Środa 19-12-2018, imieniny Dariusza, Urbana
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Jeszcze gorzej

Elbląg, Jeszcze gorzej II LO (fot. Paweł Serocki).

Przed rokiem, gdy ukazał się doroczny Ogólnopolski Ranking Szkół Średnich dziennika „Rzeczpospolita” i miesięcznika „Perspektywy”, naszemu tekstowi nadaliśmy tytuł „Nas tam raczej nie szukajcie”. Dwa czasopisma opublikowały właśnie nowy ranking i tytuł, niestety, z czystym sumieniem można powtórzyć. Jeżeli coś się zmieniło, to na gorsze.

Tegoroczny jest już dziewiątym rankingiem szkół ponadgimnazjalnych „Rzeczpospolitej” i „Perspektyw”. Ponownie zwyciężyło w nim XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie (czwarty rok z rzędu). I ponownie trudno dostrzec istnienie Elbląga na edukacyjnej mapie kraju.
     „O pozycji szkoły w rankingu decydują sukcesy uczniów w ogólnopolskich olimpiadach przedmiotowych w 2006 roku - wyjaśniają twórcy rankingu. - Laureaci olimpiad są liczeni podwójnie (w stosunku do finalistów). Szkoły są premiowane za udział w każdej z 30 olimpiad, a sukcesy szkół mierzy się proporcjonalnie do liczby uczniów. W rankingu uwzględniliśmy szkoły, które miały co najmniej dwóch laureatów lub finalistów.”
     Wskaźnik rankingowy był wyliczany według wzoru: W = (2 x L = F) x O/U, w którym W oznacza wskaźnik sukcesu, L to liczba uczniów danej szkoły, którzy uzyskali tytuł laureata, F to liczba uczniów danej szkoły, którzy uzyskali tytuł finalisty, O to liczba olimpiad, w których uczniowie danej szkoły zdobyli tytuł laureata lub finalisty, U to liczba uczniów danej szkoły w roku szkolnym 2004/2005.
     Dlaczego takie akurat obrano kryterium, wyjaśnia przewodniczący Kapituły Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych 2007 prof. Tomasz Borecki, rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego: - Bardzo trudno ustalić miarodajne kryteria, gdy trzeba wyłonić najlepsze spośród setek szkół. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na matematyczny wzór, w którym braliśmy pod uwagę laureatów i finalistów trzydziestu ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych. Zła szkoła nie dorobi się olimpijczyków, a jeśli już, to na pewno niezbyt często. Olimpijczycy odnoszą sukcesy tam, gdzie mają wsparcie - dobrych nauczycieli, życzliwą atmosferę, dostęp do pomocy naukowych. A właśnie to powinna zapewniać dobra szkoła.
     W tegoroczny rankingu zwyciężyło XIII LO w Szczecinie (podobnie jak przed rokiem) - 4,0755 pkt. Szkoła ta miała w ubiegłym roku 31 finalistów i 20 laureatów olimpiad. Drugie jest III LO w Gdyni (również jak przed rokiem) - 1,9190 pkt. Trzecie miejsce uzyskało XIV LO we Wrocławiu (przed rokiem 7.) - 1,8421 pkt.
     Najlepszą szkołą Warmii i Mazur zostało II LO w Olsztynie. Zajęło 28. pozycję (przed rokiem 47.), uzyskując 0,2606 pkt.
     A jak wypada elbląska oświata? Przed rokiem w rankingu sklasyfikowano tylko dwie nasze szkoły: I LO (175. miejsce, trzech finalistów) i II LO (226. miejsce; jeden laureat, jeden finalista).
     W tym roku jest jeszcze gorzej. W rankingu uwzględniono tylko jedną elbląską szkołę, która nieco poprawiła swoją pozycję. Jest nią II Liceum Ogólnokształcące - 222. miejsce; 0,0115 pkt.; jeden laureat i jeden finalista. Dało to szkole 8. miejsce w województwie. Wyżej są licea z Olsztyna (trzy), Kętrzyna, Nowego Miasta Lubawskiego, Iławy i Ełku.
     W rankingu znalazło się łącznie 18 szkół z naszego województwa: Pięć z Olsztyna, dwie z Kętrzyna, po jednej - z Nowego Miasta, Iławy, Ełku, Dobrego Miasta, Małdyty, Białej Piskiej, Ostródy, Gródków, Biskupca i Bartoszyc. No i elbląskie II LO.
     
     Na podstawie publikacji „Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych 2007” „Rzeczpospolitej” i „Perspektyw”.
     
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • mle hle hle he.... i co cieniaski z I LO? Minki porzedly?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  absolwentka II LO(2007-01-23)
 • A gdzie jest to obecnie najbardziej elitarne LO (I) w Elblągu.Może jest tylko dla elit, a nie dla zdolnej i ambitnej młodzieży.A może brak ambitnego grona pedagogicznego. szkoda
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  absol."86(2007-01-23)
 • No ... bardzo źle mi z powodu, że w rankingu nie ma mojej szkoły (I LO)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  emikae(2007-01-23)
 • do I LO nie chodza ludzie!!to sa cyborgi!!oni stosuja zasade 3xZ tzn: zakuc zaliczyc zapomniec!znam kilka osob z ILO z nimi sie nie da normalnie gadac sa jacys dziwni!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  edusek pornusek(2007-01-23)
 • Taki sposób oceniania szkół był dobry przy starej maturze. Obecnie kiedy matura jest taka sama w całym kraju a sposób jej oceny nie pozostawia oceniającym pola do popisu, jedynym kryterium oceny szkoły powinna być srednia z matur.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  MaRS(2007-01-23)
 • A tak na prawdę w tych zwykłych liceach, to nie szkoły jako placówki pracują na sukcesy, tylko ambitni uczniowie samodzielnie. Także ten ranking jest jeszcze bardziej wypaczony.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Normalny(2007-01-23)
 • I tak Mechanik jest najlepszy!!!;D;D;D I zawsze był ;D;D;D Pozdro
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Z***** - Absolwent 2006 ;D(2007-01-23)
 • Nie zmieściliśmy się w rankingu? Eeeee, to na pewno ranking niedobry.....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2007-01-23)
 • te rankingi i tak śa nieobiektywne, wybitne jednostki same sie przygotowują do rywalizacji, szkoła ma tu niewiele do tego, a obiektywnym aktualnie miernikiem jest srednia szkoły z matury, a w Elblągu ma najniższą 5 LO oraz 4i6
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  zxccxz(2007-01-23)
 • To ze ILO jedzie na opinii sprzed lat kilkunastu to jasne! Kadra coraz gorsza, lamanie praw ucznia np. nauczyciele oddają prace klasowe po miesiącu, uczeń nie może jej nawet poprawić bo nie ma kiedy, ocenę na semestr dowiaduje się 2 dni przed końcem semestru, to kiedy ma ja poprawić? A najzabawniejsze jest ze nauczyciele ze szkol srednich nakazują uczniom mówić do siebie PANI/PANIE profesorze!!! To w naszych szkołch mamy wysoko wykształconą kadrę! Sami profesorzy! A na uczelniach Wyższych są zdegradowani do poziomu mgr, bo tam juz nikt do nich nie powie psorze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  SzukającySprawiedliwości(2007-01-23)
 • Jak na Uniwersytecie mówimy do magistra profesorze, to się uśmiecha :) i mówi że do profesora to mu SPORO BRAKUJE. To co mi się podoba w szkolnictwie wyższym to to że prowadzący zajęcia są ubrani "pod krawat", od razu czuje się respekt do takiego człowieka :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Tomaaaa(2007-01-23)
 • przeciez i tak polowa z was skonczy na baltyckiej janskim albo pwsz ,wiec copalczecie, jakie szkoly "wyzsze" takie srednie tu na wsi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2007-01-23)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Serwis i Części VW - HADM Gramatowski
Samochody używane HADM Gramatowski
Citroen HADM Gramatowski już otwarty!
Oryginalne części Peugeot - HADM Gramatowski