Niedziela 18-11-2018, imieniny Karoliny, Romana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Jest osada, a gdzie cmentarzysko?

Archeolodzy szukają miejsca - lub miejsc, w których po śmierci chowano mieszkańców Truso.

Wykopaliska na terenie wczesnośredniowiecznej osady w Janowie Pomorskim trwają od prawie miesiąca. W tym roku dołączyły do nich badania, które mają na celu zlokalizowanie towarzyszącego osadzie cmentarzyska - bądź cmentarzysk.
     - Zaczęliśmy od analizy zdjęć satelitarnych i lotniczych, starych map oraz porównania z podobnymi do Truso ośrodkami - mówi Mateusz Bogucki z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. - Trzeba wiedzieć, że tego typu osad było wokół Bałtyku około sześćdziesięciu, oczywiście o różnej wielkości i znaczeniu. Truso należało do ważniejszych. Analiza wszystkich danych pozwoliła na wytypowanie konkretnych miejsc, w których powinno znajdować się cmentarzysko - lub cmentarzyska. Truso było bowiem na tyle duże, że powinno mieć ich kilka. W szwedzkiej Birce zlokalizowano np. siedem bardzo dużych cmentarzysk.
     Już pierwsze oględziny terenu przyniosły interesujące rezultaty. - W jednym z miejsc odnaleźliśmy kilka przedmiotów, które ewidentnie wskazują, że było tam cmentarzysko - relacjonuje Mateusz Bogucki. - Problem w tym, że wstępnie jest ono datowane na VI, VII i VIII wiek, natomiast Truso powstało pod koniec wieku VIII. Inna sprawa, że np. na Polu Nowomiejskim w Elblągu, między grobami z typowo pruskim wyposażeniem, z VII i VIII wieku, były groby skandynawskie datowane na wiek IX i X. Jeśli chodzi o Truso, są jeszcze wzmianki z XIX-wiecznej prasy niemieckiej o znajdowaniu szkieletów, naczyń szklanych i ceramicznych w samym Janowie Pomorskim. Niestety, obecnie mieszkają tam ludzie i nie można tak po prostu rozkopać im ogródków. Badania będą więc kosztowne i jest to pewnie kwestia przyszłości.
     Mateusz Bogucki dodaje, że poszukiwania cmentarzyska będą kontynuowane. - Duża część terenu jest teraz niedostępna z powodu wysokiej, gęstej trawy. Myślę, że wrócimy tu jesienią i wiosną - usłyszeliśmy.
     
SZ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

optyk Elbląg, okulista Elbląg, badanie wzroku
OKULARY PRZECIWSŁONECZNE,
Okulary korekcyjne EVA MINGE
optyk Elbląg, okulista Elbląg, badanie wzroku