UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Jedzcie i pijcie, ale bez przesady

 
Elbląg, W okresie świątecznym lepiej zachować umiar w jedzeniu i piciu, by nie szukać pomocy szpitalnej
W okresie świątecznym lepiej zachować umiar w jedzeniu i piciu, by nie szukać pomocy szpitalnej (fot. MS)
Reklama

Pan Zagłoba przekonywał, że warto łączyć wino z olejem, bo od tego „oleum w głowie przybywa”. Od samego spożywania oleju w głowie nie przybywa, ale łączenie alkoholu z tłuszczem może uchronić przed zgubnymi skutkami nadużywania procentów. Dzięki takiemu mariażowi (jak również zdrowemu rozsądkowi) można uniknąć wizyty na ostrym dyżurze. Podczas świąt bowiem ratunku w szpitalu szukają najczęściej właśnie ci, którzy przesadzili z trunkami oraz ofiary łakomstwa.

Święta w szpitalu to zawsze okres intensywnej pracy. Pozamykane są bowiem miejskie przychodnie zdrowia i szpital pozostaje jedynym miejscem, gdzie w razie potrzeby można udać się po ratunek.
       - W ubiegłym roku w samą tylko Noc Wigilijną do naszego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego trafiło ponad 70 pacjentów, w pierwszy i w drugi dzień świąt - ponad 150 - przypomina Anna Kowalska, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu. - Owszem, były to na ogół ofiary świątecznego łakomstwa, a także skutków nadużycia alkoholu (np. ostre stany zapalne trzustki czy pęcherzyka żółciowego), ale także złamania czy zwichnięcia kończyn czy urazy głowy.
       Równolegle ponad 200 kolejnych osób skorzystało wówczas z wizyt u lekarzy dyżurujących w ramach Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej.
       - Oprócz pacjentów ponoszących typowe konsekwencje "błędów dietetycznych" mieliśmy także ofiary wypadków drogowych - mówi Anna Kowalska. - Najwięcej przy okazji zbyt pospiesznych wyjazdów oraz powrotów na/ze świątecznych uroczystości.
       A gdzie po ratunek, gdy zachoruje mały elblążanin?
       - W czasie świąt czynna jest, oczywiście, nasza pediatria - uspokaja rzeczniczka szpitala. - I tak, jak w ubiegłym, roku spodziewamy się małych pacjentów głównie z biegunkami, gorączką, zapaleniem płuc. Podejrzewamy, że każdego świątecznego dnia naszej pomocy może potrzebować kilkanaścioro i więcej dzieci.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama