UWAGA!

JPK VAT za styczeń do 27 lutego

 Elbląg, JPK VAT za styczeń do 27 lutego
fot. arch. AD

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu – w ramach wspierania podatników w prawidłowym wywiązywaniu się z obowiązków podatkowych w zakresie tzw. Jednolitego Pliku Kontrolnego – uprzejmie informuje, że 27 lutego 2017 r. upływa termin na przekazanie do Ministra Finansów, bez wezwania organu podatkowego, informacji za styczeń 2017 r. o prowadzonej ewidencji zakupu i sprzedaży VAT (JPK_VAT) (o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r. poz. 710, z późn. zm.)).

Zgodnie z ustawą Ordynacja podatkowa obowiązek przekazywania plików JPK_VAT dotyczy osób prawnych, jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej oraz osób fizycznych, którzy prowadzą księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych. Realizacja tego obowiązku powinna nastąpić za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej, o której mowa w art. 193a § 2 ww. ustawy, na zasadach dotyczących przesyłania ksiąg podatkowych lub ich części określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 193a § 3, za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, wskazując miesiąc, którego ta informacja dotyczy.
      
       Za miesiąc styczeń 2017 r. termin przesłania pliku JPK_VAT upływa 27 lutego 2017 r.
      
       Obowiązek złożenia comiesięcznego pliku JPK_VAT od 1 lipca 2016 r. dotyczy dużych przedsiębiorców, a od 1 stycznia 2017 r. obowiązkiem tym zostali również objęci mali i średni przedsiębiorcy.
      
       Natomiast mikroprzedsiębiorcy będą objęci tym obowiązkiem dopiero od 1 stycznia 2018 r.
      
       Przyporządkowanie poszczególnych podmiotów do wskazanych kategorii przedsiębiorców następuje zgodnie z art. 104-106 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2016 r., poz. 1829 z późn. zm.).
      
       Jak ustalić status przedsiębiorcy
       W celu zakwalifikowania przedsiębiorcy do kategorii mikro, małego lub średniego, wystarczy, by przesłanki określone dla danej kategorii przedsiębiorców w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej (dalej USDG) spełniał w jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych. Przesłanki decydujące o zakwalifikowaniu do danej kategorii przedsiębiorców, tj. średnioroczne zatrudnienie oraz przekroczenie danego poziomu osiągniętego obrotu netto lub sumy aktywów bilansu muszą być spełnione łącznie.
       Zgodnie z art. 104 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej za mikroprzedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
       1. zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
       2. osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.
       To oznacza, że jeżeli w jednym roku średnioroczne zatrudnienie wynosi mniej niż 10, a w drugim roku jest wyższe – przedsiębiorca może być uznany za mikroprzedsiębiorcę, przy założeniu, że w pierwszym roku nie przekracza jednego z ww. parametrów finansowych. W konsekwencji, przekroczenie stanu zatrudnienia lub przekroczenie parametrów finansowych tylko w jednym roku obrotowym nie powoduje utraty ww. statusu przedsiębiorcy.
       W przypadku przesłanek wskazanych w USDG, zamiast badania osiągniętego rocznego obrotu netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych, można alternatywnie wziąć pod uwagę sumę aktywów bilansu przedsiębiorcy sporządzonego na koniec jednego z dwóch ostatnich lat obrotowych.
       Średnioroczne zatrudnienie pracowników i obrót określone w USDG przelicza się w odniesieniu do dwóch ostatnich lat obrotowych. Lata obrotowe określa się zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości w odniesieniu do konkretnej sytuacji przedsiębiorcy. W większości przypadków lata te pokrywają się z latami kalendarzowymi. Jeśli lata kalendarzowe i obrotowe pokrywają się, to dla określenia statusu przedsiębiorcy w 2017 r. (jako mikroprzedsiębiorcy, małego lub średniego przedsiębiorcy) bierze się pod uwagę lata 2015 i 2016. Średnioroczne zatrudnienie określa się w przeliczeniu na pełne etaty.
      
       Przykład:
       Przedsiębiorca, który w 2015 r. zatrudniał dziewięciu pracowników i miał obrót 1,9 mln euro, a suma jego aktywów wyniosła 1,1 mln euro, natomiast w 2016 r. zatrudniał już 11 osób, a obrót wynosił 2,1 mln euro jest mikroprzedsiębiorcą.
       Niedopełnienie obowiązku złożenia pliku JPK_VAT w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, może zostać potraktowane jako naruszenie obowiązków podatkowych i skutkować podjęciem przez właściwy urząd skarbowy czynności wyjaśniających oraz zainicjowaniem procedur przewidzianych w Kodeksie karnym skarbowym.
Aneta Dziemidowicz, Urząd Skarbowy w Elblągu

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • cyt. : Realizacja tego obowiązku powinna nastąpić za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej, o której mowa w art. 193a § 2 ww. ustawy, na zasadach dotyczących przesyłania ksiąg podatkowych lub ich części określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 193a § 3" Czy ktoś coś z tego rozumie? Jestem szewcem, mam serce do naprawy butów lecz z tego bełkotu nic nie rozumiem. To jest smutne.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    5
    0
    szewc.(2017-02-19)
  • to już nie wystarczy, by sumiennie płacić podatki. Czekam tylko na obowiązkowe szczepienia dla przedsiębiorców i ujednolicenie godzin spożywania posiłków.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    4
    0
    szkodasłów(2017-02-19)
  • już to widzę: początek roku 2018r totalna rozpierducha. Trzeba być bardzo, ale to bardzo optymistą aby myśleć o himalajach jak się ma problem z Górą Chrobrego. Przecież problemem jest wypełnienie pita ( w wielu przypadkach). Nie wspomnę o podpisie elektronicznym potrzebnym do realizacji tego obowiązku. Ja księgowa z 25 stażem pracy mam problem z realizacją tego obowiązku. .. Już widzę oczami wyobraźni, jak sklepikarze, fryzjerzy, handlarze z rynku wysyłają JPK.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    0
    Janinka(2017-02-19)
  • muszę wysłać informację o prowadzonej ewidencji - to co ta informacja ma zawierać kolor długopisu którym piszę????? o co tu chodzi?????
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    0
    bomjiezaraztrafi...(2017-02-19)
  • niech US przekaże środki elektroniczne na przesłanie czegoś tam, czegoś tam, rozbój na Suwerenie za pomocą elektroniki
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    0
    szuwarens(2017-02-20)
  • Jak się ma dobry program do księgowania, to nie trzeba panikować. Mam małą firmę i jeszcze pod koniec tamtego roku kupiłem symfonię z myślą o tworzeniu jednolitych plików. Potrenowałem trochę, a i uspokaja mnie świadomość, że mam funkcję sprawdzenia poprawności pliku przed wysłaniem.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    1
    KaroleM(2017-02-21)
  • HeHe Dobry program do księgowości :) Ja księgowość prowadzę dobrym długopisem całkowicie ręcznie na papierze. Nie jest to zabronione. Mam kasę fiskalną. Jaki sens ma zmuszanie mnie do wklepywania danych w komputer (którego mogę nie mieć, bo nie ma obowiązku posiadania takiego sprzętu) i przesyłania ich do ministerstwa jakiegoś tam? Taka prymitywna (w naszym mniemaniu) Bułgaria wszystkie kasy fiskalne ma podpięte pod bezprzewodowy internet i na bieżąco dane z tych urządzeń transmitowane są do organów skarbowych. Dzięki temu rozwiązaniu mali podatnicy nie muszą prowadzić rozbudowanych ewidencji i biegać 3x w miesiącu do urzędu skarbowego. I kto jest prymitywny? Pytam, do czego te nasze kasy fiskalne służą? To tak, jak mieć samochód, trzymać go w garażu i raz w tygodniu uruchamiać silnik na 5 minut. Śmieszny kraj :/
Reklama