UWAGA!

Teraz ja - Jak załatać dziurę w budżecie miasta? (cz. 2)

 Elbląg, Na właścicieli czekają działki przy ul.: Chrobrego, Kruczej, Żurawiej i Sokolej
Na właścicieli czekają działki przy ul.: Chrobrego, Kruczej, Żurawiej i Sokolej (fot. Michał Skroboszewski)

Po przedstawieniu założeń programu naprawy finansów miasta przez prezydenta Witolda Wróblewskiego w elbląskich mediach pojawiło się wiele komentarzy krytycznych. Elblążanom przedstawione plany nie przypadły do gustu. Przedstawiam kolejną propozycję która pomoże uzdrowić elbląski budżet.

Miasto Elbląg posiada na sprzedaż wiele atrakcyjnych nieruchomości, które od dłuższego czasu nie mogą znaleźć nabywców. Działki przemysłowe, pod budownictwo jedno- i wielorodzinne, mieszkania oraz obiekty przemysłowe są bezskutecznie wystawiane w kolejnych przetargach.
       Doskonałym przykładem są działki pod budownictwo jednorodzinne na Modrzewinie, z których ani jedna nie znalazła nabywcy. Również działki położne bliżej centrum przy ul. Bolesława Chrobrego, Żurawiej, Sokolej i Kruczej nie zostały sprzedane w przetargach nieograniczonych, które odbyły się we wrześniu, listopadzie i grudniu ubiegłego roku. Z 25 działek z okolic ulicy Chrobrego, które zostały wystawione w tym roku tylko 3 znalazły nabywców.
       Główną przyczyną takiej sytuacji jest cena. Elblążanie którzy decydują się na budowę domu mając do wybory zakup działki w mieście za blisko 200 tys. albo zakup działki w niedalekiej odległości od miasta za 50-70 tys. decydują się na to drugie rozwiązanie. Dzięki takiemu zabiegowi za utrudnienie w postaci 10-15 minutowego dojazdu do centrum mają działkę oraz dom w stanie surowym.
       Kolejnym problemem jest sposób sprzedaży oraz brak reklamy ze strony urzędu miasta. Nie każdemu kupującemu odpowiada startowanie w przetargach, które raczej nie kojarzą się z czymś prostym łatwym i przyjemny. Również konieczność wpłacenia niekiedy wysokiego wadium nie ułatwia sprawy. Informacje o przetargach znajdują się na stronie urzędu miasta i trzeba się nieźle na klikać, następnie otworzyć plik w PDF w celu znalezienia informacji o wymarzonej działce. W tym samy czasie otwierając dowolną stronę lokalnego portalu informacyjnego, czy wyszukując biuro pośrednictwa nieruchomości w prosty sposób dotrzemy do informacji, umówimy się na obejrzenie interesującej nas nieruchomości czy nawet dokonamy rezerwacji.
       Miasto i co za tym idzie wszyscy mieszkańcy na tym tracimy. Po pierwsze miasto wyludnia się (nie tylko za sprawą emigracji zarobkowej). Wszyscy ci, którzy wybudowali swoje domy w Łęczu, Milejewie, Śierpinie, Przezmarku, Jegłowniku czy w jeszcze innych miejscowościach oczywiście nie są już mieszkańcami Elbląga. Po drugie podatek od nieruchomości nie jest wpłacany do miejskiej kasy, miasto traci również udział z wpływów z podatku dochodowego od osób fizycznych w wysokości 39,34%.
       Ratowanie budżetu to nie tylko nieprzemyślane działania w postaci cięć w oświacie czy sporcie, a raczej planowanie długoterminowe. Obniżenie cen działek oraz uproszczenie procedury może zniechęcić elblążan do ich zakupów poza granicami miasta. Zamiast 3 działek, nabywców znajdzie 10, a może jeszcze więcej. Elbląg będzie wyludniał się w mniejszym stopniu, do kasy miasta będzie wpłacane więcej podatku od nieruchomości oraz 39,34% z podatku dochodowego oprowadzanego od tych, którzy zdecydują się zostać a naszym pięknym mieście.
      
leming
Liczba publikacji: 2
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
  0 3

A moim zdaniem...

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama