UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

JPK VAT za styczeń do 27 lutego

 
Elbląg, JPK VAT za styczeń do 27 lutego
fot. arch. AD

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu – w ramach wspierania podatników w prawidłowym wywiązywaniu się z obowiązków podatkowych w zakresie tzw. Jednolitego Pliku Kontrolnego – uprzejmie informuje, że 27 lutego 2017 r. upływa termin na przekazanie do Ministra Finansów, bez wezwania organu podatkowego, informacji za styczeń 2017 r. o prowadzonej ewidencji zakupu i sprzedaży VAT (JPK_VAT) (o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r. poz. 710, z późn. zm.)).

Zgodnie z ustawą Ordynacja podatkowa obowiązek przekazywania plików JPK_VAT dotyczy osób prawnych, jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej oraz osób fizycznych, którzy prowadzą księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych. Realizacja tego obowiązku powinna nastąpić za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej, o której mowa w art. 193a § 2 ww. ustawy, na zasadach dotyczących przesyłania ksiąg podatkowych lub ich części określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 193a § 3, za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, wskazując miesiąc, którego ta informacja dotyczy.
      
       Za miesiąc styczeń 2017 r. termin przesłania pliku JPK_VAT upływa 27 lutego 2017 r.
      
       Obowiązek złożenia comiesięcznego pliku JPK_VAT od 1 lipca 2016 r. dotyczy dużych przedsiębiorców, a od 1 stycznia 2017 r. obowiązkiem tym zostali również objęci mali i średni przedsiębiorcy.
      
       Natomiast mikroprzedsiębiorcy będą objęci tym obowiązkiem dopiero od 1 stycznia 2018 r.
      
       Przyporządkowanie poszczególnych podmiotów do wskazanych kategorii przedsiębiorców następuje zgodnie z art. 104-106 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2016 r., poz. 1829 z późn. zm.).
      
       Jak ustalić status przedsiębiorcy
       W celu zakwalifikowania przedsiębiorcy do kategorii mikro, małego lub średniego, wystarczy, by przesłanki określone dla danej kategorii przedsiębiorców w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej (dalej USDG) spełniał w jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych. Przesłanki decydujące o zakwalifikowaniu do danej kategorii przedsiębiorców, tj. średnioroczne zatrudnienie oraz przekroczenie danego poziomu osiągniętego obrotu netto lub sumy aktywów bilansu muszą być spełnione łącznie.
       Zgodnie z art. 104 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej za mikroprzedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
       1. zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
       2. osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.
       To oznacza, że jeżeli w jednym roku średnioroczne zatrudnienie wynosi mniej niż 10, a w drugim roku jest wyższe – przedsiębiorca może być uznany za mikroprzedsiębiorcę, przy założeniu, że w pierwszym roku nie przekracza jednego z ww. parametrów finansowych. W konsekwencji, przekroczenie stanu zatrudnienia lub przekroczenie parametrów finansowych tylko w jednym roku obrotowym nie powoduje utraty ww. statusu przedsiębiorcy.
       W przypadku przesłanek wskazanych w USDG, zamiast badania osiągniętego rocznego obrotu netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych, można alternatywnie wziąć pod uwagę sumę aktywów bilansu przedsiębiorcy sporządzonego na koniec jednego z dwóch ostatnich lat obrotowych.
       Średnioroczne zatrudnienie pracowników i obrót określone w USDG przelicza się w odniesieniu do dwóch ostatnich lat obrotowych. Lata obrotowe określa się zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości w odniesieniu do konkretnej sytuacji przedsiębiorcy. W większości przypadków lata te pokrywają się z latami kalendarzowymi. Jeśli lata kalendarzowe i obrotowe pokrywają się, to dla określenia statusu przedsiębiorcy w 2017 r. (jako mikroprzedsiębiorcy, małego lub średniego przedsiębiorcy) bierze się pod uwagę lata 2015 i 2016. Średnioroczne zatrudnienie określa się w przeliczeniu na pełne etaty.
      
       Przykład:
       Przedsiębiorca, który w 2015 r. zatrudniał dziewięciu pracowników i miał obrót 1,9 mln euro, a suma jego aktywów wyniosła 1,1 mln euro, natomiast w 2016 r. zatrudniał już 11 osób, a obrót wynosił 2,1 mln euro jest mikroprzedsiębiorcą.
       Niedopełnienie obowiązku złożenia pliku JPK_VAT w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, może zostać potraktowane jako naruszenie obowiązków podatkowych i skutkować podjęciem przez właściwy urząd skarbowy czynności wyjaśniających oraz zainicjowaniem procedur przewidzianych w Kodeksie karnym skarbowym.
Aneta Dziemidowicz, Urząd Skarbowy w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem (od najstarszych opinii)
Pokazuj od
najnowszych
Pokazuj od budzących
największe emocje
 • cyt. : Realizacja tego obowiązku powinna nastąpić za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej, o której mowa w art. 193a § 2 ww. ustawy, na zasadach dotyczących przesyłania ksiąg podatkowych lub ich części określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 193a § 3" Czy ktoś coś z tego rozumie? Jestem szewcem, mam serce do naprawy butów lecz z tego bełkotu nic nie rozumiem. To jest smutne.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  szewc.(2017-02-19)
 • to już nie wystarczy, by sumiennie płacić podatki. Czekam tylko na obowiązkowe szczepienia dla przedsiębiorców i ujednolicenie godzin spożywania posiłków.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  szkodasłów(2017-02-19)
 • już to widzę: początek roku 2018r totalna rozpierducha. Trzeba być bardzo, ale to bardzo optymistą aby myśleć o himalajach jak się ma problem z Górą Chrobrego. Przecież problemem jest wypełnienie pita ( w wielu przypadkach). Nie wspomnę o podpisie elektronicznym potrzebnym do realizacji tego obowiązku. Ja księgowa z 25 stażem pracy mam problem z realizacją tego obowiązku. .. Już widzę oczami wyobraźni, jak sklepikarze, fryzjerzy, handlarze z rynku wysyłają JPK.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  Janinka(2017-02-19)
 • muszę wysłać informację o prowadzonej ewidencji - to co ta informacja ma zawierać kolor długopisu którym piszę????? o co tu chodzi?????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  bomjiezaraztrafi...(2017-02-19)
 • niech US przekaże środki elektroniczne na przesłanie czegoś tam, czegoś tam, rozbój na Suwerenie za pomocą elektroniki
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  szuwarens(2017-02-20)
 • Jak się ma dobry program do księgowania, to nie trzeba panikować. Mam małą firmę i jeszcze pod koniec tamtego roku kupiłem symfonię z myślą o tworzeniu jednolitych plików. Potrenowałem trochę, a i uspokaja mnie świadomość, że mam funkcję sprawdzenia poprawności pliku przed wysłaniem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 1
  KaroleM(2017-02-21)
 • HeHe Dobry program do księgowości :) Ja księgowość prowadzę dobrym długopisem całkowicie ręcznie na papierze. Nie jest to zabronione. Mam kasę fiskalną. Jaki sens ma zmuszanie mnie do wklepywania danych w komputer (którego mogę nie mieć, bo nie ma obowiązku posiadania takiego sprzętu) i przesyłania ich do ministerstwa jakiegoś tam? Taka prymitywna (w naszym mniemaniu) Bułgaria wszystkie kasy fiskalne ma podpięte pod bezprzewodowy internet i na bieżąco dane z tych urządzeń transmitowane są do organów skarbowych. Dzięki temu rozwiązaniu mali podatnicy nie muszą prowadzić rozbudowanych ewidencji i biegać 3x w miesiącu do urzędu skarbowego. I kto jest prymitywny? Pytam, do czego te nasze kasy fiskalne służą? To tak, jak mieć samochód, trzymać go w garażu i raz w tygodniu uruchamiać silnik na 5 minut. Śmieszny kraj :/
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2018-02-19)
Reklama