Czwartek 24-01-2019, imieniny Franciszka, Felicji
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kampania się kończy

 
Elbląg, Kampania się kończy fot. AD
Rek

Dziś o północy kończy się kampania, a zaczyna cisza wyborcza. W Elblągu, ale pewnie też w innych miastach, kampania była spokojna i trochę nudna, widoczna najbardziej przez upstrzone plakatami ulice i reklamy w mediach. Politycy jakby odzwyczaili się od spotkań z wyborcami.

U nas wygrała Platforma
     
W naszym, portelowym sondażu, który zniknie o północy, zwyciężyła Platforma Obywatelska (35 proc. głosów), ale drugi był Ruch Palikota (26,1 proc.).
     Kolejne ugrupowania: Prawo i Sprawiedliwość – 12,7 proc., Polska Jest Najważniejsza – 7 proc., Sojusz Lewicy Demokratycznej – 6,5 proc., Nowa Prawica – Janusza Korwin-Mikke – 6 proc., Polskie Stronnictwo Ludowe – 1,8 proc., Polska Partia Pracy – Sierpień 80 – 0,4 proc., Nasz Dom Polska – Samoobrona A. Leppera – 0,4 proc. i Prawica – 0,3 proc.
     3,9 proc. uczestniczących w sondaż zaznaczyło odpowiedź „nie pójdę na wybory”.
     Ogółem w sondażu wzięło udział 1366 osób, im wszystkim dziękujemy (dane z godz. 15).
     Oczywiście, zdajemy sobie sprawę, że nasz sondaż jest tyleż rzetelny (można było głosować tylko raz), co niereprezentatywny, m.in. dlatego, że tylko część potencjalnych wyborców korzysta z komputerów, i że jesteśmy gazetą miejską.
     
     Kampania spotowo-plakatowa
     
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego, odrzucający zakaz billboardów i spotów telewizyjnych, spowodował, że pozostały one najważniejszym orężem w kampanii. W telewizjach partie prześcigały się w emisji reklamówek, a ulice miast i miasteczek zaroiły się od plakatów. Co ciekawe, z plakatów znikają hasła wyborcze – wyborcy dostają tylko niezbędne wskazówki: imię i nazwisko kandydata (lub kandydatki), lista nr..., pozycja nr... . Swoją drogą, przekonaliśmy się na własne oczy, jak szybko można zrobić bałagan w mieście, mam nadzieję, że równie szybko sztaby wyborcze posprzątają Elbląg.
     Było też trochę reklam w mediach i trochę konferencji prasowych, w sporej części nudnych i organizowanych bez pomysłu, jakby kandydaci nie mieli nic do powiedzenia, a chcieli się jedynie pokazać.
     Mało było spotkań z wyborcami i debat kandydatów (piszę o Elblągu, ale myślę, że to zjawisko ogólnopolskie). Teraz kandydaci kontaktują się z wyborcami raczej przez szybę – telewizyjną, a coraz częściej ekranu komputera.
     Kilku kandydatów z naszego okręgu wykazało się „ponadnormatywną” aktywnością w tej kampanii. To Elżbieta Gelert (PO), która nawet przygotowała dla siebie i swego sztabu wyborczego specjalne stroje na objazd okręgu, Sławomir Rybicki (SLD), który przywiózł do Elbląga więcej ministrów, niż było przez całą kadencję, no i Władysław Mańkut (SLD).

 


     Kobiety i parytety
     
Było też kilka spotkań, podczas których główne role odgrywały kobiety – kandydatki na parlamentarzystki.
     Po przejrzeniu list kandydatów i sondaży myślę, że z naszego okręgu do Sejmu może wejść jedna, góra dwie panie. Może i niedużo, ale w poprzednich wyborach posłanek nie mieliśmy w ogóle, więc „ustawa parytetowa” jakąś rolę by spełniła.
     
     Wyborcze zagadki
     
Najważniejszą jest oczywiście wynik wyborów, który poznamy (prognozowany) w niedzielę, a rzeczywisty w poniedziałek lub wtorek.
     Są jeszcze inne interesujące zagadki – nasze, okręgowe i ogólnopolskie.
     Pierwsza to na przykład taka, czy Witold Gintowt-Dziewałtowski zostanie senatorem. To uznany parlamentarzysta, który jednak zmienił ugrupowanie (startuje z listy Platformy Obywatelskiej), co prawda przymuszony do tego w dużej mierze zachowaniem SLD. Ma w naszym okręgu duży, lewicowy elektorat, który nie wiadomo, jak się zachowa. Nie wiadomo też, czy elektoratowi Platformy wystarczą rekomendacje najwyższych władz partii dla Dziewałtowskiego. Może mandatu nie zdobyć, ale też może wygrać z przytłaczającą przewagą nad konkurencją. To będzie w dużej mierze głosowanie na osobę.
     Druga zagadka, to czy znowu frekwencja w Elblągu będzie najniższa w województwie, co, moim zdaniem, powodem do chluby nie jest. Poza mediami niewiele było u nas działań profrekwencyjnych, choć podobno środowisko pozarządowców mamy bardzo silne.
     Trzecia, krajowa, to czy poparcie w sondażach przełoży się na głosy oddane na Ruch Palikota. W sondażach, oddając głos na Ruch, głosuje się jednak na Janusza Palikota. Na liście kandydatów w Elblągu czy Pasłęku wyborca nazwiska Janusza Palikota nie znajdzie. Na kogo odda głos?
     Zobaczymy. W każdym razie po raz kolejny to, co się zdarzy w dniu wyborów i potem, będzie dużo ciekawsze od wydarzeń dni poprzedzających wybory. Szkoda, bo moim zdaniem zaniedbywanie kampanii także przekłada się na niską frekwencję.
     Tyle, że nie jest to wystarczający powód, żeby na wybory nie iść. Lepiej iść, a później robić wszystko, by wybrani nie odważyli się nas zaniedbywać – i to przez całą kadencję.

Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • A PO wymienia prezesów w spółkach skarbu państwa, coś się kroi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  yu(2011-10-07)
 • PO liczy się z przegraną i wymienia prezesów w spółkach skarbu państwa Elbląg np. energa kogeneracja, a co się będzie działo jak dojdzie do władzy PiS będzie ostra sraczka!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-10-07)
 • przedstawiane sondaże na bank są niewiarygodne, ponieważ wyborcy odczuwają w swoich portfelach totalną pustkę mówią oficjalnie że zagłosują na PŁEO a faktycznie oddadzą głos na PiS !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-10-07)
 • nie wierzę że w Elblągu mieszka tylu ułomków aby palikot otrzymał 26% poparcia ten człowiek z członkami swojej partii z kryminalną przeszłością nadaje się jedynie do wymachiwania bronią i wibratorem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-10-07)
 • Do Sejmu z list Platformy wejdą Elżbieta GELERT oraz Sławomir Rybicki. Natomiast do Senatu Sławomir Sadowski. Wyborcy PO nie będą głosowali na WGD bo wiedzą, że to głos zmarnowany. Głosujmy na swoich a nie na spadochroniarzy!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-10-07)
 • GŁOSUJĘ na PiS ! Tylko ONI są w stanie zagwarantować uczciwe rządy!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-10-07)
 • Polacy oddadzą głos na PiS a nie na niespełnione obietnice Tuska IRLANDIO bay bay !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-10-07)
 • Głosujcie na Polska jest Najważniejsza to młodzi ludzie którym warto zaufać!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-10-07)
 • Panie Piotrze, w swych dywakacjach zapomniał pan o PJN? Czy przypadkiem, cz ktoś panu kazał zaPOmnieć?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Głosuję na PJN(2011-10-07)
 • jak widać pewien osobnik na literkę "fyyy" uparcie agitujący za pejotenem nadal działa - plus dla wyobraźni za kolejne artystyczne pseudonimy w podpisach (prawdopodobnie ma w udziale "Teodozja Twiordodupnaja") ubaw po pach :DDD
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-10-07)
 • Gdzie można zgłaszać niezdjęte plakaty wyborcze ???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  arielk(2011-10-07)
 • Głosujmy na kobiety! Głosujmy na elblążan!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-10-07)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety z Italią
Obraz na alupanelu 300x60 - Panorama
Fototapeta lateksowa 260x150 cm - New York Taxi
Obrazy na alupanelu