowadzić czynnej agitacji wyborczej, tzn. organizować pochodów, manifestacji, rozdawać wyborcom ulotek, rozwieszać plakatów, nawoływać do głosowania na poszczególnych kandydatów. Za naruszenie ciszy wyborczej grożą konsekwencje finansowe. Za czynną agitację grozi grzywna w wysokości do 5 tys. zł. Większa kara grozi osobie, która podczas trwania ciszy wyborczej opublikuje wyniki sondaży wyborczych. Grzywna finansowa w tym przypadku może wynieść od 500 tys. zł do 1 mln zł.
     
Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • po co głosować, niech się sami wybierają te darmozjady!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  GOLONKA(2010-11-20)
 • olejcie te wybory!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  RADNY MIASTA(2010-11-20)
 • Popieram w 100 % -OLAĆ TE WYBORY !!! Co takiego oni nam dali że mają tyle kasy zarabiać???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-11-20)
 • władziEl raz wywalczonej nie oddamy. .ino nie wychodźta jutro z chałup!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  rwel(2010-11-20)
 • Tow. W. Gomółka powiedział na Plenum PZPR " Raz zdobytej władzy nie oddamy i nie pozwolimy się od niej odepchnąć przy pomocy jakiejś kartki papieru.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-11-20)
 • przy tworzeniu Tymczas. RząduJedn. Narod. tow. Gomułka (nie mylić z Gomółką kompozytorem renesansowym; ) powiedział tak: 'Nie obrażajcie się panowie, że my Wam tylko ofiarujemy miejsca w rządzie, takie, jakie sami uznamy za możliwe. Myśmy bowiem gospodarze (. .. ) Władzy raz zdobytej nie oddamy nigdy. (. .. ) Zniszczymy wszystkich bandytów reakcyjnych bez skrupułów. Możecie jeszcze krzyczeć, że leje się krew narodu polskiego, że NKWD rządzi Polską, lecz to nie zawróci nas z drogi. "
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  rwel(2010-11-20)
 • Niewiem, co mam juz myslec o tych wyborach, ,, ,?? wiecznie przed obiecanki, ,, a potem to jak zwykle nic, ,, nic, ,, bieda coraz wieksza, ,, wszystko drozeje, ,, a pracy nie ma, ,, o bezrobotnych to nikt nie mysli !!! a Ci, którzy pracują to tez za marne wynagrodzenie, i na jakie umowy ?? co nie którzy, ale przeciez to naszych radnych nie interesuje, ,, wazne ze oni maja sie dobrze, ,, pozdrawiam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-11-20)
 • lepiej w niedzielę iść na spacer z rodziną czy dziewczyną niż marnować czas na wybory po których zostanie tylko smród
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Belzebub(2010-11-20)
 • ja nie chce poprawnie glosować!!!! Idę tylko po to by była frekwencja niech wiedza darmozjady ze mam ich w pupie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-11-20)
 • kandydaci olewają ciebie po wyborach - ty olej wybory!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  CHUDA SŁONINKA(2010-11-20)
 • Dlaczego w Gdańsku zostały już policzone karty do głosowania, a Elbląg będzie je liczył dopiero jutro?????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  mali(2010-11-20)
 • W ordynacji wyborczej powinna nastąpić zmiana polegająca na regłosowaniu, tzn po upływie roku wybrany prezydent czy radny powinien zostać poddany ocenie. Jeżeli nie uzyska np 80% poparcia birących udział w regłosowaniu wyskakuje z funkacji. Na jego miejsce wchodzi następny z listy który miał największą ilość głosów. Po upływie następnych dwóch lat ponowna ocena. Jest to jedyny sposób na wymuszenie ich działań pozdrawiam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-11-20)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety z teksturą
Fototapety do siłowni/fitness club
Fototapety przestrzenne
Fototapety z dmuchawcami