Wtorek 19-06-2018, imieniny Gerwazego, Protazego
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kaliningradzki Dzień Zwycięstwa

Od lat dla milionów mieszkańców dawnego Związku Radzieckiego największym świętem pozostawał dzień zakończenia wojny. I nic się nie zmieniło także w Rosji. 9 maja nadal obchodzony jest jako Dzień Zwycięstwa i zakończenia Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.

Dla Rosjan tradycyjnie dniem zakończenia wojny pozostaje 9 maja. Jest to święto wszystkich weteranów: zarówno żołnierzy Armii Czerwonej, radzieckiej partyzantki, ale i służących na tyłach w zakładach zbrojeniowych i kołchozach.
     W tych dniach weterani z okazji święta otrzymują przeróżne okolicznościowe suweniry. Często są to znaczne ulgi przy zakupie biletów na samolot i pociąg lub specjalne zniżki na usługi telefoniczne. Władza chce w ten sposób wynagrodzić weteranom ich trud, zachęcając przy okazji do odbycia bądź to spotkań, bądź do telefonicznych rozmów z dawnymi frontowymi kolegami.
     Kaliningrad zawsze był dobrze przygotowany do Dnia Zwycięstwa. I w tym roku zadbano o odświętny wystrój miasta. Nad Pregołą pamiętają o wojnie - chcą tę pamięć i szacunek przekazać młodemu pokoleniu. W tym tygodniu w kaliningradzkich szkołach odbywają się spotkania z uczestnikami działań wojennych. Młodzież oprowadzana jest po miejscach, upamiętniających bojową sławę czerwonoarmistów. W tych majowych dniach organizowane są także uroczyste pożegnania poborowych, którzy zostali powołani do wojska.
     Największe oficjalne uroczystości związane z 57 rocznicą zakończenia wojny odbyty się pod pomnikiem 1200 bojowników - gwardzistów. Tradycyjnie w tym dniu z kwiatami przychodzi tutaj większość mieszkańców miasta. I w tym roku nie zabrakło oficjalnych delegacji władz miasta i obwodu, przedstawicieli wszystkich sił zbrojnych stacjonujących na terenie obwodu kaliningradzkiego. Przyszli też weterani, dla których jest to zarazem okazja do kolejnego spotkania z kolegami i powspominania minionych lat i walk.
     W Dniu Zwycięstwa na specjalnych estradach odbywają się liczne występy artystyczne. Festyny trwać będą do późnych godzin wieczornych prawie we wszystkich kaliningradzkich parkach.
     W nocy w mieście odegrany zostanie hymn Rosji, a następnie odbędzie się tradycyjny salut - tysiące sztucznych ogni przez godzinę rozświetlać będą miasto nad Pregołą.
     Dzień Zwycięstwa obchodzono także w kaliningradzkim Konsulacie Generalnym RP przy Alei Kasztanowej. Jednakże uroczystości odbyły się 8 maja. Tego dnia honory gospodarza pełnił Konsul Generalny RP w Kaliningradzie Jarosław Czubiński, który na okolicznościowe spotkanie zaprosił weteranów rosyjskich oraz polskich. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Wspólnoty Kultury Polskiej oraz kaliningradzkiego oddziału Towarzystwa Rosja - Polska. Wieczorem w sali projekcyjnej polskiego konsulatu wyświetlony został film fabularny "Ostatnie Dni", ukazujący los żołnierzy w trakcie ostatniego etapu walk o Berlin.

MUR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Samochody używane HADM Gramatowski
Serwis i oryginalne części Audi
Wyprzedaż rocznika 2017 w salonie Skody HADM
Serwis i Części VW - HADM Gramatowski