Środa 14-11-2018, imieniny Emila, Wawrzyńca
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

JPK VAT za styczeń do 27 lutego

 
Elbląg, JPK VAT za styczeń do 27 lutego fot. arch. AD
Rek

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu – w ramach wspierania podatników w prawidłowym wywiązywaniu się z obowiązków podatkowych w zakresie tzw. Jednolitego Pliku Kontrolnego – uprzejmie informuje, że 27 lutego 2017 r. upływa termin na przekazanie do Ministra Finansów, bez wezwania organu podatkowego, informacji za styczeń 2017 r. o prowadzonej ewidencji zakupu i sprzedaży VAT (JPK_VAT) (o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r. poz. 710, z późn. zm.)).

Zgodnie z ustawą Ordynacja podatkowa obowiązek przekazywania plików JPK_VAT dotyczy osób prawnych, jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej oraz osób fizycznych, którzy prowadzą księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych. Realizacja tego obowiązku powinna nastąpić za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej, o której mowa w art. 193a § 2 ww. ustawy, na zasadach dotyczących przesyłania ksiąg podatkowych lub ich części określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 193a § 3, za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, wskazując miesiąc, którego ta informacja dotyczy.
     
     Za miesiąc styczeń 2017 r. termin przesłania pliku JPK_VAT upływa 27 lutego 2017 r.
     
     Obowiązek złożenia comiesięcznego pliku JPK_VAT od 1 lipca 2016 r. dotyczy dużych przedsiębiorców, a od 1 stycznia 2017 r. obowiązkiem tym zostali również objęci mali i średni przedsiębiorcy.
     
     Natomiast mikroprzedsiębiorcy będą objęci tym obowiązkiem dopiero od 1 stycznia 2018 r.
     
     Przyporządkowanie poszczególnych podmiotów do wskazanych kategorii przedsiębiorców następuje zgodnie z art. 104-106 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2016 r., poz. 1829 z późn. zm.).
     
     Jak ustalić status przedsiębiorcy
     W celu zakwalifikowania przedsiębiorcy do kategorii mikro, małego lub średniego, wystarczy, by przesłanki określone dla danej kategorii przedsiębiorców w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej (dalej USDG) spełniał w jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych. Przesłanki decydujące o zakwalifikowaniu do danej kategorii przedsiębiorców, tj. średnioroczne zatrudnienie oraz przekroczenie danego poziomu osiągniętego obrotu netto lub sumy aktywów bilansu muszą być spełnione łącznie.
     Zgodnie z art. 104 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej za mikroprzedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
     1. zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
     2. osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.
     To oznacza, że jeżeli w jednym roku średnioroczne zatrudnienie wynosi mniej niż 10, a w drugim roku jest wyższe – przedsiębiorca może być uznany za mikroprzedsiębiorcę, przy założeniu, że w pierwszym roku nie przekracza jednego z ww. parametrów finansowych. W konsekwencji, przekroczenie stanu zatrudnienia lub przekroczenie parametrów finansowych tylko w jednym roku obrotowym nie powoduje utraty ww. statusu przedsiębiorcy.
     W przypadku przesłanek wskazanych w USDG, zamiast badania osiągniętego rocznego obrotu netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych, można alternatywnie wziąć pod uwagę sumę aktywów bilansu przedsiębiorcy sporządzonego na koniec jednego z dwóch ostatnich lat obrotowych.
     Średnioroczne zatrudnienie pracowników i obrót określone w USDG przelicza się w odniesieniu do dwóch ostatnich lat obrotowych. Lata obrotowe określa się zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości w odniesieniu do konkretnej sytuacji przedsiębiorcy. W większości przypadków lata te pokrywają się z latami kalendarzowymi. Jeśli lata kalendarzowe i obrotowe pokrywają się, to dla określenia statusu przedsiębiorcy w 2017 r. (jako mikroprzedsiębiorcy, małego lub średniego przedsiębiorcy) bierze się pod uwagę lata 2015 i 2016. Średnioroczne zatrudnienie określa się w przeliczeniu na pełne etaty.
     
     Przykład:
     Przedsiębiorca, który w 2015 r. zatrudniał dziewięciu pracowników i miał obrót 1,9 mln euro, a suma jego aktywów wyniosła 1,1 mln euro, natomiast w 2016 r. zatrudniał już 11 osób, a obrót wynosił 2,1 mln euro jest mikroprzedsiębiorcą.
     Niedopełnienie obowiązku złożenia pliku JPK_VAT w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, może zostać potraktowane jako naruszenie obowiązków podatkowych i skutkować podjęciem przez właściwy urząd skarbowy czynności wyjaśniających oraz zainicjowaniem procedur przewidzianych w Kodeksie karnym skarbowym.
Aneta Dziemidowicz, Urząd Skarbowy w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • cyt. : Realizacja tego obowiązku powinna nastąpić za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej, o której mowa w art. 193a § 2 ww. ustawy, na zasadach dotyczących przesyłania ksiąg podatkowych lub ich części określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 193a § 3" Czy ktoś coś z tego rozumie? Jestem szewcem, mam serce do naprawy butów lecz z tego bełkotu nic nie rozumiem. To jest smutne.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  szewc.(2017-02-19)
 • to już nie wystarczy, by sumiennie płacić podatki. Czekam tylko na obowiązkowe szczepienia dla przedsiębiorców i ujednolicenie godzin spożywania posiłków.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  szkodasłów(2017-02-19)
 • już to widzę: początek roku 2018r totalna rozpierducha. Trzeba być bardzo, ale to bardzo optymistą aby myśleć o himalajach jak się ma problem z Górą Chrobrego. Przecież problemem jest wypełnienie pita ( w wielu przypadkach). Nie wspomnę o podpisie elektronicznym potrzebnym do realizacji tego obowiązku. Ja księgowa z 25 stażem pracy mam problem z realizacją tego obowiązku. .. Już widzę oczami wyobraźni, jak sklepikarze, fryzjerzy, handlarze z rynku wysyłają JPK.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  Janinka(2017-02-19)
 • muszę wysłać informację o prowadzonej ewidencji - to co ta informacja ma zawierać kolor długopisu którym piszę????? o co tu chodzi?????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  bomjiezaraztrafi...(2017-02-19)
 • niech US przekaże środki elektroniczne na przesłanie czegoś tam, czegoś tam, rozbój na Suwerenie za pomocą elektroniki
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  szuwarens(2017-02-20)
 • Jak się ma dobry program do księgowania, to nie trzeba panikować. Mam małą firmę i jeszcze pod koniec tamtego roku kupiłem symfonię z myślą o tworzeniu jednolitych plików. Potrenowałem trochę, a i uspokaja mnie świadomość, że mam funkcję sprawdzenia poprawności pliku przed wysłaniem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 1
  KaroleM(2017-02-21)
 • HeHe Dobry program do księgowości :) Ja księgowość prowadzę dobrym długopisem całkowicie ręcznie na papierze. Nie jest to zabronione. Mam kasę fiskalną. Jaki sens ma zmuszanie mnie do wklepywania danych w komputer (którego mogę nie mieć, bo nie ma obowiązku posiadania takiego sprzętu) i przesyłania ich do ministerstwa jakiegoś tam? Taka prymitywna (w naszym mniemaniu) Bułgaria wszystkie kasy fiskalne ma podpięte pod bezprzewodowy internet i na bieżąco dane z tych urządzeń transmitowane są do organów skarbowych. Dzięki temu rozwiązaniu mali podatnicy nie muszą prowadzić rozbudowanych ewidencji i biegać 3x w miesiącu do urzędu skarbowego. I kto jest prymitywny? Pytam, do czego te nasze kasy fiskalne służą? To tak, jak mieć samochód, trzymać go w garażu i raz w tygodniu uruchamiać silnik na 5 minut. Śmieszny kraj :/
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2018-02-19)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia, a aneks kuchenny
Kuchnia nowoczesna II
RTV + SZAFA
Kuchnia klasyczna