Sobota 16-02-2019, imieniny Danuty, Julianny
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kanał przez Mierzeję według PiS: Sprawa narodowa

 
Elbląg, Kanał przez Mierzeję według PiS: Sprawa narodowa
Od lewej: Marek Gróbarczyk, Jarosław Kaczyński i Jerzy Wilk (fot. Anna Dembińska)
Rek

Przez budowę kanału pokażemy, że Polska jest państwem w pełni suwerennym, że kończymy z zależnością od Rosji raz na zawsze – mówił dzisiaj w Elblągu prezes PiS Jarosław Kaczyński. Na konferencji przedstawiono najważniejsze założenia przekopu Mierzei Wiślanej. Zobacz więcej zdjęć

Jarosław Kaczyński pojawił się na konferencji w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej z godzinnym opóźnieniem. Razem z nim przyjechał m.in. Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, parlamentarzyści PiS, wojewoda oraz kierownictwo Urzędu Morskiego w Gdyni, który ponad tydzień temu ogłosił przetarg na dokumentację projektową kanału żeglugowego.
     - W pierwszej połowie 2018 roku chcemy uzyskać pozwolenie na budowę, w kolejnym półroczu ogłosić przetarg na realizację – mówiła dzisiaj Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, zastępca dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni. Na dzisiaj najbardziej prawdopodobną lokalizację kanału żeglugowego jest Nowy Świat. Dokumentacja projektowa ma być wykonana jednak dla trzech lokalizacji, oprócz Nowego Światu są także brane pod uwagę Piaski i Skowronki.
     - Dokumenty, które do tej pory mamy, pozwolą skrócić czas powstawania dokumentacji. Czekają nas jeszcze badania geotechniczne, falowania i badania rumowiska. Wyniki pozwolą potwierdzić, które miejsce z trzech jest najlepsze. Analizy ekonomiczne pokazują, że to będzie opłacalna inwestycja – dodała Anna Stelmaszyk-Świerczyńska.
     
     Prezes PiS: powrót Elbląga do miast portowych
     
Kanał przez Mierzeję ma kosztować 800 milionów złotych, ma być gotowy do 2022 roku. Ma mieć 1,1 km długości, do 80 metrów szerokości i 5 metrów głębokości. Dzięki pogłębieniu toru wodnego do elbląskiego portu miałyby wpływać statki o zanurzeniu do 4 metrów (obecnie około 2 metrów), długości 100 metrów i szerokości 20 m, co oznacza że terminal mógłby rocznie przeładowywać nawet 3,5 miliona ton towarów (obecnie przeładowuje około 200 tysięcy ton przy górnych możliwościach 1,5 miliona ton). Inwestycja ma skrócić szlak wodny z Zatoki Gdańskiej do Elbląga o 52 mile morskie (ok. 94 km) 
     - Mam nadzieję, że już nikt nie zatrzyma tego procesu i dojdziemy szczęśliwie do końca. Chcemy tę inwestycję realizować zgodnie z prawem unijnym i polskim oraz normami środowiskowymi – zapewniał Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. W Unii nasze argumenty znajdują zrozumienie. Jedynym zagrożeniem wynika ze strony naszych wschodnich sąsiadów. Po naszym spotkaniu niższego szczebla Rosjanie zapowiedzieli, że będą protestować przeciwko tej inwestycji z powodów ekologicznych. Mamy prośbę do środowisk ekologicznych, by nie blokowały tej inwestycji.
     - Budowa kanału wpisuje się w plan Morawieckiego, który mówi o tym, że Polacy powinni mieć równe szanse rozwoju, bez względu na to, gdzie się urodzili czy gdzie żyją. Inwestycja pomoże Elblągowi powrócić do kategorii miast portowych, daj szanse rozwojowe regionowi. Polska nie mogła go przez lata wybudować, bo Rosjanie się na to nie zgadzali, mimo że to polskie terytorium Załatwiając tę sprawę pokazujemy, że jesteśmy państwem do końca suwerennym, że z zależnością od Rosji kończymy raz na zawsze – mówił Jarosław Kaczyński, prezes PiS.  

  Przed statkiem przeciwko przekopowi protestowali mieszkańcy Krynicy Morskiej (fot. RG)
Przed statkiem przeciwko przekopowi protestowali mieszkańcy Krynicy Morskiej (fot. RG)


     - Wreszcie są pierwsze namacalne efekty decyzji, którą 10 lat temu podjął premier Jarosław Kaczyński. Wówczas Rosjanie zamknęli żeglugę po Zalewie, decyzją premiera w budżecie państwa na 2007 rok zarezerwowano środki na budowę kanału. Do tego czasu niewiele się działo, poprzedni rząd marnował pieniądze i markował jedynie działania. Kanał dla Elbląga i gmin nadzalewowych to najważniejsza sprawa od kilkuset lat – przekonywał poseł Jerzy Wilk z PiS, organizator dzisiejszego spotkania.
     
     Mieszkańcy Krynicy mówią „nie”
     
Po krótkiej konferencji jej uczestnicy wybrali się statkiem na rejs po Zalewie Wiślanym. Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego powitały dwie mieszkanki Krynicy Morskiej, protestujące przeciwko inwestycji. - Nikt z nami nie rozmawia, nikt nie przedstawia ekonomicznych argumentów za tą inwestycją. Większość mieszkańców Krynicy Morskiej jest przeciw, bo my przekopu po prostu się boimy. Odbieramy to jako kaprys rządzących, którzy chcą udowodnić Rosji, że zrobimy sobie jakiś przekop i będziemy niezależni. Jako Rada Miasta wysłaliśmy pisma do rządu, parlamentarzystów, prezydenta, do partii. Dostaliśmy tylko jedną odpowiedź od posła Kukiz. Obiecali w kampanii wyborczej, że będą się liczyli z głosem ludu. Gdzie oni mają ten głos? Krynica Morska nie chce przekopu. Jak trzeba będzie, przywiążemy się do drzew- powiedziała nam Sylwia Szczurek, radna Krynicy Morskiej.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • jaroslaw ? a po co to komu ?!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  37 58
  (2016-10-12)
 • BRAWO! Panie Jarosławie jest Pan niskiego wzrostu, ale wielki duchem!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  49 72
  (2016-10-12)
 • My chcemy mieć województwo żuławskie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  54 7
  Heniekheniek(2016-10-12)
 • Bo mieszkańcy Krynicy Morskiej doskonale wiedzą że statki zalewowe nie nadają się do pływania po Bałtyku a statki morskie nie wpłyną do Elbląga bo za płytko. Drogo będą kosztować polskiego podatnika głupota posła Jerzego Wilka i innych elbląskich dyletantów morskich. Hero (Heronim Zabiełło)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  52 53
  (2016-10-12)
 • Kanał by już był gotowy 3 lata temu gdyby nie platforma która uwierzyła Rosji że będzie puszczać polskie statki o odwołała budowę. Jeśli pisowi uda się choć rozpocząć kopanie to mają moje uznanie. 600 lat na to czekaliśmy!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  66 30
  Toruńczyk(2016-10-12)
 • Jak może Elbląg być beneficjentem całego przedsięwzięcia skoro lokalizacja tego obiektu a właściwie jego głównego zadania - przekopu znajduje się w innym województwie? Sam jestem żeglarzem i na pewno byłbym rad wychodzić na morze po stronie polskiej, ale fantasmagorie, które opowiadają pislamiści od ministra po nad prezesa powalają zwłaszcza w obliczu kompletnie nie żeglownego Zalewu i Kanału Elbląskiego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  34 21
  AMalejużniekoniecznie(2016-10-12)
 • Krynica to dziura zabita dechami!!!! Szlag ich trafia z zazdrości że to Sztutowo będzie miało kanał a nie oni. !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  36 13
  40latek(2016-10-12)
 • Budują / PiS-0wcy / " wszystko " na negacji poprzedników. A za to " wszystko " i tak zapłaci naród, a który później rozliczy przy urnach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  34 26
  klik(2016-10-12)
 • Brawo!!! Aż się serce raduje, to jedna z największych szans na rozwój dla naszego regionu. Tu naprawdę zapisuje się historia na wiele pokoleń.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  53 36
  (2016-10-12)
 • Kończ waść, wstydu oszczędź.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  37 34
  (2016-10-12)
 • Mam w d. .. .kanał budowany dla historycznych kompleksów narodowych. Potrzebna droga nad morze z Elbląga na mierzeję przez Nowakowo o dużej przepustowości, aby śmigać co sobotę bez jazdy zatłoczoną "siódemką".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  50 21
  (2016-10-12)
 • Moim zdaniem Krynica jest tak samo przereklamowana jak Zakopane, a ceny z kosmosu. Atrakcje te same co 20 kilka lat temu. Zastanawia mnie fakt, jak budowa kanału wpłynie na płytki zalew. Czy czasem nie będzie nanosiła piasków w okolice kanału, które zaraz będzie trzeba pogłębiać i wydawać masę pieniędzy. Od tych tematów do są specjaliści z Urzędu Morskiego i inni profesorowie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  41 7
  Anonimek1(2016-10-12)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Czytnik kart kryptograficznych Mini
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata
Hosting WWW BIZNES
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata (bez czytnika)