Środa 23-01-2019, imieniny Rajmunda, Ildefonsa
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kawałki medycznego tortu

Dzisiaj radni Rady Miejskiej przyjęli docelowy model funkcjonowania Szpitala Miejskiego. Wynika z niego, że należy w mieście przeprowadzić tak zwaną koncentrację rynku medycznego, aby cztery elbląskie szpitale nie powielały usług i specjalności oraz nie konkurowały ze sobą.

Projekt podziału rynku medycznego przygotowała dyrekcja Szpitala Miejskiego - placówki, którą zmusiła do tego zła sytuacja finansowa i długi. Projekt przewiduje, że w tym szpitalu miałoby powstać Centrum Opieki nad Matką i dzieckiem, gdzie mieściłyby się m.in. oddziały ginekologii i położnictwa, noworodkowy, chirurgii dziecięcej i pediatryczny.
     - Nasz projekt rzeczywiście chce skoncentrować usługi niezbędne przy opiece nad matką i dzieckiem, a usługi, które z tym nie korespondują, czyli zabiegowe, chirurgiczne i te przeprowadzane na internie, chcemy przekazać tym placówkom, które mają te same oddziały lub tym, które mają nie w pełni wykorzystaną bazę łóżkową - mówi dyrektor Szpitala Miejskiego Wiesława Jastrząb. - W naszym projekcie pomyśleliśmy też o tym, by nikt z personelu medycznego nie stracił pracy oraz o tym, że należałoby obniżyć koszty, by dokupić sprzęt.
     O potrzebie czy nawet konieczności podziału rynku medycznego mówi też wiceprezydent Elbląga Witold Wróblewski, który powołuje się na ogólne tendencje, które stara się wdrażać Narodowy Fundusz Zdrowia.
     - Nie ma innego wyjścia, musi nastąpić podział rynku. NFZ wymaga, by usługi były na coraz wyższym poziomie, a zupełnie nieekonomiczne byłoby inwestowanie w szereg konkurencyjnych w stosunku do siebie specjalności w poszczególnych szpitalach - podkreśla Wróblewski.
     O tym, że problem rozproszenia usług medycznych istnieje, wiedzą najlepiej lekarze.
     - Oddziały zajmujące się neonatologią i patologią noworodka znajdują się Szpitalu Wojewódzkim, a chirurgia dziecięca jest w Szpitalu Miejskim. My byśmy bardzo chętnie operowali te dzieci i zajmowali się nimi, ale brak nam infrastruktury do pooperacyjnego ich prowadzenia. Z kolei w Wojewódzkim są możliwość opieki pooperacyjnej, a nie ma możliwości operacji. Tutaj bardzo mocno się mijamy - przyznaje Mariusz Ślusarczyk, dyrektor do spraw medycznych Szpitala Miejskiego, jednocześnie ordynator oddziału chirurgii dziecięcej.
     Były już przymiarki do spotkania dyrektorów wszystkich elbląskich szpitali, ale, jak dotąd, do takiego spotkania nie doszło. Pytaliśmy o opinię w tej sprawie nowego dyrektora Szpitala Wojskowego w Elblągu. Niestety, jego rzeczniczka odpowiedziała nam jedynie, że dyrektor wstrzymuje się od głosu w tej sprawie.
     Tymczasem Tadeusz Naguszewski, dyrektor największego w mieście Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, do pomysłu takiego akurat podziału rynku medycznego podchodzi sceptycznie. Jego zdaniem, może lepiej pomyśleć o rozwiązaniu dotąd niezaspokojonych potrzeb mieszkańców, na przykład w zakresie opieki nad ludźmi starszymi czy obłożnie chorymi.
     - Nie ma w Elblągu nadumieralności niemowląt, matki czują się dobrze i nie zapowiada się jakoś nadmierny przyrost urodzeń. Przybywa natomiast ludzi w wieku poprodukcyjnym, starszych i w podeszłym wieku. Jest więc konieczność budowy oddziału geriatrii czy też rozszerzonej rehabilitacji dla osób po udarach i zawałach.
     Szpital Miejski otwarcie mówi o swoich potrzebach, ale już ci, którzy mieliby uczestniczyć w tym swoistym podziale medycznego tortu, nie odpowiadają wcale, albo też raczej sceptycznie. Możemy się więc spodziewać, że ta sprawa nie tak prędko znajdzie swój finał.
     
R
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • tam gdzie jest konkurencja, mniej płaci pacjent.NA BOGA!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  tato(2006-04-13)
 • czy określenie:" ludzie w wieku poprodukcyjnym"- to osąd wartościujący człowieka?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  tato(2006-04-13)
 • Czy misto stać na przebudowę Szpitala Miejskiego tak żeby spełniał warunki z ROZPORZĄDZENIA MINISTRA ZDROWIA1) z dnia 22 czerwca 2005 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej ? zatroskany
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2006-04-13)
 • Tylko konkurencja pozwoli obniżyć ceny i podnieść jakość usług medycznych czyżby nasi radni o tym nie wiedzieli. Mam nadzieję że przy najbliższych wyborach do Rady Miejskiej Elblążanie będą pamiętać kto im taki pasztet chce zgotować.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Zeźlony(2006-04-13)
 • czy radni nie przekroczyli swoich kompetencji!?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  tato(2006-04-13)
 • ciekawe kto podszywa się pod mojego nicka i nie loguje się do portalu ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  zatroskany(2006-04-14)
 • Podział medycznego tortu – klasyczny przykład monopolistycznej zmowy do której namawiają radni – działanie na szkodę pacjentów naruszeniem obowiązującego prawa. Punktem wyjścia jest analiza rynku usług i odpowiedź na pytanie czy cztery szpitale w warunkach wolnej konkurencji są w stanie się utrzymać. Wyceny procedur medycznych dokonuje NIZ i niezależnie od tego, w którym szpitalu procedura jest wykonywana cena jest taka sama. Warto więc myśleć o łączeniu szpitali, aby uzyskać efekt obniżenia kosztów utrzymania infrastruktury, administracji (mniej dyrektorów).Może się wówczas okazać, że tak z zrestrukturyzowana jednostka generuje zyski i jest w stania inwestować w nowoczesny sprzęt medyczny z korzyścią dla nas pacjętów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  StefanRembelski(2006-04-14)
 • No i wymyślili ( po tym, jak ten szpital walnął nas na kilkanaście milionów przejętych "sprytnie" przez budżet Miasta Elbląga), żeby kilkaset osób mogło pracować bez konieczności konkurowania, czyli, czy sie stoi czy się leży, podwyżka 30% się należy. Co lepsi i tak za chwilę pojadą tam, gdzie im dadzą więcej, czyli do Norwegii albo Irlandii czy też... Jak długo jeszcze urzędnicy (i radni) będą zajmować się problemami, które sami stwarzają? Kiedy wreszcie Państwo Polskie przestanie mi zabierać składkę zdrowotną i ją przepuszczać na poronione pomysły? Kiedy wreszcie moją składkę będę mógł wpłacać bezpośrednio do wybranej przeze mnie kliniki prywatnej czy też prywatnej ubezpieczalni zdrowotnej?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Zdrowynaumyśle(2006-04-14)
 • Ludzie!!! kiedy wreszcie ktoś w tym mieście pójdzie po rozum do głowy i stworzy w tym starym rozpadającym się budynku bez własnego zaplecza diagnostycznego zakład opiekuńczo-leczniczy z prawdziwego zdarzenia. Przecież do tego potrzeba o wiele mniejszych nakładów finansowych, a park wokół szpitala może być perełką tego miejsca. a dodatkowo można pomyśleć o wygospodarowaniu tam miejsca dla hospicjum, które pewnie straci niedługo swój budynek...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  człekmyślącyinaczej(2006-04-14)
 • Tego by nawet satyryk nie wymyślił,podział rynku usług medycznyc- czysta paranoja, ciekawe co te mohery jeszcze wymyślą?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Gap(2006-04-14)
 • najlepiej zrobić w szpitalu miejskim centrum geriatrii i hospicjum, taki wspaniały teren wokół niego mógłby być wykorzystany do celów rekreacyjnych
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2006-04-14)
 • Pewnie ,a co z pozostałymi oddziałami ?.Na Oddział do Wojewódzkiego dostac się bedzie mozna tylko po kilkunastomiesięcznej kolejce albo przez gab prywatny.Wpadną tamtejsi lekarze w samouwielbienie i nieomylnosc.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  zzzzz(2006-04-15)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok Mini
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata (bez czytnika)
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata Mini
Czytnik kart kryptograficznych Mini