Sobota 19-01-2019, imieniny Henryka, Mariusza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Jak Wisła szeroka, jak Wisła głęboka

 
Elbląg, Jak Wisła szeroka, jak Wisła głęboka O znaczeniu transportowym Wisły mówił prof. dr hab. Ryszard Rolbiecki (fot. AD)
Rek

Wisła - temat jak rzeka i w nim zanurzają się uczestnicy konferencji naukowej pt. „Dolna Wisła w dziejach Pomorza Gdańskiego do końca XVIII w.”, która dziś (15 listopada) odbywa się w Bibliotece Elbląskiej. O tym jak Wisła szeroka, długa i głęboka, o jej wciąż słabo wykorzystywanych możliwościach transportowych, o jej zaletach rekreacyjnych, ale także o zagrożeniu powodziowym, jakie niesie rozmawiają naukowcy z Torunia, Gdańska i Elbląga.

W roku 2017 przypada 550. rocznica pierwszego wolnego flisu na Wiśle. Po II. pokoju toruńskim Polska odzyskała panowanie nad całym żeglownym biegiem Wisły, co było impulsem do rozwoju gospodarczego i początkiem potęgi w Europie. W związku z przypadającą rocznicą Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2017 Rokiem Rzeki Wisły. Biblioteka Elbląska, chcąc wpisać się w ten szeroki jak rzeka temat, zorganizowała konferencję naukową pt. „Dolna Wisła w dziejach Pomorza Gdańskiego do końca XVIII w.”.
     - Organizując konferencję, chcemy nawiązać do tego historycznego zdarzenia i zwrócić uwagę na dziedzictwo kulturalne i naturalne, potencjał, znaczenie historyczne i gospodarcze Wisły w życiu Polski, ale też naszego regionu - argumentują pracownicy biblioteki.
     Z referatem inaugurującym konferencję wystąpił  prof. dr hab. Ryszard Rolbiecki z Uniwersytetu Gdańskiego. Mówił o Wiśle, jako o drodze wodnej i jej aktualnym znaczeniu transportowym. Marginalnym - jak wynikało z analizy profesora Rolbieckiego. Żeby tę sytuację poprawić i zbliżyć Wisłę do rzek z innych krajów Europy zachodniej, należałoby najpierw poprawić jej parametry.
     - Najgorszy odcinek to ten od Narwi do Płocka, gdzie koryto "zdziczałe", a odcinek zatorogenny - wskazywał prof. dr hab. Ryszard Rolbiecki. - Lepszy jest odcinek od Płocka do Włocławka, ale kolejny - do Solca Kujawskiego znowu fatalny. Rzeka ma tam zaledwie metr głębokości. Wisła dolna jest drogą wodną o niskich parametrach, w niewielki sposób wykorzystywaną w transporcie. Lepszą drogą jest Odra - zauważył profesor - jeśli chodzi o stan techniczny i wykorzystanie.
     A dla Wisły perspektywy są. Wystarczy spojrzeć jak rozwija się Port Gdański - podawał  przykłady prof. Rolbiecki.
     Póki co, w Polsce nakłady finansowe na drogi wodne to niespełna 1 proc. w porównaniu do transportu drogowego. W Niemczech to 10 procent.
     - Nasze drogi wodne spełniają więc minimalne wymagania - podsumował prelegent.
     - Drogi śródlądowe zostały trochę zaniedbane - przyznał prezydent Elbląga Witold Wróblewski. - Planowany przekop Mierzei Wiślanej pomoże to zmienić. My już tworzymy bazę nad Zalewem, nowoczesne mariny, która sprzyja rozwojowi turystyki i handlu.

  (fot. AD) (fot. AD)

Dziś z referatami w Bibliotece Elbląskiej wystąpili wybitni specjaliści od historii i kultury naszego regionu: prof. dr hab. Roman Czaja, prof. dr hab. Wiesław Długokęcki, prof. dr hab. Andrzej Groth, mgr Jakub Jagodziński, dr Marek Jagodziński, mgr Wacław Kulczykowski, prof. dr hab. Piotr Oliński, dr Julia Możdżeń. Nadzór merytoryczny nad konferencją sprawuje prof. dr hab. Wiesław Długokęcki.
     
     Konferencja odbyła się pod honorowym patronatem Sekretarza Stanu w MKiDN Jarosława Sellina, Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Artura Chojeckiego, Prezydenta Miasta Elbląga Witolda Wróblewskiego

     


     
     Patronem medialnym konferencji jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Serwis i oryginalne części Audi
Serwis i oryginalne części Volkswagen
Autoryzowany Serwis Citroen Hadm Gramatowski
Autoryzowany Serwis Skoda Hadm Gramatowski.