Środa 23-01-2019, imieniny Rajmunda, Ildefonsa
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kaliningrad: Miasto niewypałów

Prawie każdego tygodnia w Kaliningradzie znajdowane są niewypały z ostatniej wojny. Kaliningradzcy saperzy uczestniczą w ryzykownych akcjach zabezpieczania, wywozu poza miasto oraz likwidacji starych pocisków, które przeleżały w ziemi przeszło sześćdziesiąt lat.

Nie wiadomo gdzie i ile niewypałów i niewybuchów kryje ziemia w Kaliningradzie oraz w różnych miejscowościach obwodu. Niebezpieczne przedmioty często leżą w bezpośrednim sąsiedztwie domów mieszkalnych, a mieszkańcy miasta nieświadomi zagrożeń, narażeni są na poważne niebezpieczeństwo.
     Na terenie jednej ze szkół natknięto się na granat ręczny. Z kolei nie tak dawno na boisku przedszkola saperom przyszło zabezpieczyć i wywieźć kolejny niewypał. Była to spora bomba lotnicza, która podczas nalotu nie wybuchła, a jedynie zaryła się głęboko w ziemię. Przeleżała tam czasy rozminowywania miasta, wznoszenia budynków i okres budowy nad Pregołą socjalistycznego dobrobytu. Sytuacja była bardzo poważna, ponieważ bomba leżała w rejonie gęsto zabudowanym domami komunalnymi, tzw. "Chruszczowkami". Saperzy nie mogli jej zdetonować na miejscu. Dokonano tego dopiero po przewiezieniu niebezpiecznego ładunku na poligon. Przez kilka godzin centrum Kaliningradu było sparaliżowane. Z ruchu wyłączono kilka ulic.
     Z kolei kilka dni temu kolejnego odkrycia dokonano na terenie kaliningradzkiej szkoły ministerstwa spraw wewnętrznych. Podczas prac porządkujących natknięto się na duży pocisk. Został on wywieziony i zdetonowany na wojskowym poligonie przez saperów Floty Bałtyckiej. W niezbyt długim czasie przybyli oni ponownie w sąsiedztwo szkoły. Musieli usunąć dużą minę z czasów wojny, znajdującą się nieopodal pomnika 1400 Gwardzistów, którzy polegli podczas szturmu Koenigsberga. Jest to miejsce często odwiedzane przez młodzież szkolną oraz weteranów wojny. Odbywają się tutaj wszystkie najważniejsze miejskie uroczystości patriotyczne.
     Niewypały i niewybuchy czasów wojny znajdowane są w naprawdę różnych, najmniej spodziewanych miejscach. Na dużą lotniczą bombę natknięto się w pobliżu linii kolejowej. Leżała zaledwie kilka metrów od torów, po których każdego dnia kursują podmiejskie pociągi. Pocisk artyleryjski z czasów wojny znaleziono też na miejskim cmentarzu.
     Nad Pregołą mówi się, że pomimo upływu wielu dziesięcioleci od zakończenia wojny nadal jest to zaminowane miasto.
MUR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Promocja RATY 0%
AMK Szkło ozdobne 6
Szkło ozdobne 7
AMK Kuchnia 2