UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Językowo na plus, geometria słabo

 
Elbląg, Językowo na plus, geometria słabo
(fot. AD, arch. portEl)
Reklama

Do gimnazjów na terenie całej Polski trafiły już wyniki testów gimnazjalnych, które uczniowie pisali pod koniec kwietnia. Egzamin składał się z trzech części: humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej oraz z języka obcego na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Które zadania wypadły najlepiej, a które sprawiły uczniom najwięcej kłopotu?

Jak podaje Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży uczniowie – w części humanistycznej - bardzo dobrze poradzili sobie z zadaniami takimi, jak: umiejętność odbioru tekstu kultury i wykorzystanie zawartych w nim informacji, a w części matematyczno-przyrodniczej z umiejętnością opisywania za pomocą wyrażeń algebraicznych związków między różnymi wielkościami czy odczytywaniem danych z tabeli.
       Uczniowie przystępujący do egzaminu z języka obcego nie mieli najmniejszych problemów z zadaniami z zakresu rozumienia ze słuchu oraz z rozumieniem tekstów pisanych. Największą trudność sprawiły gimnazjalistom zadania sprawdzające funkcjonalne wykorzystanie wiadomości z zakresu świadomości językowej czy te dotyczące chronologii historycznej.
       W matematyce zdecydowanie najgorzej wypadły zadania z geometrii, z kolei z fizyki - zadania z zastosowaniem do obliczeń związku między masą, gęstością i objętością ciała stałego.
       Jak z egzaminem poradzili sobie uczniowie elbląskich gimnazjów? Z języka polskiego uzyskali średnio 68 procent, z wiedzy o społeczeństwie - 58 proc., z matematyki - 48 proc., z przedmiotów przyrodniczych - 52 proc., a z angielskiego - 70 proc. (wersja podstawowa).
       - W tej chwili we wszystkich szkołach trwają analizy i porównania. Z pewnością wyciągniemy z tego wnioski, które przedstawię radzie pedagogicznej – mówi Andrzej Korpacki, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu. - Nie pytałem jeszcze gimnazjalistów, jak oceniają swoje wyniki, ponieważ czas zbliżającego się końca roku szkolnego jest bardzo gorącym okresem, a po drugie jest to kwestia bardzo indywidualna. Natomiast biorąc pod uwagę ogólne wyniki naszej szkoły - w porównaniu do innych w Elbląga oraz w kraju - są one zdecydowanie lepsze od średniej. W indywidualnych przypadkach można uznać, że uczniów stać było na więcej. Musimy jednak uwzględnić specyfikę naszej szkoły i mocne obłożenie obowiązkami. Mimo wszystko wielu z nich uzyskało wyniki submaksymalne i maksymalne więc jesteśmy z tego bardzo zadowoleni. Patrząc na wyniki egzaminu z języka polskiego - kontynuuje dyrektor Korpacki - to w stosunku do kraju jest to różnica na plus, która wynosi dokładnie 14,5 proc. Jeżeli język polski mamy na poziomie 83,5 proc to uważam, że jest to naprawdę bardzo wysoki wynik. Co do matematyki, na którą wszyscy narzekali to różnica jest na naszą korzyść kilkunastu procent, więc też nie jest źle, a średnią przekraczającą 60 proc. - w naszym przypadku - możemy uznać za zadowalającą - cieszy się dyrektor szkoły muzycznej. - Język angielski, jak wszędzie, poszedł znakomicie. Na poziomie rozszerzonym zdarzył nam się wynik 100 proc., a na podstawowym jest ich nawet kilka. Tę część egzaminu w całym kraju ocenia się bardzo dobrze. Reasumując, nasi uczniowie, jak co roku, stanęli na wysokości zadania, ale na pogłębioną analizę przyjdzie jeszcze czas - zapowiada. - Wtedy też przedstawimy uczniom swoje uwagi, pokażemy, które konkretnie zadania poszły lepiej, które gorzej i damy im wskazówki do pracy na przyszłość. Część matematyczno-przyrodniczą trzeba rozpatrywać bardziej szczegółowo, ponieważ są w niej elementy geografii, fizyki czy biologii
       - Cały czas czekamy na zestawienia z OKE, które otrzymamy pod koniec czerwca, jednak mamy już wyniki procentowe i są one bardzo dobre - mówi Agnieszka Jurewicz, dyrektor Gimnazjum nr 3 w Elblągu. - Robiliśmy różne zestawienia, mamy także wiedzę na temat średnich krajowych i wojewódzkich, i wyniki naszych uczniów są znacznie powyżej średniej.
       Szczegółowe informacje dotyczące wyników tegorocznego egzaminu gimnazjalnego będą dostępne w sprawozdaniu, które Okręgowa Komisja Egzaminacyjna opublikuje na swojej stronie internetowej 21 sierpnia.
      
Agnieszka Pawowicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • nie z wiedzy o społeczeństwie, a z historii i wiedzy o społeczeństwie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 1
  (2017-06-20)
 • Wojewodo prosimy o likwidację powiatów!!!!! szkoda kasy na tych leserów!!!! Dać kasę do gmin i będzie ok!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 2
  (2017-06-20)
 • angielski im wystarczy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 1
  (2017-06-20)
 • Pan Korpacki zapomniał dodać, że ma wybranych uczniów w swojej szkole, a jego klasy liczą po kilku uczniów, którym zależy na nauce, więc jak można porównywać tę szkołę np z gimnazjami rejonowymi?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 1
  (2017-06-20)
 • O zdanie zapytano dwa gimnazja, które nie borykają się z problemami rejonowych szkół tak bardzo jak inne. To tak jak porownuje się matury z ogolniakow i techników. W LO dzieci wybrane. Zobaczcie punkty dodane i przyrost wiedzy, a nie wyniki. Bo jak dziecko miało zawsze 5 i 6 no to chyba żadna nowość ,że poradzi sobie z testem, lepiej niż dzieci tzw. trójkowe. Kiedyś wszystkie były rejonowe, nie wybrane, to i porównywanie było miarodajne. Matematyką sie nie popisali w tym roku także i pewnie tak zostanie już do matury. Zaraz wyniki matur . Zapewne będzie ta sama śpiewka. Trzeba się cieszyć z wyników dzieci, które może nie zawsze piątkowe, poradziły sobie z testem gimnazjalnym, a nie cieszyć się z oczywistego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 1
  Samo_zycie(2017-06-20)
 • A jak poszło w całym powiecie, szkoły z okolic mocno odstają od Elbląga?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  Ale(2017-06-20)
 • bo uczą wkuwania na pamięć, a nie kreatywnego myślenia. Dlatego są takie wyniki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  kierowcabombowca(2017-06-21)
 • A kto broni rejonówce dobrze uczyć. Samochody też wszyscy chcecie mieć jednakowe, czyli najlepiej fiaty, bo znajomo brzmią
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 0
  (2017-06-21)
Reklama