Poniedziałek 28-05-2018, imieniny Justyny, Jaromira
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Na osiedlu

Gospodarka

Społeczeństwo

Kultura

Sport

Na uczelniach

Zbrodnia i kara

Prasówka

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Dawny Elbląg

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Burza nad miastem. Burza nad miastem.

Kaliningrad: Ze Stalinem w tle

Zaostrzone środki bezpieczeństwa zastosowano w Kaliningradzie podczas uroczystej defilady upamiętniającej 60 rocznicę zakończenia działań wojennych i zwycięstwa nad faszystowskimi Niemcami.

Defiladę otworzył przemarsz weteranów walk, a grupie tej byli także Polacy. Uroczystości odbyły się po raz pierwszy nie na rekonstruowanym obecnie placu Zwycięstwa, ale w pobliżu pomnika poświęconego 1200 Gwardzistom 11 Armii, którzy zginęli podczas szturmu Koenigsberga. Monument istnieje już od września 1945 r i był pierwszym pomnikiem na terenie Rosji, upamiętniającym bohaterstwo ludzi radzieckich poległych w walce z Niemcami.
     
     Nasza sprawa jest słuszna – zwyciężymy
     W tym roku przeprowadzono remont całego kompleksu, a przy okazji zupełnie niespodziewanie pojawiła się na nim płaskorzeźba ze Stalinem. Widnieje ona na radzieckim medalu, a wokół wizerunku tyrana przechodnie mogą przeczytać napis: „Nasza sprawa jest słuszna – zwyciężymy”. Już od początku tego roku nad Pregołą domagano się – szczególnie głośno robili to weterani wojny i przedstawicieli partii komunistycznych - ustawienia w mieście pomnika lub popiersia Stalina Argumentowano, że dzięki Stalinowi przecież z niemieckich Prus Wschodnich wykrojono kawałek ziemi dla zwycięskiego Związku Radzieckiego. Pomnik miałby być podziękowaniem społeczeństwa za utworzenie obwodu kaliningradzkiego.
     Od takiego pomysłu odcięli się najważniejsi politycy obwodu, w tym mer Kaliningradu Jurij Sawienko. Sswienko powiedział nawet, że dopóki on będzie zarządzać miastem, na ulicach stolicy obwodu nie pojawi się taki pomnik. Podobnie zareagował gubernator Władimir Jegorow, określając inicjatywę jako czystą fantazję i urojenie. Pomimo ostrej dyskusji, a nawet protestów - wizerunek Stalina powrócił nad Pregołę.
     
     Parada pod specjalnym nadzorem
     Uroczystej paradzie, w której wzięło zaledwie kilkuset żołnierzy, mogło się przypatrywać tylko 3 tysiące mieszkańców. Określa się ich jako szczęśliwych wybrańców. Wprowadzone zaostrzone środki bezpieczeństwa dopuszczały w rejon pomnika jedynie osoby, wcześniej wybrane i posiadające specjalne zaproszenia. Zamknięte były ulice prowadzące do monumentu, w tym jedna z głównych arterii komunikacyjnych miasta - Moskiewski Prospekt. Przejazd był zablokowany ustawionymi na nim ciężarówkami. Posunięcie to zdziwiło mieszkańców, przyzwyczajonych rok w rok do składania całymi rodzinami kwiatów pod pomnikiem gwardzistów. Kaliningradczycy mogli to uczynić dopiero po zakończeniu głównych uroczystości upamiętniających zakończenie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.
     W świadomości zdecydowanej większości Rosjan II wojna światowa rozpoczęła się 22 czerwca 1941 roku (operacja Barbarossa, napaść Niemiec na Związek Sowiecki, rozpoczęcie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, która zakończyła się 2 września 1945 roku kapitulacją Japonii). O wrześniu 1939 r. wspomina się w rosyjskich podręcznikach naprawdę rzadko.

MUR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Promocja RATY 0%
AMK Meble łazienkowe 5
AMK Szkło ozdobne 1
AMK Szkło ozdobne 7