Niedziela 24-03-2019, imieniny Marka, Katarzyny
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Jest porozumienie w sprawie Wisły i… kanału przez Mierzeję

 
Elbląg, Jest porozumienie w sprawie Wisły i… kanału przez Mierzeję
Podpisywanie przez marszałków Listu w sprawie współpracy na rzecz MDW E40. W środku Marszałek Jacek Protas (fot. nadesłane)

Marszałkowie pięciu województw będą ze sobą współpracowali w sprawie przywrócenia warunków do żeglugi na Wiśle. Wśród nich jest też województwo warmińsko-mazurskie. Porozumienie w tej sprawie dotyczy także poparcia dla idei budowy kanału przez Mierzeję.

Międzynarodowa Droga Wodna E 40 (MDW E40) łączy ze sobą porty trójmiejskie Wisłą z Warszawą i dalej przez Białoruś i Ukrainę biegnie aż do Morza Czarnego. Podczas Sejmiku Żeglugi Śródlądowej, który w 2013 roku odbył się w Elblągu zostało podpisane porozumienie na rzecz współpracy w rozwijaniu tej drogi wodnej.
     - Wisła, która jest częścią MDW E40 nie leży wprawdzie w obrębie naszego województwa, ale jej wykorzystanie dla transportu wodnego ma ogromne znaczenie dla Zalewu Wiślanego i rozwoju portu w Elblągu – stąd nasza aktywność na rzecz wykorzystania walorów tej rzeki – wyjaśnia Marszałek Jacek Protas.
     29 listopada w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą został podpisany list intencyjny w sprawie wspólnych działań nad rewitalizacją polskiego odcinka MDW E40. Porozumienie obejmuje poparcie dla dwóch kierunków działań wykraczających poza samą Wisłę. Jednym jest współpraca ze partnerami z Białorusi i Ukrainy, drugim budowa kanału przez Mierzeję.
     - Kanał przez Mierzeję ma ogromne znaczenie dla Wisły. Mamy dokumenty prognostyczne, które mówią o popycie na przewozy transportowe na Wiśle w wielkości ok. 4, 5 mln ton rocznie, które po wybudowaniu kanału przez Mierzeję wzrastają do pułapu 5, 5 mln ton. Dodatkowo otwiera się nowy, perspektywiczny kierunek transportowy. To wymiernie podnosi opłacalność inwestowania w przewozy na Wiśle i budowę samego kanału przez Mierzeję – wyjaśnia Jerzy Wcisła, dyrektor Biura Regionalnego w Elblągu. Jerzy Wcisła jest przedstawicielem marszałka w zespołach działających na rzecz międzynarodowych dróg wodnych w Polsce.
     Województwo warmińsko-mazurskie jest związane porozumieniami na rzecz rozwoju dróg wodnych w Polsce z sześcioma województwami: lubuskim, wielkopolskim, lubelskim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim i pomorskim.
     - Wszystkie porozumienia naszego województwa, dotyczące rozwoju dróg wodnych w Polsce, zakładają budowę kanału przez Mierzeję. To naturalny warunek naszego zaangażowania w tą sprawę. Kanałowi potrzebne są żeglowne rzeki, rzekom potrzebny jest kanał i wszyscy tą zależność dostrzegają – mówi Jacek Protas.
Jolanta Małkowska, Biuro regionalne Urzędu Marszałkowskiego w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Domena funkcyjna .com.pl
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok (bez czytnika)
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata Mini
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok