Sobota 20-04-2019, imieniny Czesława, Agnieszki
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Jutro XIII sesja Rady Miejskiej

 
Elbląg, Jutro XIII sesja Rady Miejskiej
fot. AD

Jutrzejsza sesja – w przeciwieństwie do tej lutowej – zapowiada się na niezbyt burzliwą i stosunkowo krótką. Najważniejsze dla mieszkańców wydają się dwie uchwały – dotyczące obniżenia opłat za przedszkola i przyjęcia „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt” na terenie Elbląga.

Przedszkola
     
Jeśli pierwszy projekt zostanie przyjęty, a raczej tak będzie, obniżka opłat za przedszkola będzie znacząca. „Przedszkola prowadzone przez Gminę Miasto Elbląg zapewniają bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w wymiarze siedem godzin dziennie” (od 8 do 15) – czytamy w projekcie. Dotąd bezpłatne było tylko pięć godzin (od 8 do 13).
„Za korzystanie ze świadczeń w czasie przekraczającym czas bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki, pobierana jest opłata w wysokości 2,50 zł za godzinę zajęć” – to kolejna zmiana. Za osiem godzin dziecka w przedszkolu rodzić zapłaci więc 2,50 zł, za dziewięć – 5 zł, za dziesięć – 7,50 zł.
     Dotąd za sześć godzin płacił 4 zł, za siedem godzin – 7 zł, za osiem godzin – 9 zł, za dziewięć – 10 zł i za dziesięć godzin – 11 zł.
     Nowe stawki weszłyby w życie od 1 maja tego roku.
     
     Opieka nad zwierzętami
     
Znowelizowane prawo zobowiązuje każdą radę gminy do określenia w drodze uchwały, corocznie do 31 marca, programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt. Dlatego opracowany został „Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Miasto Elbląg w 2012 r.”, w którym uwzględniono realizację zadań wskazanych w ustawie. Są to:
„– zapewnienie bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku dla zwierząt,
– opieka nad wolno żyjącymi kotami, w tym ich dokarmianie,
– odławianie bezdomnych zwierząt,
– obligatoryjna sterylizacja albo kastracja zwierząt w schroniskach dla zwierząt,
– poszukiwanie właścicieli dla bezdomnych zwierząt,
– usypianie ślepych miotów,
– wskazanie gospodarstwa rolnego w celu zapewnienia miejsca dla zwierząt gospodarskich,
– zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt,
– plan znakowania zwierząt w gminie.”
     Realizacja „Programu” ma ograniczyć liczbę bezdomnych zwierząt (znakowanie psów, sterylizacja i kastracja zwierząt, eutanazja ślepych miotów), a jednocześnie zapewnić zwierzętom bezdomnym opiekę w schronisku.
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • a czy będzie odwołanie nowego prezesa epec-u? ktoś napisał że z papierami był szwindel?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-03-27)
 • powinni gościa odwołać, bo za dużo smrodu wokół niego, młody człowiek a taki pazerny.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-03-27)
 • Na sesji powinni sie zająć podniesieniem podatków od posiadania psa co zwiększyłoby odpowiedzialność włascicieli
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-03-27)
 • Radni BEZRADNI. .. hihi podoba mi się to określenie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ale kto je wymyślił?(2012-03-27)
 • wolnożyjące koty winny być bezwzględnie umieszczone w schronisku, a ewentualne ich dokarmianie powinno mieć miejsce poza miejscami zamieszkania i przebywania ludzi a nie bezpośrednio przy blokach mieszkalnych przy klatkach schodowych i pod balkonami jak to ma obecnie miejsce coraz czsciej tworząc z osiedli mieszkaniowych slamsy- smród, bród i robactwo.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-03-27)
 • W zupełności się zgadzam. Też wolę szczury, myszy i inne gryzonie w piwnicach niż koty!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  bara(2012-03-27)
 • Wystarczy zamienić słowo ''zwierzęta" na "ludzie" i tekst nabiera znajomego brzmienia :P
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-03-27)
 • Uważam, ze ten pan strasznie ściemnia! Jak wiadomo odnośnie opłat za przedszkole powstała ustawa która regulowała te sprawy w całej Polsce. Po wielkim szumie ze opłaty są takie duże rząd obiecał znowelizować ustawę co chyba do dziś się nie stało. Władze miasta oczekiwały na globalne zmiany. Jeżeli chodzi o ten wielki krzyk że tak drogo to wcale się z tym nie mogę zgodzić gdyż jak wiadomo w zeszłym roku była opłata stała chyba 135 zł i dziecko chodziło czy nie trzeba było płacić. Teraz gdy nie idzie do przedszkola, a dzieci maja to do siebie że dużo raczej chorują, to się nie płaci nic. I mimo tego wielkiego krzyku płace średnio dużo mniej niż w zeszłym roku. Więc te górnolotne słowa PIS_u przekonują mnie tylko w tym przekonaniu że prezentują ta samą linię co ci beznadziejni dla mnie posłowie tej formacji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  walkiria8(2012-03-27)
 • a ja proponuję żeby koty dokarmiać np. na księżycu bo to przecież jest poza miejscami zamieszkania i przebywania ludzi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-03-27)
 • Koty, to bardzo pożyteczne zwierzątka zwłaszcza w blokowiskach, gdzie dużo szczurów i mysz- powinny byc dokarmiane, pielęgnowane i kastrowane na bieżąco. maja prawo do takiej opieki i wolności.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-03-27)
 • A może tak Panowie Radni zechcieliby zainteresować się wynagrodzeniami pracowników administracji i obsługi w przedszkolach. Wynagrodzenie woźnej (bez dodatku stażowego) w przedszkolu, po obecnej podwyżce (niższej od podwyżek rent i emerytur) jest równe najniższemu wynagrodzeniu, panie kucharki zarabiają niewiele więcej natomiast pensja księgowej jest niższa od przeciętnego wynagrodzenia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  pracownik przedszkola(2012-03-27)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Naszywka GODŁO
T-shirt biały z Twoim nadrukiem DTG PROMOCJA
POLO z HAFTEM
Ręcznik z haftem